BANSKÁ BYSTRICA. V banskobystrickom Pamätníku Slovenského národného povstania pokrstili dnes knihu Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu III. (1941 - 1944), Rýchla divízia symbolickým prestrihnutím zlatej stuhy, ktorou bola publikácia obalená. Verejnosť sa tak môže zoznámiť s monografiou, ktorá prináša pohľad na účasť slovenskej armády v ťažení proti Sovietskemu zväzu počas druhej svetovej vojny. "Je to tretí diel série monografií, ktoré budú celkom štyri. Tento diel pojednáva o rýchlej divízii, ktorá dva roky bojovala v prvej línii na juhu východného frontu proti Červenej armáde," objasnil autor knihy Pavol Mičianik. Ako pokračoval, je nedeliteľnou súčasťou série spomínaných štyroch monografií, keďže sa rozhodol, že celú svoju prácu rozdelí podľa chronológie. V prvej zachytil prvý rok vojny, druhá kniha je o pôsobení slovenských jednotiek ako okupačných vojsk v Bielorusku a na Ukrajine.
Čerstvo pokrstená publikácia je spolu s ostatnými dielmi výsledkom 15-ročnej práce autora. "Keď to beriem odvtedy, ako som začal študovať publikované články a štúdie, cez štúdium v archívoch a rozhovory s veteránmi tejto armády."
Inšpiráciu pre túto tematiku získal Mičianik doma, keďže jeho starý otec bol vojakom slovenskej armády a zúčastnil sa na druhej svetovej vojne. "Fakticky od útleho detstva som počúval príbehy o tom, ako bojoval v tejto vojne. Neskôr som zistil, že prakticky táto téma vôbec nie je spracovaná v slovenskej histórii," dodal Mičianik. S tým súhlasil aj riaditeľ Múzea Slovenského národného povstania Stanislav Mičev.
"Treba povedať, že nielen táto tretia časť, ale aj prvé dve a chystaná štvrtá sú prvým uceleným pohľadom na účasť Slovákov vo vojne proti Sovietskemu zväzu," povedal s tým, že táto prvotina je dôležitým prvkom, vďaka ktorému by ľudia mali získať aspoň základný obraz o tom, čo sa dialo na východnom fronte. "Ako tam naši vojaci pôsobili, čo robili a čo sa s nimi stalo." Ako pokračoval Mičianik, v knihe využil aj spomienky jedného z veteránov rýchlej divízie, Imricha Močku, ktorý s ňou bojoval na Kaukaze. "Je jedným z vojakov, o ktorých kniha pojednáva, tak som ho poprosil, aby sa stal krstným otcom tejto knihy," objasnil Mičianik. "Ja by som jej zaželal veľký úspech, aby ľudia skutočne videli pravú tvár, ako Slováci pôsobili na východnom fronte," povedal Močko. Kniha je bohato ilustrovaná vyše 350 fotografiami a 27 farebnými ilustráciami. Autor ich získal čiastočne z archívov i od veteránov spomínaného vojenského ťaženia.