Základná škola v Starých Horách sa netají tým, že do svojich lavíc chce prilákať deti z Banskej Bystrice. Ako alternatívu sídliskovým školám chcú ponúknuť prostredie „ rodinnej školy."
STARÉ HORY. V minulosti to platilo naopak. Žiakov z dedín dávali rodičia často do mestských škôl kvôli kvalite výučby a lepšej vybavenosti. Dnes mnohí rodičia z miest presúvajú deti na dedinu hlavne kvôli kvalitnejšiemu životnému prostrediu. Na tejto prednosti chce stavať aj základná škola v Starých Horách. „ Ako alternatívu sídliskovým školám ponúkame charakter rodinnej školy, individuálny prístup k žiakom a kvalitné environmentálne vzdelávanie, prepojené s prírodným prostredím, " povedal riaditeľ školy Radoslav Klinec, ktorý sám do školy dochádza učiť z Banskej Bystrice.
Niekoľkokilometrová vzdialenosť od krajského mesta by nemala byť žiadnym problémom ani podľa starostu obce Jána Kováča: „ Podarilo sa nám vybaviť autobus vo verejnom záujme, ktorý k nám vozí deti z okolitých obcí. Žiakov z Banskej Bystrice by do školy vozil a odvážal ich z nej. Trvalo by to kratšie ako napríklad z Fončordy do Sásovej," dodal starosta. V budúcnosti sa chcú zamerať napríklad na deti s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, ktoré by tu mali priaznivejšie prostredie ako v centre mesta. „ Nie je vylúčené, že časom začneme spolupracovať aj s odbornými pediatrami, aby sa žiakom v prostredí školy zlepšil zdravotný stav," dodal starosta.
Škola leží uprostred prírody hneď nad starohorskou kalváriou a v posledných mesiacoch prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Pritom jej ešte pred časom hrozilo kvôli nízkemu počtu žiakov a finančným problémom opakovane zrušenie. „Za každú cenu sme sa ju rozhodli udržať ako plnotriedku a v budúcnosti od nej veľa očakávame. Škola má kapacitu 150 miest, v súčasnosti do nej chodí 70 žiakov. Idú však silnejšie populačné ročníky a zrejme sa to bude meniť," dodal starosta.
V škole sa uskutočnila v predchádzajúcim mesiacoch rozsiahla rekonštrukcia, v rámci ktorej vymenili okná, opravili sociálne zariadenia, do tried dali plávajúce podlahy a na celej škole vymenili žľaby.
„Chceme našu stratégiu stavať aj na kvalite výučby. Neustále rozširujeme ponuku krúžkov, z nich bude veľká časť zameraná na environmentálnu oblasť. Máme tiež kvalitne vybavenú počítačovú učebňu a dobré športové zázemie, takže žiaci si môžu vybrať z množstva ponúk," dodal riaditeľ. V obci sídli aj ústav ekológie lesa Slovenskej akadémie vied, kde pôsobí popredný slovenský akademik Miroslav Saniga. Časť aktivít chce preto škola rozbehnúť aj v spolupráci s ústavom.