BANSKÁ BYSTRICA. Vedenie Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica po hĺbkovom audite rozhodlo, že športové oddiely vzpierania a zápasenia sa z dislokovaného pracoviska v Trenčíne presunú do Banskej Bystrice. Zároveň od 1. januára 2010 dochádza k vzniku novej organizačnej štruktúry armádneho strediska a zníženiu celkového počtu pracovníkov VŠC zo 193 na 183.
,,Redukcia stavov sa nedotkla športovcov, v plnej miere sa týka len administratívnych pracovníkov," zdôraznil riaditeľ VŠC Dukla Peter Korčok, do vlaňajška ešte špičkový slovenský chodecký reprezentant. ,,Podarilo sa nám dokonca vytvoriť nové miesta pre športovcov a trénerov. Obnovujeme podporu talentovanej mládeže a aj na tieto účely má u nás úväzok päť trénerov."
V Trenčíne zostáva po reorganizácii naisto jedine oddiel rýchlostnej kanoistiky, o osude cestnej cyklistiky vedenie VŠC zatiaľ nerozhodlo. ,,Preverujeme, či podmienky, v ktorých by ostala cyklistika v Trenčíne, môžu byť do budúcnosti prínosom," skonštatoval Korčok a dodal, že cestní cyklisti nemajú v súčasnom pôsobisku nijaké špecializované pracovisko, bez ktorého by nemohli fungovať v Banskej Bystrici.
K 1. januáru by sa mali pod Urpín definitívne presťahovať zápasníci. Vzpierači až potom, keď Dukla pre nich zrekonštruuje priestory v gymnastickej telocvični vedľa plavárne na Štiavničkách. Novú organizačnú štruktúru a v rámci nej sťahovanie oddielov z Trenčína do Banskej Bystrice zdôvodňuje vedenie VŠC predovšetkým ekonomickými úsporami. ,,Presunom zápasenia a vzpierania a znížením počtu zamestnancov ušetríme ročne približne 330 000 eur," informoval zástupca riaditeľa VŠC Dukla Vladimír Repáš.
Podľa jeho šéfa Petra Korčoka v súčasnej ekonomickej situácii udržať trenčianske aj banskobystrické stredisko už nebolo únosné, keďže obe by potrebovali výrazné investičné stimuly. ,,Peniaze, ktoré takto ušetríme, sa vrátia športovcom vo forme dobudovania a obnovy banskobystrického strediska. Naším cieľom je totiž vybudovať v rámci našich možností moderné európske centrum," zdôraznil riaditeľ VŠC.
Nepotrebný majetok v dislokovanom trenčianskom stredisku ponúkne rezort obrany zo zákona ďalším rezortom. Ak oň nebude mať nik záujem, pôjdu - presne podľa zákona - ďalšie ponuky: mestu, VÚC prípadne aj vznikajúcim Centrám olympijskej prípravy mládeže. Vedenie armádneho športového centra už rokovalo s trénermi aj športovcami oboch oddielov, ktoré sa budú z Trenčína sťahovať. ,,Každý dostal možnosť prejsť do Banskej Bystrice, ale nie každý ju akceptoval. Príčiny boli rôzne a nie vždy súvisel dôvod so sťahovaním. Napríklad viacerí športovci chcú už tak či tak ukončiť kariéru. Tí najlepší však ponuku prijali a postupne ich doplníme ďalšími perspektívnymi pretekármi. Vyzerá to tak, že dôjde k omladeniu. O niečo väčší problém bol s trénermi. Máme pripravenú aj alternatívu, že aj tu by došlo k omladeniu a angažovali by sme nové tváre, ktoré by mohli vzpieranie či zápasenie posunúť ďalej. Oba tieto športy majú v rámci Dukly úspešnú históriu, ale v poslednom období stagnovali," vysvetľoval Peter Korčok.
Napríklad už teraz je isté, že pod Urpín nepôjde súčasný šéftréner vzpieračov Dukly Milan Kováč a rokuje sa o tom, že ho nahradí bývalý úspešný reprezentant a v súčasnosti šéftréner reprezentácie Rudolf Lukáč.
Podľa novej organizačnej štruktúry platnej od 1. januára 2010 sa bude vo VŠC Dukla pripravovať dovedna 87 športovcov v 11 oddieloch. Atlétom pribudli 3 miesta a celkovo ich bude 10, v oddieli rýchlostnej kanoistiky bude namiesto doterajších 6 až 8 športovcov a dvaja pribudli aj v družstve rôzne (celkovo ich bude 17), kam sú zaradení plavci, moderní päťbojári, kulturisti, karatisti, alpskí lyžiari a vodní zjazdári. V družstve vodného slalomu, ktoré je dislokované v Liptovskom Mikuláši, bude 10 športovcov, Dukla potom zastrešuje ešte 8 strelcov, 5 džudistov, 7 biatlonistov, 7 zápasníkov, 5 vzpieračov, 6 cestných cyklistov a 4 parašutistov dislokovaných v Boľkovciach pri Lučenci.
,,Sme radi, že napriek zložitej ekonomickej situácii sa nám darí udržať, ba dokonca aj zvýšiť stav športovcov a trénerov v našom stredisku. Nezrušili sme ani jeden oddiel. Pozitívom je aj fakt, že na budúci rok by sa mala zrealizovať rekonštrukcia lodenice v Liptovskom Mikuláši, kde vyrástli a trénujú olympijskí medailisti, svetoví a európski šampióni," pripomenul Korčok. V tomto roku hospodári VŠC Dukla so sumou 120 miliónov korún zo štátneho rozpočtu, ale stredisko malo k dispozícii aj ďalšie mimorozpočtové zdroje z rezortu obrany.