Dubovcová: Justícia sa vracia do čias normalizácie

Na návrh predsedu OS v Banskej Bystrici jej ministerka na jeden deň pozastavila výkon sudcovskej funkcie. Dôvodom bolo, že verejne kritizovala pomery v slovenskej justícii. Ku kritike sa verejne pridalo zatiaľ 102 sudcov. Rozprávali sme sa so sudkyňou Jan

Koncentrácia moci v justícii je podľa Jany Dubovcovej nebezpečná.Koncentrácia moci v justícii je podľa Jany Dubovcovej nebezpečná. (Zdroj: MIROSLAV PEJKO)

ou Dubovcovou.

Kde sa v súčasnosti nachádza slovenské súdnictvo?

Som v justícii dvadsať rokov a spočiatku boli pomery zlé a ani materiálne zabezpečenie súdov a sudcov nedosahovalo vysokú úroveň. V deväťdesiatych rokoch sa menila celospoločenská situácia a zmeny neobišli ani justíciu. Riešili sa základné veci, ako postavenie sudcu v spoločnosti a podobne. Mysleli sme si, že to už máme úspešne za sebou. Pretože dnes sú na Slovensku, aspoň čo sa týka rozdelenia moci v štáte, relatívne dobré zákony. Sudcovia majú podľa právnych predpisov nezávislé postavenie, existuje Súdna rada ako ústavný orgán, od roku 2005 aj sudcovské rady ako samosprávne orgány. Podmienky pre prácu sa takisto zlepšili. V posledných rokoch však tí, ktorí riadia správu súdov, začali riadiť súdy metódami zo sedemdesiatych rokov minulého storočia, z čias normalizácie. Od sudcov sa žiada, aby okrem rozhodovania ku ničomu nezaujímali stanovisko, a hlavne aby nič nekritizovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čím si to vysvetľujete?

Myslíme si, že to išlo zhora, pretože takýto spôsob riadenia súdov zaviedol exminister spravodlivosti pán Harabin, a dodnes to pokračuje. Správu súdov má na starosti minister a predsedovia súdov, ktorí sú jeho podriadení. Súhlasíme s tým, ak používajú svoju disciplinárnu právomoc voči sudcom, ktorí majú nedostatky v práci. Lenže tieto inštitúty sa začali používať na cielené útoky voči vybraným ľuďom. Často to vnímame aj tak, že ide o vybavovanie si osobných účtov. Proti tomu sme sa postavili. Ako nazvať postup predsedu súdu zodpovedného za organizáciu práce súdu, ak sudcov, ktorí sú špecialisti v určitom právnom odbore, preloží na inú súdnu agendu, a to bez možnosti, aby sa na zmenu špecializácie mohli pripravovať čo len jeden deň? To je podľa nášho názoru veľmi nezodpovedné ku účastníkom súdnych konaní a vytvára to enormný tlak na sudcu. Takéto používanie riadiacich kompetencií sa nevyskytlo iba ojedinele. Predstavitelia správy súdov a niekedy aj súdna rada si právo podľa nás vysvetľujú účelovo a potom ho používajú ako „kyjak" proti tomu, kto má iný názor. Zneužíva sa, že sudcovia sa v podstate nemajú možnosť voči organizačným opatreniam brániť. Z tohto pohľadu sú na tom paradoxne lepšie tí, voči ktorým sú vedené disciplinárne konania. Oni sa môžu aspoň odvolať, ale proti preradeniu zo špecializácie do inej špecializácie obrana neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu

Môžu hľadať pomoc v zahraničí?

Myslím si, že tieto veci si budeme musieť vyriešiť sami, a že si ich aj vyriešime. Vždy je možnosť obrátiť sa po našich, aj na európske súdy. Ale je to zdĺhavá cesta. Aj keď nevylučujem, že sa na ňu niektorí vydajú, ak bolo týmito opatreniami zasiahnuté do ich základného práva. Okrem toho existuje aj Medzinárodná organizácia sudcov, ktorej členom je aj Združenie sudcov Slovenska, na ktorú sa možno obrátime. V prvom rade sa však budeme snažiť veci riešiť sami. Až keby nedošlo ku náprave napriek všetkej našej snahe, až potom by sme museli hľadať pomoc zvonka.

Pomohla by zmena legislatívy?

Všetko sa vždy nedá vyriešiť zmenou zákona. Mnoho závisí od toho, akému človeku sú zverené právomoci. Či je morálny. Ak máte vo funkciách ľudí, ktorí ich zneužívajú a cielene prekrúcajú zmysel zákona, v takom prípade sa obrana proti zneužívaniu práva do zákona nedá naformulovať. Všetko je v ľuďoch. A preto nám neostáva nič iné, len verejná kontrola, kritika a sústavne poukazovať na nespravodlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vám vrátili funkciu veľmi rýchlo. Ako si to vysvetľujete?

Po tom ako mi bolo doručené rozhodnutie ministerky spravodlivosti o dočasnom pozastavení výkonu funkcie sa za pár hodín zdvihla veľká vlna odporu a ten tlak bol taký obrovský, že už na druhý deň sa k tomu vyjadril aj premiér. Bolo to nevídané, že za vyjadrenie názoru bol sudcovi pozastavený výkon funkcie. A zaregistrovali to aj v zahraničí. Tu nejde o sudkyňu Dubovcovú. V demokratickom svete je absurdné, aby sa niekto dostal do takejto situácie. Preto sa tým, pod tlakom verejnej mienky, museli začať zaoberať aj politici a premiér. A na základe jeho vyjadrenia potom reagovali jeho podriadení; ministerka a predseda súdu.

Z toho logicky vyplýva, že justícia je pod politickým vplyvom.

Ministerka , ktorá reprezentuje výkonnú - politickú moc, svoje rozhodnutie, ktorým mi dočasne pozastavila výkon sudcovskej funkcie nezrušila, hoci tak urobiť mohla. Verejne však vyhlásila, že urobila kroky, aby mi funkcia bola vrátená. Bližšie neuviedla, aké to boli kroky. Na druhý deň nezávislý disciplinárny súd najvyššieho súdu ihneď rozhodol o faxovom stiahnutí návrhu na začatie disciplinárneho konania, ktorý mu rovnako ako riadne podanie bol doručený v deň rozhodnutia. Rozhodnutie súdu mi bolo doručené špeciálnym kuriérom na druhý deň ráno. Nie je to obvyklé, aj keď vítam, že týmto bol odstránený zásah do môjho základného ľudského práva, aj zásah do nezávislosti súdnej moci a do nezávislosti sudcu.

Je možné tieto dve sféry oddeliť?

V ústave je uvedené, že tieto moci sa vykonávajú oddelene. Ale v praxi sa to tak nerealizuje. V súčasnosti sa reprezentanti výkonnej moci, predsedovia súdov, stali aj členmi súdnej rady. Väčšinu problémov, na ktoré my sudcovia v poslednom čase poukazujeme, spôsobila práve táto koncentrácia moci, ktorá je nekontrolovateľná. Preto jedným z konkrétnych opatrení ako pomery zlepšiť by bolo, keby nedochádzalo ku koncentrácii moci. Sudcovia najvyššieho súdu by si mali spomedzi seba voliť svojho predsedu v tajných voľbách a súdna rada by si mala voliť svojho predsedu zo svojich členov vo verejných voľbách. Členom súdnej rady by nemohli byť predstavitelia výkonnej moci, teda predsedovia a podpredsedovia súdov, pretože sa ukázalo, že takéto prepojenie nie je dobré. O dočasnom pozastavení sudcovskej funkcie by nemal rozhodovať minister.

Cesta zmeny vedie zrejme opäť len cez politikov.

Ku všetkému čo sa deje v štáte, je potrebná politická podpora. Sudcovia však nebudú oslovovať konkrétnych politikov. Už dlhšie poukazujeme na to, že tu tento problém je a netýka sa len nás, sudcov, ale najmä verejnosti. Ak budú mať ľudia presvedčenie, že na sudcu sa dá takto beztrestne dupnúť, nikdy ho nebudú rešpektovať, ani justíciu. Budú presvedčení o tom, že rozsudok sa dá vybaviť, zariadiť u tých, ktorí majú nad sudcami vplyv. To má dopad aj na ostatné sféry spoločenského života. Málokto chce žiť v štáte, v ktorom má pocit, že dovolať sa spravodlivosti je veľmi ťažké.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 249
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 031
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 778
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 569
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 073
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 193
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 471
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 402
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 471
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 402
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu