BANSKÁ BYSTRICA. Pece v banskobystrickom krematóriu majú tridsať rokov, čo sa podpisuje na ich technickom stave. Ten si nutne vyžaduje rekonštrukciu. Náhradné diely na tento typ pecí sa zháňajú ťažko, v prevádzke je zvyčajne z dvoch pecí iba jedna. Už tento rok ich mali nahradiť modernejšie a ekologickejšie zariadenia, prostriedky na to sa nakoniec nenašli. Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová upresnila, že na výmenu kremačných pecí bolo na tento rok plánovaných takmer 83-tisíc eur z kapitálových prostriedkov.
„Tieto finančné prostriedky poslanci presunuli na rekonštrukciu internátu. V súčasnom období sa začal proces tvorby rozpočtu na budúci rok, preto bude snaha dostať financie na rekonštrukciu pecí do zásobníka projektov," dodala.
Vedúci krematória Pavol Bielik tiež považuje modernejšie spaľovacie zariadenia za nevyhnutné: „Treba počítať s tým, že požiadavky na kremácie budú v nasledujúcich rokoch narastať. Mnohé cintoríny na Slovensku majú problémy s nedostatkom hrobových miest, čo sa môže spätne prejaviť na zvýšení počtu kremácií," dodal.
Stavbu navrhli poprední architekti
Pozornosť zo strany mesta si však podľa neho zaslúžia nielen samotné pece, ale celý rozsiahly areál krematória a architektonicky zaujímavá stavba, postavená vo funkcionalistickom štýle. Pred niekoľkými desaťročiami ju navrhli poprední architekti Igor Teplan st., Elena Bellušová a M. Kasandra.
„Budova je však za roky svojej existencie vnútorne opotrebovaná a ak máme spĺňať aj nové legislatívne normy, bude tomu musieť mesto venovať viac pozornosti," dodal. Podľa neho je v tomto smere prvoradá etická a spoločenská stránka, ktorej musí krematórium úplne zodpovedať.
Medzi prvými na Slovensku
Banskobystrické krematórium patrilo spolu s bratislavským a košickým k prvým na Slovensku. V porovnaní s Českou republikou, kde sa podiel kremácií odhaduje na 75-80 percent, je na Slovensku toto percento podstatne nižšie. Činnosť krematória a cintorínskych služieb v Banskej Bystrici spravuje na základe rozhodnutia poslancov mestského zastupiteľstva už tretí rok ZAaRES (Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica). Modernejšia technológia, ktorej nákup sa v tomto roku plánoval, mala spĺňať najprísnejšie ekologické a hygienické štandardy.