SEU D'URGELL. Majstrovstvá sveta slalomárov na divokej vode v španielskom Seu d'Urgell priniesli znovu medailovú žatvu pre Slovensko. Už v sobotu získali dve zlaté a jednu striebornú. Po zlate deblistov v zložení Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci a Tomáš Kučera - Ján Bátik sa radovali z ďalšieho titulu singlisti s Michalom Martikánom, Alexandrom Slafkovským a Matejom Beňušom. Medailový účet v sobotu uzavreli v hliadkach strieborné kajakárky s Elenou Kaliskou, Janou Dukátovou a Gabrielou Stacherovou.
Ešte nikdy sa nepodarilo vybojovať tri kolektívne vzácne kovy, ešte nikdy na jednych MS nevystúpili dvakrát na najvyšší stupeň. Deblisti sa prvýkrát v histórii pozlátili, strieborné kajakárky sa premiérovo v histórii MS radovali zo vzácneho kovu. Najčastejším zberateľom zlata je Michal Martikán, ktorý sa už tretí raz stal vlastníkom titulu v hliadkach.
Michalov otec a tréner Jozef vykúzlil zo seba tvár najspokojnejšieho singlového trénera. ,,Trochu nám zlatá medaila predtým utekala, konečne sa ju však podarila ukuť. Všetci išli super jazdu, individuálna sila bola zrejmá. Priznávam, nebol by som spokojný, keby nám zlato ušlo medzi prstami. Záprah Michala so Sašom Slafkovským zabral naplno, obaja na tréningoch doma jazdia často nahusto, jeden za druhým a Maťo Beňuš je taktiež veľmi dobrý individuálne."
,,Je skvelé byť súčasťou tohto kolektívu, som len rád, že som svojou tretinou k zlatu prispel. Francúzi ma nejako nevystrašili, lebo som vedel, že sme šli rýchlo a čisto, čo sa nám dlho nepodarilo. Je to úspech, ale naplno by sme si ho chceli vychutnať až po individuálnych pretekoch, osobne pre mňa najdôležitejších," dodal Michal.
,,Škoda jednej chyby, mali sme zlaté ambície. Bolo to menšie zaváhanie, chytenie sa do 13. bránky. Zostala som vo valci, nedalo sa mi pretočiť, sekundy ušli, no dobojovali sme statočne na striebro. V cieli prevládalo viac radosti ako smútku po ujdenom zlate, po nešťastných rokoch je to vzácna medaila," povedala Kaliská.
Medailovú úrodu zavŕšili naši reprezentanti v nedeľu zlatom a dvomi striebrami. Titul obhájili deblisti Pavol a Peter Hochschornerovci, druhí boli Ladislav a Peter Škantárovci a vo finále singlistov Michal Martikán. V historickej medailovej bilancii máme už 30 vzácnych kovov (13-7-10). V konečnej medailovej bilancii bolo najúspešnejšie Slovensko 3-3-0 pred Francúzskom 1-2-0. Obhajca titulu Michal Martikán sa aj usmieval a finále zhodnotil tak, že Tony Estanguet si zlato zaslúžil. ,,V semifinále som šiel dobre až na posledné dve bránky. Vo finále mi vrch trate nevyšiel úplne, bol tak trochu na úrovni semifinálovej jazdy, nebolo to ono. Spodok bol lepší, protivodka už bola zdvihnutá, ľahko sa do nej vošlo. Trať natočili jej stavitelia na pravú stranu, to bola trošku pre mňa nevýhoda. Dalo sa ísť rýchlejšie, v prvých dvoch tretinách som najviac stratil. Teoreticky čas 98 sekúnd stačil na medailu, no vedel som aj, že ak sa jazda niekomu podarí, tak ma v poradí preskočí."
Pre Michala Martikána to bola na MS už deviata medaila v individuálnych pretekoch (4-2-3) nepretržite za sebou, spolu s hliadkami ich má na konte 13 (7-2-4). ,,Priznávam, som sklamaný, dievkam som chcel doniesť domov dve zlaté medaily, bez striebra, no nepodarilo sa. Bilanciu som si však rozšíril, opäť sa mi podarilo získať medailu a ja sa vynasnažím túto zbierku neustále zveľaďovať. Francúz Tony Estanguet si zlato zaslúžil, vychádzali mu bránky stavané výrazne na praváka, oproti semifinále sa jasne zlepšil."
Olympijská víťazka Elena Kaliská s 9. miestom sklamala trénera Petra Mráza. ,,Aj keď možno formu na medailu nemala, mohla dopadnúť podstatne lepšie. Na poslednej bránke si ťukla a prišla o šieste miesto, ktoré by som bral, takto samozrejme spokojný byť nemôžem."
Finálové výsledky hliadky 3xC2: 1. Slovensko (Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik) 113,51 (2), 2. Nemecko 116,97 (4), 3. Veľká Británia 117,20 (2).
3xK1 ženy: 1. Veľká Británia 112,79 (0), 2. Slovensko (Elena Kaliská, Jana Dukátová, Gabriela Stacherová) 118,14 (4), 3. Nemecko 119,84 (2).
3xC1: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 100,84 (0), 2. Francúzsko 103,77 (2), 3. Španielsko 106,68 (0).
C2: 1. Pavol a Peter Hochschornerovci 105,70 (2), 2. Ladislav a Peter Škantárovci (obe SR) 105,84, 3. Luka Božič - Sašo Taljat (Slovin.) 107,37 (0), 6. Tomáš Kučera - Ján Bátik (SR) 108,85 (0).
K1 ženy: 1. Jasmin Schornbergová (Nem.) 106,75 (0), 2. Maialen Chourrautová (Špan.) 107,96 (2), 3. Elizabeth Neaveová (V. Brit.) 109,04 (2),... 9. Elena Kaliská (obe SR) 113,01 (2)
C1: 1. Tony Estanguet (Fr.) 96,21 (0), 2. Michal Martikán (SR) 98,76 (0), 3. Jan Benzien (Nem.) 99,60 (0),... 10. Aleander Slafkovský (SR) 107,64 (4), ... v semifinále 15. Matej Beňuš (SR) 107,16 (6).