BANSKÁ BYSTRICA. Protiatómový kryt neďaleko malej železničnej stanice sa pred niekoľkými rokmi využíval ako miesto obľúbených diskoték. V súčasnosti je vchod do neho zabezpečený plotom a so žiadnym alternatívnym využitím sa nepočíta.
Prednostka obvodného úradu v Banskej Bystrici Mária Seková povedala, že priestor krytu vôbec nebol z bezpečnostného hľadiska pre diskotéky vhodný a v súčasnosti nad niečím podobným neuvažujú. „ Kryt je majetkom štátu, v správe ho má obvodný úrad. V budúcnosti ho chceme využívať výhradne ako priestor pre civilnú obranu, prípadne ako záložné a záchranno - evakuačné pracovisko, „ dodala.
Priestory krytu a pozemok pred ním udržujú v dobrom stave a zodpovední pracovníci pravidelne testujú funkčnosť klimatizačného zariadenia. „ V súčasnosti nemáme so stavom krytu žiaden problém," dodala prednostka.
V čase, kedy sa tu konali diskotéky, prichádzalo k opakovanému poškodzovaniu krytu a znečisťovaniu okolia. V konečnom dôsledku to viedlo k zrušeniu diskoték.
Budovanie protiatómových krytov na Slovensku sa rozmohlo hlavne v období „ studenej vojny", najviac ich postavili v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Väčšina krytov bola vybavená núdzovým zásobovaním vodou a elektrinou a filtračno - ventilačnými zariadeniami. Odhaduje sa, že na Slovensku existovalo asi 1 700 krytov, niektoré z nich začali po nežnej revolúcii slúžiť ako strelnice, diskotéky, či dokonca výstavné priestory, čo nebolo vždy šťastným riešením. Diskotéky bývali v krytoch obľúbené hlavne kvôli tomu, že hluk z nich nerušil okolie. Istý čas slúžil pre diskotéky aj kryt pod hradným bralom Bratislavského hradu.