BANSKÁ BYSTRICA. Dlhotrvajúce a výdatné dažde spôsobili, že 22. októbra pred 35 rokmi sa Banskou Bystricou prehnala tisícročná voda. Výška hladiny vody v rieke Hron dosiahla po druhej hodine v noci až 494 centimetrov. Za sekundu ním pretekalo približne 560 kubických metrov (m3) vody. Normálna hladina rieky v tých rokoch pritom dosahovala len asi meter a v jej koryte pretekalo 15 až 20 m3 vody za sekundu. Prvý povodňový stupeň v meste vyhlásili už 7. októbra a odvolali ho až 11. novembra.
Vyliali sa vtedy aj rieky Ipeľ, Slaná a Rimava a ich prítoky, ktoré patrili do pôsobnosti banskobystrického podniku Povodie Hrona. Škody, ktoré vtedy v kraji spôsobil ničivý živel, odhadli na vyše 33,19 milióna eur (1 miliardu Kčs). Výpadok vo výrobe podnikov predstavoval asi 8,30 milióna eur (250 miliónov Kčs).
Voda zatopila časť mesta
Voda v meste pod Urpínom zatopila väčšiu časť Sídliska, Uhlisko, nábrežie Hrona a okolité priestory. Zatopila aj spodné priestory vtedy ešte nového hotela Lux. Zaliala bývalé autobusové nádražie, Uhoľné sklady v Kráľovej, ale aj Staničnú a ďalšie reštaurácie na postihnutých miestach. Tak isto aj viaceré školské, kultúrne, zdravotnícke a obchodné zariadenia a mnoho bytov. Najvážnejšia situácia vznikla na Sídlisku v areáli bývalého podniku Tesla, kde voda zatopila asi 1,5 tony kyanidu draselného. Až 49 vagónov priemyselných hnojív, 80 vagónov jačmeňa a väčšie množstvo horčice a maku zatopila voda v bývalom Poľnohospodárskom nákupnom podniku. Živel spôsobil v meste pod Urpínom aj ďalšie škody.
Strhla most v Iliaši
Voda nezaplavila len značnú časť Banskej Bystrice, ale aj vtedajšie obce Šálková, Dolná Radvaň, Vlkanová, Jakub, Kostiviarska a Hronsek. Podľa údajov z mestskej kroniky voda strhla most v Iliaši a poškodila ďalšie tri mosty. Strhla aj viacero lávok. Poškodila okrem iného aj 267 bytov a zariadenia viacerých priemyselných podnikov. Odplavila väčšie množstvo dreva a ďalších materiálov. Ľudí z ohrozených oblastí evakuovali aj na loďkách. Na viacerých miestach boli prerušené dodávky elektrickej energie, plynu, pitnej vody a tepla, cestná doprava a zásobovanie potravinami. Odstraňovať následky povodne ľuďom, ktorých postihla, prišli príslušníci armády, bezpečnosti a požiarnici. Pomáhali aj pracovníci rôznych inštitúcií, priemyselných a poľnohospodárskych podnikov a mnoho obyvateľov mesta.