BANSKÁ BYSTRICA. Nájsť miesta významných osobností pochovaných na banskobystrických cintorínoch uľahčí ľuďom nový vytlačený sprievodca cintorínmi, ktorý pripravuje tamojší magistrát. V spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici a Literárnym a hudobným múzeom ho plánuje vydať v prvom polroku budúceho roku.
Realizátorom tohto zámeru sa už podarilo dôkladne zmapovať hroby osobností kultúrneho a spoločenského života pochovaných v tomto meste. K lepšej orientácii na cintorínoch prispejú aj označenia hrobových miest. Informačné tabule nebudú chýbať najmä na najnavštevovanejších cintorínoch - evanjelickom, rímskokatolíckom a židovskom. Tie umožnia nájsť miesta posledného odpočinku takých osobností, akými boli spisovateľ Martin Rázus, básnici Andrej Sládkovič, Ján Botto či Mikuláš Kováč, maliar Dominik Skutecký, hudobný skladateľ Svetozár Stračina a ďalší.
"Pasport hrobov osobností pochovaných na banskobystrických cintorínoch bude súčasťou evidencie pamätihodností, do ktorej patrí napríklad súpis hrobov, pietnych symbolov, sôch, búst či pamätných tabúľ. V evidencii nehnuteľných pamätihodností by nemali chýbať ani rodné domy a pôsobiská významných osobností, pútnické miesta, prírodné zvláštnosti alebo iné výnimočné objekty, pokiaľ neboli vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku," uviedla tlačová tajomníčka banskobystrického primátora Martina Brisudová.
Dodala, že do registra hnuteľných pamätihodností môžu byť zaradené aj kroniky, cechové predmety, významné listiny a predmety spolkov pôsobiacich v meste pod Urpínom. Súčasťou duchovného dedičstva sú aj historické udalosti, návštevy významných ľudí či katastrálne a zemepisné názvy jednotlivých častí mesta.
Návrhy na zaradenie hnuteľných i nehnuteľných vecí do zoznamu pamätihodností Banskej Bystrice môžu dať jej obyvatelia, ale aj obyvatelia iných miest a dedín, ak o nich vedia, na banskobystrický Mestský úrad.