BANSKÁ BYSTRICA. Olympiádou vedomostí sa dnes v Ľubietovej v okrese Banská Bystrica skončil 4. turnus tohtoročnej Školy v prírode nazvanej Kde sú moje korene? Pre 42 žiakov a štyroch učiteľov škôl s vyučovacím jazykom slovenským z rumunskej župy Bihor ju zorganizovalo Metodické centrum Univerzity Mateja Bela pre Slovákov žijúcich v zahraničí a zahraničných Slovákov.
"Na stredné Slovensko prišli žiaci a učitelia z Teoretického lýcea Jozefa Kozáčka v Bodonoši a zo základných škôl z Čerepotoka, Derny, Novej Huty, Suplacu de Barcau, Šarian a Varzaľa, kde pôsobia aj vyslaní slovenskí učitelia. Napriek tomu, že Slováci sú etnickou menšinou, zachovali si slovenčinu v rodinnom prostredí. To sa prejavilo v ich nečakane dobrej aktívnej slovnej zásobe, aj v komunikácii medzi nimi mimo vyučovania. Je to evidentný vplyv nielen rodinného zázemia, ale aj spomínaných vyslaných slovenských pedagógov," uviedla pre TASR riaditeľka Metodického centra UMB Anita Murgašová.
Na hodinách slovenského jazyka a literatúry si žiaci počas pobytu na Slovensku rozširovali poznatky z jednotlivých jazykových rovín a oboznamovali sa so slovenskou kultúrou. Pri modernom vyučovaní jazyka využívali učitelia hravé aktivity, metódy tvorivej dramatiky a funkčné komunikačné situácie. Aby využili individuálny prístup k žiakom, pokúsili sa motivovať ich tvorivosť, dodala Murgašová.
Hoci v Škole v prírode dominujú hodiny slovenského jazyka a literatúry, svoje miesto majú aj vlastiveda, prírodoveda, hudobná, telesná a výtvarná výchova. Žiaci a učitelia absolvovali aj hodiny folklóru a starých slovenských remesiel. Na záver olympiády dostal každý z nich školský časopis Návraty.