BANSKÁ BYSTRICA. Na dnešných ústredných oslavách 65. výročia Slovenského národného povstania (SNP) sa v Banskej Bystrici zišlo množstvo ľudí, ktorí napriek daždivému počasiu zaplnili nádvorie tamojšieho Pamätníka SNP. Na slávnostnom zhromaždení po pietnom akte vyzdvihli význam SNP ako jednej z najvýznamnejších udalostí dejín Slovákov všetci traja najvyšší ústavní činitelia Slovenska a vyslovili vďaku jeho účastníkom.
Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča bolo Povstanie skúškou charakterov – ako osobných, tak i národného – v ktorej Slováci obstáli. Solidarita z toho obdobia nemá podľa prezidenta v našich dejinách obdobu. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška varoval, aby si ľudia nenechali vnútiť k Povstaniu postoj typu: „Ktovie, ako to vtedy bolo.“ Podľa neho by to bolo cestou do pekla.
„Ľudácky štát nebol dobrým štátom, fašizmus sme nechceli a do Povstania išli Slováci nie z donútenia, ale z presvedčenia,“ zdôraznil Paška. Dodal, že hnacím motorom účasti v Povstaní bola zodpovednosť voči blízkym, národu a vlasti a pokora. Podľa premiéra Roberta Fica ukázali účastníci Povstania odvahu žiť v pravde. V tomto duchu sa podľa neho niesol aj 21. august 1968, ale aj rozhodnutie súčasnej vlády stiahnuť slovenských vojakov z Iraku, kde obhajovali cudzie a „nám odpudivé“ záujmy.
V tomto duchu je podľa Fica aj rozhodnutie neuznať Kosovo za samostatný štát. Do svojho prejavu premiér zakomponoval aj odkaz národnostným menšinám. Uviedol, že sa chceme dôstojne správať k všetkým menšinám a od nich očakávame občiansky slušné správanie sa k štátotvornému národu a úctu k štátu.
Medzi hosťami oficiálnej časti dnešných osláv SNP boli okrem členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkom a účastníkov Povstania aj podpredseda Štátnej dumy Ruskej federácie Alexander Babakov, zástupcovia 24 zahraničných veľvyslanectiev na Slovensku, poslanci Národnej rady SR, členovia Vlády SR a ďalší verejní činitelia.
Oslavy pokračujú dnes aj zajtra kultúrnym programom, v ktorom majú okrem domácich vystúpiť aj viacerí účinkujúci zo zahraničia. V nedeľu bude kultúrny program pokračovať dopoludnia na banskobystrickom Námestí SNP a popoludní vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu v okrese Brezno, kde budú jeho súčasťou aj ukážky bojov z 2. svetovej vojny.
Fico pokračoval v Lehote pod Vtáčnikom
Väčšiu atraktívnosť podujatí bude treba pripravovať v súvislosti s oslavami SNP, aby sa na nich zúčastňovalo viac mladých ľudí, aby sa aj takýmto spôsobom viac dozvedeli o tomto historickom vystúpení slovenského národa v boji proti fašizmu.
Uviedol to dnes predseda vlády Robert Fico na oblastných oslavách 65. výročia SNP v hornonitrianskej obci Lehota pod Vtáčnikom. Podľa neho by to mohli byť napríklad partizánske vatry. Bola by to zároveň príležitosť na stmelenie rodín, ale aj rozlúčka mládeže s prázdninami. Pritom by sa dozvedeli, že v neďalekých horách bojovali ich dedovia a otcovia, proti fašizmu, poznamenal premiér. Vôbec by neprekážalo, ak by si pritom spolu s rodičmi zaspievali krásne slovenské piesne, ktoré mnohí mladí ľudia už nepoznajú. Je viac príkladov obcí, kde sa to darí.
Fico zdôraznil, že mládeži treba prístupnou formou pripomínať, že v SNP nebojovali iba Slováci, ale takisto Česi, Rusi, Poliaci a príslušníci iných národov. Zvlášť spomenul francúzskych partizánov, ktorí na Slovensku bojovali, napriek tomu, že ich vlasť už bola slobodná. Mnohí z nich položili u nás v boji svoje životy. Dnes sa to zdá žijúcim takmer nepochopiteľné. Na Strečne majú francúzski partizáni veľmi pekný pamätník. Premiér poprosil rodičov alebo starých rodičov, aby sa tam so svojimi deťmi či vnukmi niekedy zastavili.