STARÉ HORY. Veľa studničiek i malých jarčekov a potôčikov vo Veľkej Fatre, Malej Fatre i v Starohorských vrchoch v dôsledku extrémneho deficitu zrážok počas tohtoročnej horúcej jari i leta povysychalo. Dokonca aj viaceré výdatnejšie bystriny a podmáčané stanovištia v lesoch sú v tomto období bez vody.
Extrémnym suchom sú postihnuté niektoré druhy živočíchov, viazané na biotop podhorských a horských bystrín. "Mnohým vodnárom potočným, vtákom veľkosti škorca, sa z revírov načisto vytratila voda, ktorá je ich živlom. Takto postihnuté vodnáre sa museli presťahovať na úseky riek, kde voda nevyschla. Tie sú však poobsadzované inými vodnármi, ktoré s prišelcami zvádzajú tuhé súboje kto z koho. Len ten vták, ktorý si ustráži dostatočne veľký revír, približne kilometer vodného toku, môže prežiť. Podobné prejavy v správaní sa vyvolané povysychaním potokov možno pozorovať aj u prekrásne sfarbeného rybárika riečneho," konštatoval pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
K nedobrovoľnému presťahovaniu sa boli pre nedostatok vody v ich revíroch prinútené i vydry riečne. To však znamená, že zvieratá z postihnutých stanovíšť sa natláčajú do teritórií jedincov, kde ešte voda nevyschla, čo spôsobuje častejšie strety a súboje týchto vodných živočíchov. "Ak sa vlahový deficit nevyrovná ani počas jesene, v zimnom období možno očakávať veľmi vysoké straty v lokálnych populáciách vydier i spomínaných vtákov," dodal Saniga.