Prispieť k popularizácii vedy, priblížiť prácu vedcov a ukázať, na čo všetko môžu poslúžiť výsledky ich činnosti bude cieľom aktivít banskobystrického pracoviska Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), ktoré sa tu uskutočnia v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2009 (2. až 6. novembra).
BANSKÁ BYSTRICA. Ako konštatoval pracovník Geologického ústavu SAV Stanislav Jeleň, podujatie potrvá niekoľko dní. Počas nich majú zvedavci možnosť zažiť deň otvorených dverí, vyskúšať si ryžovanie zlata, zúčastniť sa na exkurzii či navštíviť výstavu.
"Časti veľmi známej výstavy Planéta, na ktorej žijeme, ktorá bola minulý rok v Bratislave, budú nainštalované aj u nás v ústave," objasnil Jeleň s tým, že hoci nebude taká rozsiahla ako bratislavská, návštevníci sa z jednotlivých panelov dozvedia zaujímavosti o biologickom vývoji či evolúcii života.
"Ďalej to bude výstava dokumentačných vzoriek," pokračoval. Ide o vzorky, ktoré majú k dispozícii v depozite a získali ich pracovníci ústavu počas svojej výskumnej činnosti.
Nadšenci vedy si v optickom laboratóriu budú môcť pozrieť cez elektrónny mikroskop a optické mikroskopy krásu mikrosveta, "teda rôzne mikroobjekty, ktoré sú voľným okom veľmi ťažko viditeľné," priblížil Jeleň.
Priamo v areáli ich budovy verejnosti ukážu šlichovú prospekciu, ako prebieha v teréne ryžovanie zlata či iných ťažkých kovov, ktoré sa získavajú z riečnych sedimentov. "Je tam ohrada, do ktorej napustíme vodu a záujemcovia si budú môcť vyskúšať ryžovanie či už zlata alebo medených plieškov." Prednáškou o zlate chcú podľa Jeleňa priblížiť tento vzácny kov zo stránky, z ktorej ho verejnosť nepozná.
Návštevníci Týždňa vedy a techniky sa môžu dozvedieť aj o tom, aké horniny sa používajú na tvorbu dekoračných kameňov, ktoré sú v centre Banskej Bystrice a slúžia na okrasné účely.
"Uskutoční aj beseda s deťmi v onkologickom centre, s ktorým máme už dlhoročnú spoluprácu," pripomenul Jeleň s tým, že okrem prednášky Kras a jaskyne na Slovensku a ukážok vzoriek minerálov či hornín deťom umožnia nazrieť do mikrosveta cez binokulárnu lupu.
Celodenná exkurzia Kamenné gule severného Slovenska do oblasti Čadce Megoňky, Korňa ropný prameň a Vychylovské prahy priblíži verejnosti geológiu flyšového a bradlového pásma či prejavy erózie a sedimentačnej činnosti a ich zaujímavé produkty.
Týždeň vedy a techniky, ktorý sa koná v rámci celej Európy, SAV organizuje vo svojich ústavoch a organizáciách napríklad v Bratislave, Košiciach, Nitre, Zvolene či v Tatranskej Lomnici. Študentov a širokú verejnosť čakajú dni otvorených dverí, prednášky, besedy i výstavy.