Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Hrašnová dostala po bronze chuť na ďalšie medaily

Kladivárka Martina Hrašnová po úspechu na MS v atletike v Berlíne: "Na vrhačku som ešte stále mladá, moja kariéra sa len rozbieha"

Kladivárka Martina Hrašnová po úspechu na MS v atletike v Berlíne: "Na vrhačku som ešte stále mladá, moja kariéra sa len rozbieha"

BERLÍN. Pred svetovým šampionátom v Berlíne ju mnohí považovali za najvážnejšiu slovenskú medailovú adeptku. Svetové tabuľky a aj výkony v celej sezóne ju k tomu predurčovali. Kladivárka Martina Hrašnová prognózy naplnila a v Berlíne vybojovala pre Slovensko tretiu medailu na atletických MS v ére samostatnosti, prvú pre ženu. Predošlé získali muži - prekážkar Igor Kováč (Atény 1997) a kladivár Libor Charfreitag (Osaka 2007).

Skryť Vypnúť reklamu

- Aké pocity prežívate po životnom úspechu?

,,Som veľmi spokojná, prvé a druhé miesto bolo dnes pre mňa veľmi ďaleko, ale bojovala som o bronz a vôbec to nebolo jednoduché."

- Teraz už môžete prezradiť, aký bol váš berlínsky cieľ?

,,Túžila som po medaile, po akejkoľvek. Veľmi, veľmi som ju chcela získať. To je všetko."

- Kedy ste začali veriť, že nebudete chýbať na stupni víťazov?

,,Od začiatku finále som verila, že budem mať medailu. V šiestej, poslednej sérii, som bola pripravená zareagovať aj na to, ak by ma Nemka Klaasová prehodila. Mala som ešte schovanú nejakú rezervu."

- Komu venujete medailu?

,,Obom trénerom - Hanušovskému aj Babbittovi, mame, manželovi, ktorý sledoval moje finále doma pri televíznej obrazovke, taktiež bratovi, môjmu fanklubu, ktorý ma aj teraz v Berlíne povzbudzoval a držal mi palce. Dúfam, že som na nikoho nezabudla."

Skryť Vypnúť reklamu

- Kto tvorí váš fanklub?

,,Rodičia a brat chodkyne Maje Gálikovej, jej susedia. Sú to úprimní ľudia, mám ich veľmi rada."

- Prišiel vás podporiť osobne aj niekto z vašich najbližších?

,,Nie. Z mojej rodiny nepricestoval nik."

- V prvom pokuse ste hodili len 67,84. Aké myšlienky vám po ňom lietali v hlave?

,,Vedela som, že som na tom dobre, lebo už v rozcvičke na vedľajšej ploche to bolo fajn. Nevydarený hod ma vôbec nevyľakal. Už po druhom pokuse som tušila, že sa dostanem do užšieho finále a potrebujem len trochu zabojovať, aby som hodila ešte ďalej."

- Čo s vami urobil svetový rekord Wlodarczykovej z druhej série?

,,Pravdu povediac, ja som ho vôbec nevidela... Ale vedela som, že je vo výbornej forme a môže svetový rekord prekonať."

Skryť Vypnúť reklamu

- V piatom pokuse ste sa dostali na tretiu priečku pred Nemku Kathrin Klaasovú. Verili ste, že si túto pozíciu udržíte? Domáci fanúšikovia ju totiž mohutne podporovali.

,,Síce ma ohrozovala, ale už vo štvrtej sérii si utvorila osobný rekord, a preto som neverila, že sa ešte zlepší. Skôr som sa bála Lysenkovej, ktorá vyzerala v dobrej forme, ale jej to akosi nevychádzalo."

- Ako sa vám pozdávala atmosféra? Olympijský štadión bol v sobotu vypredaný do posledného miestečka.

,,Atmosféra bola úžasná, hnala ma dopredu. Nikdy som si ju nevychutnala ako teraz. Boli to prvé preteky, ktoré som si naozaj užila."

- Súťaž často prerušovali, medzi vašimi pokusmi bola raz prestávka osem minút, ale aj pol hodina. Nevyrušovalo vás to?

,,Organizátori nás na to pred pretekmi upozornili, takže som vedela, do čoho idem. V porovnaní s kvalifikáciou, kde sme veľmi dlho čakali na každý pokus, to bolo teraz ideálne tempo."

- Komunikovali ste s trénermi Hanušovským a Babbittom počas pretekov?

,,Stačilo im na prstoch ukázať štyri, ako to urobili po mojom druhom pokuse. Vedela som, že v ďalšom mám skúsiť štyri obrátky namiesto troch."

- Dostali ste to od nich príkazom?

,,Dohodli sme sa už pred súťažou, že budem hádzať podľa svojich pocitov. Nebudem predsa nasilu pridávať štvrtú obrátku, keď to tak necítim. Bolo to v konečnom dôsledku na mne, ale obaja tréneri chceli, aby som to skúsila so štyrmi. Najdlhší pokus bol aj tak na tri."

- Skúste stručne opísať berlínskych šesť finálových pokusov.

,,Prvý bol vyslovene zlý, nevyšiel mi, ale vyburcoval ma. Po druhom som si vydýchla, v treťom som ešte niečo pridala, ale nebol najlepší. Vedela som, že mám rezervy. Štvrtý pokus mi znovu nevyšiel, no a potom v ďalšom to konečne prišlo. V šiestom som ešte zariskovala. Chcela som zabojovať o lepšie umiestnenie, ale hod som pokazila."

- Na štadióne ste mali so sebou aj plyšové slniečko, talizman od manžela. Nosí vám šťastie?

,,Keď už pri mne nemôže byť, aspoň takto potrebujem cítiť jeho blízkosť. A to slniečko budem nosiť so sebou stále, aj keby mi to dnes nevyšlo."

- Ako ste si vychutnávali čestné kolo so slovenskou vlajkou?

,,Bolo to veľmi pekné. Tak ako som si užila celú súťaž, užila som si aj chvíle radosti po nej."

- Naposledy ste získali medailu na vrcholnom podujatí v roku 2002 na juniorských MS v Kingstone. Aký je to pocit stáť po siedmich rokoch na stupni víťazov na významnom šampionáte?

,,Je to veľmi pekné, veď je to moja prvá veľká medaila. Napríklad po Kingstone som bola zo striebra sklamaná, no teraz je to omnoho lepšie."

- Považujete berlínsky bronz za náplasť po zložitom období, keď ste si odpykávali dvojročný dištanc za dopingový prehrešok?

,,Hm... Toto je ešte iba začiatok. Ale vtedy som prežívala veľmi ťažké chvíle."

- Znamená to, že ste dostali chuť na ďalšie medaily?

,,Pravdaže! Na vrhačku som ešte stále mladá, moja kariéra sa len rozbieha."

- Komu ste držali palce v súboji Wlodarczyková - Heidlerová?

,,Ťažko povedať. Mám rada, keď vyhrá najlepší a Anite Wlodarczykovej to teraz vyšlo."

- Čo urobíte s prémiou 20 000 dolárov za bronz, ktorú dostanete od medzinárodnej atletickej federácie?

,,Naozaj je to toľko? Doteraz som sa tým nechcela rozptyľovať. Ťažko povedať, kam tie peniaze pôjdu, ale dom si za ne nekúpim."

Ako si počínala Slovenka Martina Hrašnová vo finále súťaže kladivárok na MS v Berlíne - chronológia:

1. séria (67,84 m): Hrašnová v prvom pokuse neprekonala 70 m, hádzala na tri obrátky. Patrila jej deviata pozícia, mimo postupu do užšej osmičky. Na čele sa usadili ďalšie favoritky - Nemka Heidlerová (75,10), Poľka Wlodarczyková (74,86) a vtedy ešte svetová rekordérka Tatiana Lysenková z Ruska (72,22).

2. séria (72,72 m): Štvorkilové kladivo zaletelo na métu 72,72. Hrašnová si po tomto pokuse poriadne odfúkla, zrejme už vedela, že postup do užšieho finále má v suchu. Po druhej sérii sa posunula na celkové 3. miesto za Heidlerovú, ktorá sa zlepšila na 75,38. Za Slovenkou sa však tlačili Číňanka Žang (72,57), Lysenková (72,22) a Cosbyová z USA (72,17). Prvá v poradí hádžúca Anita Wlodarczyková však šokovala 16-centimetrovým zlepšením svetového rekordu na 77,96 m a mohla sa tešiť na prémiu 100 000 dolárov. Hodiny ukazovali 19.51 h.

3. séria (73,07 m): Slovenská rekordérka sa pokúsila prvý raz o štyri obrátky, síce sa zlepšila o 35 cm na 73,07 m, ale klesla z medailovej pozície. Ďalšia Nemka Kathrin Klaasová si totiž zlepšila osobný rekord o 48 cm na 74,23 m. Heidlerová opäť čosi pridala, ale na zlato je to stále málo. (75,73), Wlodarczyková tretí pokus vynechala. Na postup do osmičky bolo potrebných 71,56 m

4. séria (69,50 m): Pokus Hrašnovej nevyšiel, kladivo sa dotklo ochrannej siete. Ostala na štvrtej priečke. Žiadna z osmičky sa nezlepšila. Wlodarczyková nahlásila aj vynechanie 4. aj 5. pokusu, šiesty si pre istotu nechala. Televízne zábery ju však ukázali s obviazaným ľavým členkom, na ktorý si prikladala ľad. Dôvod: pri oslave rekordného hodu vyskočila a - zle doskočila.

5. séria (74,79 m): Tentoraz len tri obrátky a kladivo letí tesne pod 75 metrov. Hrašnovej sa na tvári zjavil úsmev a pravica jej vyletela hore na znak spokojnosti. Posunula sa na bronzovú pozíciu, pred Klaasovou, ktorá svoj pokus pokazila, mala náskok 56 cm. V tejto sérii sa ešte zlepšila Heidlerová na 76,44.

6. séria (65,65 m): Dovŕšenie najkrajšieho dňa kariéry, aj keď jej pokus nevyšiel. Už pred ním však vedela, že bronz má istý, lebo Klaasová svoj pokus opäť pokazila. Heidlerová zlepšila nemecký rekord na 77,12 m, ale na Wlodarczykovú to nestačilo.

Martina aj dobre tipovala

Martina Hrašnová by mala skúsiť šťastie v tipovaní. Pred šampionátom tvrdila, že na postup do finálovej dvanástky postačí výkon 70 metrov. Realita? Talianka Clarisa Clarettiová sa do finále dostala výkonom 70,01 m. Hrašnová sa zmýlila o jediný centimetrík. Po úspešnej kvalifikácii na otázku agentúry SITA, či výkon 71,50 m, ktorým sa prebojovala do súboja o medaily, bude dosť na postup do užšieho finále medzi osem najlepších, slovenská rekordérka odvetila: ,,Mohlo by stačiť aj 71,50." Skutočnosť? Clarettiová postúpila ako ôsma výkonom o šesť centimetrov lepším. No a do tretice to Hrašnovej vyšlo pri tipovaní výkonu zaručujúceho medailu. Pred MS a aj po kvalifikácii vravela, že za 74,50 bude minimálne bronz. A bol. Brala ho ona výkonom 74,79 m, štvrtá v poradí Nemka Kathrin Klaasová hodila 74,23 m a zostala bez medaily. Hrašnovej dokonca vyšla aj predšampionátová predpoveď, že vo finále padne svetový rekord. Poľka Anita Wlodarczyková hodila v druhej sérii 77,96 m. O 16 cm viac, ako bolo dovtedajšie svetové maximum Rusky Tatiany Lysenkovej.

Skoro zaspala

Martina Hrašnová, ktorá si na svetovom šampionáte v Berlíne vybojovala v sobotu bronz, finálovú súťaž takmer nestihla. Našťastie, iba vo sne. ,,Prvý raz som sa v sobotu zobudila asi o pol desiatej. Potom som ešte na chvíľku zaspala a snívalo sa mi, že som zmeškala preteky. Vzápätí som sa zobudila a s úľavou som si vydýchla, že je to naozaj iba sen," opisovala 26-ročná atlétka situáciu, ktorá ju poriadne vystrašila. Hrašnová sa napokon na Olympijskom štadióne objavila včas a vybojovala pre Slovensko tretiu medailu z atletických MS v ére samostatnosti.

Martinin úsmev

Martina Hrašnová síce v súťaži kladivárok na atletickom svetovom šampionáte v Berlíne získala "iba" bronz, ale v jednom bola zo všetkých dvanástich finalistiek predsa len najlepšia. Kameraman, ktorý snímal túto disciplínu, si do svojich záberov najčastejšie vyberal práve 26-ročnú banskobystrickú kladivárku. Dôvod? Mala jednoznačnej najkrajší úsmev zo všetkých. Nevyrušovala slovenskú rekordérku nezvyčajná pozornosť televíznej kamery? - spýtal sa Martiny Hrašnovej jeden z novinárov. ,,Vôbec som si to nevšimla," tvrdila prekvapene. ,,Ale ak to tak bolo, vôbec mi to neprekážalo," dodala a usmiala sa. Tak milo, ako vie len ona.

Meno: Martina Hrašnová.

Disciplína: hod kladivom.

Dátum narodenia: 21. 3. 1983.

Miesto narodenia: Bratislava.

Klub: VŠC Dukla Banská Bystrica.

Tréner: Jozef Hanušovský.

Konzultant: Don Babbitt.

Osobný rekord: 76,90 (16. 5. 2009 v Trnave).

Osobné rekordy v iných disciplínach - guľa: 15,02 (2006).

Výkon v roku 2009: 76,90 (16. 5. v Trnave).

Postavenie v historických svetových tabuľkách: 6. miesto (76,90).

Doterajšie umiestnenia na MS: 2001 Edmonton - nepostúpila z kvalifikácie (23.), 2007 Osaka - nepostúpila z kvalifikácie (13.), 2009 Berlín - 3. miesto.

Ďalšie úspechy: 2. na MSJ 2002 v Kingstone, 2. na MEJ 2001 v Grossete, 2. na Svetovej univerziáde 2009 v Belehrade, 5. na MSJ 2000 v Santiagu de Čile, 5. na Svetovej univerziáde 2007 v Bangkoku, 8. na OH 2008 v Pekingu, 12. na MS 1999 do 17 rokov v Bydgoszczi.

Iné: Od 3. 8. 2003 do 2. 8. 2005 si odpykávala dvojročný dištanc za doping (nandrolón), brat Branislav je tiež kladivár s osobným rekordom 69,20 m (2006), päťnásobná majsterka SR v hode kladivom, v mládežníckom veku ju trénoval a k úspechom priviedol Jozef Cencer.

Výkonnostný vývoj: 1999: 58,61 (7. 8. Riga), 2000: 61,62 (2. 7. Banská Bystrica), 2001: 68,50 (16. 6. Kladno), 2002: 68,22 (19. 5. Schwechat), 2003: 64,43 (10. 5. Osaka), 2004: nesúťažila, 2005: 69,24 (3. 9. Ostrava), 2006: 73,84 (1. 7. Trnava), 2007: 69,22 (10. 3. Coolidge), 2008: 76,82 (6. 7. Reims), 2009: 76,90 (16. 5. Trnava).

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 8. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 9. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Legislative intention - recodification of the corporate law
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 6. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 9. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 10. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 834
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 482
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 111
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 678
 5. Po Slovensku na motorke 6 769
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 357
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 908
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 830
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 3 622
 10. Crème de la crème po slovensky 3 180
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Cyklobusy a tourbusy budú počas leta jazdiť v piatich regiónoch Banskobystrického kraja.

V Banskobystrickom samosprávnom kraji sú cyklistom a turistom počas tohto leta k dispozícii cyklobusy a tourbusy v celkom piatich regiónoch.


TASR 9 h
Dobré správy z MY

V tomto článku nájdete: Cukrovku úspešne liečia bez liekov. Obnovujú viac ako storočný zámok. Dva tipy na výlety s deťmi, nádherné fotky, ktoré dobyli svet a mnoho iného ;)


19. jún
Ilustračné foto.

Mesto Banská Bystrica, ktoré postúpilo do druhého kola v rámci kandidatúry na titul Mesto kultúry 2022, robí všetko pre to, aby ho získalo.


TASR 18. jún
Súbor Ensemble Thesaurus Musicumm.

Do synagógy sa opäť vracia život. Mesto Brezno 19. a 26. júna pozýva na dva koncerty v komornom duchu.


MONIKA DOLŇANOVÁ 18. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Starohaličana zavalila slama. Neprežil.


18. jún

Na miesto boli privolaní po zrážke osobného auta s nákladným.


15 h

Mladý medveď navštevuje v dedine včelára.


18. jún

Vieme, kedy ju plánujú sprístupniť pre verejnosť.


TASR 18 h

Už ste čítali?