BANSKÁ BYSTRICA. Poslanci mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici schválili nákup špičkového zariadenia na meranie hluku takmer za 3-tisíc eur. Prístroj dánskej výroby, aký využívajú na Slovensku viaceré profesionálne organizácie, má výrazným spôsobom pomôcť v optimalizácii merania hlučnosti. Peter Graus z Odboru životného prostredia Mestského úradu potvrdil, že prvé merania by mohli robiť už v priebehu októbra: „Pôvodne sme uvažovali, že merania by mohli robiť príslušníci mestskej polície, sprísnila sa však legislatíva. Môže ich robiť iba oprávnená osoba so skúškou odbornej spôsobilosti." Dodal, že o získanie certifikátu sa bude uchádzať, aby mala Bystrica čo najskôr na meranie hluku oprávnenú osobu. Nákup špičkového prístroja môže byť podľa neho výrazným pomocníkom pri riešení početných podnetov a sťažností na hluk. „Riešenie týchto podnetov bolo neraz pomerne zdĺhavé, trvalo aj dva-tri mesiace a nemohli sme tento proces urýchliť. Teraz by sa mala táto lehota výrazne skrátiť a celý proces zjednodušiť," dodal.
Na žúr u susedov radšej políciu ako prístroj
Niektoré slovenské mestá už skúsenosti s meraním hluku majú. Zástupca náčelníka Mestskej polície v Prievidzi Július Botka povedal, že obyvatelia sa na nich s týmto problémom obracajú pomerne často: „Aj v tomto roku sme mali viacero požiadaviek na meranie hluku, paradoxne sa však iba v jednom prípade prekročenie hladiny hluku potvrdilo," dodal. Podľa neho obyvatelia nie vždy dokážu dostatočne zhodnotiť, kedy požiadať o meranie hlučnosti: „Niekedy majú pocit, že treba merať aj hlasný zvuk televízora či zabávajúcej sa spoločnosti v susednom byte. Musíme vysvetľovať, že tieto prístroje merajú iba hluk, ktorý ide od zdroja smerom do ulice, nie z bytu do bytu," dodal. Ak ide napríklad o rušenie nočného pokoja, účinnejšie je osloviť mestskú políciu, ktorá môže urobiť nápravu na mieste. Samo meranie je podľa zástupcu náčelníka pomerne náročný proces. Najprv sa meria hluk pozadia a až následne sa urobia merania, ktoré majú potvrdiť, či podozrivý zdroj naozaj spôsobuje nadmerný hluk. Takýchto meraní sa urobí niekoľko a až podrobné výpočty určia, či bola prekročená prípustná ekvivalentná hladina hluku pre deň a noc.
Vata v ušiach nestačí
Negatívny vplyv akustického smogu na ľudský organizmus nie je pre odborníkov žiadna novinka. Zdravotné dopady na človeka môže mať na svedomí aj nižšia hladina hluku, ak pôsobí dlhodobo. Najčastejšími dôsledkami sú poruchy spánku, nervozita, depresie či zvýšenie krvného tlaku.