BANSKÁ BYSTRICA. Na protestnom pochode v Dolnom Kubíne, ktoré je sídlom konkurzného správcu dnes už neexistujúcich Podpolianskych strojární (PPS) Detva, sa v piatok 11. septembra zúčastní približne 200 bývalých zamestnancov firmy. Správcovi chcú dať najavo, že svojím dovolaním na Najvyšší súd SR v júli tohto roku im opäť oddialil vyplatenie miezd a odstupného, na ktoré čakajú už sedem rokov.
Ako na dnešnej tlačovej konferencii pred pripravovaným pochodom uviedol zástupca zamestnancov a šéf odborov v PPS Group Detva Stanislav Ľupták, správca konkurznej podstaty urobil nadprácu, ktorú nemusel a protestom v uliciach Dolného Kubína sa mu za to chcú "poďakovať". "Jedinou jeho motiváciou je zápas o vyššiu odmenu správcu, na úkor nás zamestnancov PPS Detva," povedal Ľupták.
Dovolanie je mimoriadny opravný prostriedok. Môže ho podať niektorá zo strán sporu, ak má pocit, že došlo k porušeniu zákona. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je síce v tomto prípade právoplatné, ale z dôvodu podania dovolania nevykonateľné.
Prípadom sa musí opäť zaoberať Najvyšší súd SR, ale rozhodovať už bude iný senát. "Správca dokonca žiada, aby Najvyšší súd SR vrátil už štvrtý raz vec na krajský súd," pripomenul Ľupták.
Na svoje peniaze čaká už roky asi 1300 zamestnancov PPS. Ide spolu o približne 1,33 milióna eur (40,07 milióna Sk), ktoré im za prácu tesne pred vyhlásením konkurzu nevyplatil bývalý zamestnávateľ.
Podľa Ľuptáka zamestnanci začnú pochod o 10.00 h pred budovou Mestského úradu v Dolnom Kubíne, odtiaľ sa presunú k sídlu správcu na Hviezdoslavovom námestí, kde mu chcú tlmočiť svoje námietky. V prípade, že ho tam nezastihnú, pôjdu aj k jeho druhému sídlu na Radlinského ulici. "Ak by nebol ani tam, pôjdeme do miesta jeho bydliska," podotkol šéf odborov PPS. Odborári už poslali oznámenie o protestnom pochode na Mestský úrad v Dolnom Kubíne aj polícii.
Správca konkurznej podstaty PPS Detva Holding, ktorá bola nástupníckou spoločnosťou po PPS Detva, má podľa Ľuptáka na účte už šesť rokov viac ako 150 miliónov Sk, ktoré získal za predaj firmy. Peniaze je teda z čoho vyplatiť. "Ak by neprišlo v júli dovolanie, zamestnanci by už v týchto dňoch mali pohľadávky vyplatené," uviedol odborár. Ako dodal, sú ľudia, ktorým niekdajšie strojárne dlhujú niekoľko tisíc korún, ale sú aj rodiny, ktoré majú pohľadávku viac ako 3330 eur (100.000 Sk).