BANSKÁ BYSTRICA. V rámci projektu Cirkus Paciento tu strávia "zdravotní klauni" s malými pacientmi štyri dni, počas ktorých sa s nimi podelia o svoje zručnosti. "My im prezradíme svoje know-how, získame tak našich kolegov," objasnila pre TASR Mariana Kovačechová z Občianskeho združenia Červený nos. Tá v preoblečení za "Dr. Frčku Strelenú" rozveseľuje spolu s ostatnými klaunmi deti v nemocnici už tri roky každý utorok.
"Tento projekt je akoby obrátené garde, my akoby sme chceli deti všetko to, čo ich rozosmieva, na čo sa tešia každý utorok, naučiť," poznamenala. Deti sú podľa nej veľmi šikovné a často pátrajú po tom, ako sa klaunom podarí urobiť kúzlo. "Vŕta im to celý týždeň v hlave a prosia nás, aby sme im to ukázali," dodala Kovačechová. Hoci správny kúzelník svoje finty neprezrádza a drží ich v tajnosti, detskí pacienti práve tento týždeň preniknú do tajov žonglovania so šatkami, s kruhmi, s tanierom a zistia, ako fungujú kúzla.
Vyvrcholením štvordňového tréningu bude slávnostné cirkusové vystúpenie detí pred rodičmi i sestričkami, na ktorom ukážu, čo všetko sa naučili. "Nepochybujem o tom, že predstavenie bude pekné, napriek tomu, že netuším, kto v ňom bude účinkovať, pretože často ich zdravotný stav im to buď znemožní alebo ich prepustia domov," upozornila Kovačechová.
To, ako predstavenie nakoniec dopadne, bude už iba na šikovnosti klaunov, keďže je možné, že ukážka cirkusantského umenia zostane len na pár deťoch, možno budú musieť zapriahnuť aj rodičov či lekárov. Ako však Kovačechová s úsmevom dodala, na oddelení mnohé deti ležia dlho a za ten čas si s lekármi, sestričkami a klaunmi vybudovali pekný vzťah.
Aj primátor kliniky Pavel Bician si myslí, že vyčíňanie klaunov bude mať na deti priaznivý vplyv. Ako upozornil, pre jeho pacientov je každá takáto činnosť až povznášajúca, keďže celý deň musia preležať zatvorení v izbe. "Deti, ktoré tu máme, sú naozaj vo veľmi vážnom stave, napriek tomu sú ale schopné aj s týmto hendikepom nejakú jednoduchšiu činnosť zvládnuť."
Podľa Biciana takéto cirkusové spestrenie privítajú aj rodičia. "Môžu si na nejaký čas oddýchnuť," konštatoval s tým, že aj im klauni pomôžu "preladiť sa" na iné myšlienky.
Na banskobystrickej Klinike pediatrickej onkológie a hematológie ležia deti takmer všetkých vekových kategórií - od narodenia až po dosiahnutie 19 rokov. Ich zdravotný stav im nedovoľuje ostať doma, keďže musia byť izolované alebo na infúziách.
Projekt Cirkus Paciento vznikol vďaka spolupráci občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors a spoločnosti Hartmann-Rico, s.r.o.