"Ortuťové" huby vyprázdnili hubárom koše

Analýza húb v katastri Malachova potvrdila vyššie koncentrácie ortuti, než povoľuje limit. Obec odporučila obyvateľom, aby ich radšej zbierali mimo katastra.

Ondrej Šimo musel krásne huby, ktoré mu vyrástli priamo na dvore, vyhodiť do odpadu.Ondrej Šimo musel krásne huby, ktoré mu vyrástli priamo na dvore, vyhodiť do odpadu. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

Analýza húb v katastri Malachova potvrdila vyššie koncentrácie ortuti, než povoľuje limit. Obec odporučila obyvateľom, aby ich radšej zbierali mimo katastra.

MALACHOV. Storočia trvajúca tradícia získavania ortuti z rumelky priniesla Malachovu nielen prosperitu, no tiež výraznú ekologickú záťaž. Tá sa prejavuje aj roky po ukončení ťažby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najrizikovejšie sa ukázali huby. Obec spolupracuje s odborníkmi zo SAV a hygienikmi, aby mohli dať obyvateľom o stave životného prostredia čo najpresnejšie informácie.

SkryťVypnúť reklamu

„Nechceme nikoho strašiť, ani vyvolať paniku. Ľudia by však mať mali presné informácie o tom, ako to so životným prostredím okolo nich vyzerá. Tak sa môžu vyhnúť prípadným rizikám," povedal nám starosta obce Ondrej Slivka.

Výskum našťastie potvrdil, že hospodárske plodiny zvýšené koncentrácie ortuti nevykazujú. Obec je napojená na verejný vodovod, voda z vodovodov teda tiež nepredstavuje problém. Hoci v sedimentoch potoka je stále veľké množstvo rumelky, tá nemá na životné prostredie závažnejší vplyv. Ruda je problematická až pri tepelnej úprave, keď vzniká jedovatá voľná ortuť.

S hubami je to horšie, obec odporučila nezbierať ich. Povolené limity pre ortuť prekročili mnohé z nich výrazne. Najvyššia koncentrácia sa objavila u rýdzika pravého, čírovky zemnej, bedle či plávky.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľuďom sme mohli dať odporúčanie, ale nič im nemôžeme prikázať," povedal starosta. Sám priznáva, že hubárčenia sa radšej vzdal.

Podľa Jany Ruskovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici predstavujú kontaminované huby nebezpečenstvo hlavne pre tehotné a dojčiace ženy, starších ľudí a osoby trpiace chronickými ochoreniami obličiek či pečene.

S košíkom radšej za chotár

Obyvateľovi obce Ondrejovi Šimovi síce vyrástli krásne a chutné václavky priamo na dvore, ale skončia v odpade.

„Tento rok som nebol na hubách ani raz, pobolieva ma koleno. Roky sme huby zbierali a nevedeli sme o tejto hrozbe. Je dobre, ak na to ľudí upozornia," povedal.

Odborníci upozorňujú, že otrava ortuťou môže mať trvalé následky. Dokáže sa kumulovať v mozgu, obličkách, slezine, pričom spôsobuje bolesti hlavy, vypadávanie vlasov, poruchy sluchu či krvácanie ďasien. Hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová upozorňuje aj majiteľov súkromných vodných zdrojov v obci, aby boli opatrní a vodu na osobnú spotrebu používali až po overení jej kvality.

SkryťVypnúť reklamu

Ortuť nielen ako prekliatie

Podľa archívnych dokumentov sa ortuť pri Malachove získavala už v 14. storočí, tradícia ťažby však mohla byť ešte staršia. Vekom je európskym rekordérom a navyše je tunajšie ložisko považované aj za najväčšie v strednej Európe.

Obec by to chcela využiť pri budovaní Malachovskej banskej cesty, ktorá bude súčasťou geomontánneho parku. V schátralej zvonici chcú vybudovať geologické múzeum , sprístupniť spôsob získavania ortute na jednom z ložísk, opraviť starý mlyn. Obec chce projekt realizovať v niekoľkých etapách s využitím eurofondov. Väčšina exponátov do múzea sa postupne zbiera v kancelárii starostu. Nájdete tu storočia staré hlinené nádoby, v ktorých sa rumelka pálila, či vzácny zdrevenený opál.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 687
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 900
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 592
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 689
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 430
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 671
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu