V Petrocheme Dubová sú už len hasiči, strážna služba a niekoľko ľudí v administratíve. Ani oni,tak ako ostatní zamestnanci na šesťdesiatich percentách mzdy, však od júna výplaty nedostali.
BREZNO. Fabrika na spracovanie ropy v Dubovej, ktorej stopercentným vlastníkom je akciová spoločnosť Petroenergy a.s. Vranov nad Topľou, ukončila výrobu v júni tohto roku. Dnes sú tam prakticky už len hasiči, strážna služba, niekoľko úradníkov, čiže dohromady asi dvadsať ľudí. Ani oni,tak ako ostatní zamestnanci na šesťdesiatich percentách mzdy, však od júna výplaty nedostali.
Pritom podľa správy, ktorú priniesli médiá v apríli 2008, malo byť všetko inak: Dokončenie druhej etapy rekonštrukcie výroby v januári 2009 predpokladalo zvýšenie počtu zamestnancov zo 160 na bezmála 600. Petrochema Dubová mala už spracovávať 600 tisíc ton ropy ročne so štvornásobne vyšším ročným obratom ako vtedajších 130 miliónov USD. Dnes sa hovorí o konkurze. Súdne rozhodnutie o jeho vyhlásení zatiaľ údajne nepadlo.
Stále zahmlené
„Ja viem len toľko, že cez zimu výrobu neobnovia. To nám povedali," naznačil vedúci fabrickej čistiarne odpadových vôd Michal Garaj. Spoločnosť vo Vranove nereaguje na telefonáty. Do Petrochemy Dubová sa nedá dovolať pevnými linkami. „Vlastník do fabriky veľa investoval, nemyslím si preto, že sa jej vzdá," povedal Ján Kliment, starosta obce Nemecká, pod ktorú patrí aj Dubová. Na verejnosť totiž preniklo, že Petroenergy pripravuje obnovu výroby s iným programom. Mal by ju vraj naštartovať na jar budúceho roku. Otázkou ostáva, koľko z toho je zbožné želanie ľudí bez práce, a čo realita. Spoločnosť má však Petrocheme ešte jeden záväzok.
Gudronové jamy
Petrochema Dubová tridsať rokov vyvážala kyslý chemický asfaltový odpad do takzvaných gudronových jám. Gudron je zostatková látka po destilácii ropy, alebo dehtu. Spoločnosť Petroenergy Vranov nad Topľou získala fabriku s podmienkou, že jamy aj s obsahom bezpečne zlikviduje. Zatiaľ ale nič zásadné nepodnikla. Jedna z jám je zakrytá tak ako bola. V druhej sa stále zhromažďuje dažďová voda, ktorú treba odčerpávať a voziť do fabrickej čistiarne. „Pokiaľ Petrochema fungovala vlastník sa o to staral. Teraz nikto. Listy adresované spoločnosti vo Vranove nad Topľou sa nám vracajú. Na akútny problém sme upozornili aj naše ministerstvo. Riziko úniku vody s chemikáliami bude totiž narastať po každom daždi a spadnutom snehu," povedal Igor Pavúk, prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Brezne.
Parlament vo štvrtok schválil zákon, podľa ktorého strategické podniky v konkurze môže odkúpiť štát. Či to bude niečo znamenať aj pre Dubovú a všetko okolo nej, ukáže čas.