PONICKÁ HUTA. Podporia ním nielen systémový prístup k hospodáreniu s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi v obciach a domácnostiach, ale zároveň povzbudia občianske iniciatívy v tomto regióne.
"Do projektu v 4 mikroregiónoch okolo Poľany zapojíme aktívnych mladých ľudí, ktorým nie je ľahostajné, v akom prostredí žijú. Plánujeme získať približne 20 komunikatívnych a aktívnych dobrovoľníkov, ktorí budú spolupracovať pri získavaní údajov o nakladaní s kompostovateľným odpadom v domácnostiach. Po dôkladnom zaškolení začnú aktivisti zbierať informácie prostredníctvom dotazníka a v osobných rozhovoroch s obyvateľmi," informoval Peter Coch z Priatelia Zeme-CEPA, ktorý na projekte spolupracuje.
Doplnil, že v ďalšej fáze projektu sa predpokladá ich spolupráca pri budovaní vzorových obecných i domácich kompostovísk. Organizátori projektu stále hľadajú nových ľudí, ktorí majú chuť prispieť svojou aktivitou ku zmysluplnému rozvoju obcí a regiónu. Odmenou im bude skúsenosť s dobrovoľníckou prácou a so zberom údajov, stanú sa odborníkmi pri kompostovaní a výstavbe kompostovísk. Za prácu im ponúkajú aj finančné ohodnotenie a preplatenie cestovného.
Priatelia Zeme-CEPA vyberú v každom mikroregióne jednu obec, v ktorej vybudujú a vybavia vzorové obecné kompostovisko a vyškolia obslužný personál. V týchto obciach postavia aj 10 domácich kompostovísk, ktoré odovzdajú najaktívnejším majiteľom rodinných domov a záhrad. Okrem toho spropagujú myšlienku hospodárneho nakladania s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi medzi verejnosťou a na školách. V napĺňaní týchto zámerov by im mali pomáhať mladí ľudia z regiónov pod Poľanou.
Obce a mestá v mikroregiónoch Podpoľanie, Severné Podpoľanie, Rentár a Čierny Hron, na ktoré sa projekt Priateľov Zeme-CEPA sústreďuje, nie sú väčšinou koncepčne ani technicky pripravené na kompostovanie. Samosprávam a domácnostiam chýbajú potrebné skúsenosti a informácie. Projekt by mal tento problém vyriešiť, preto jeho organizátori chcú do neho zapojiť čo najviac ľudí z mikroregiónov.