STARÉ HORY. Terajšie správanie sa niektorých medveďov potvrdzuje starú ľudovú pranostiku, podľa ktorej "na Martina medveď líha". Pozorovania týchto šeliem v posledných dňoch vo Veľkej Fatre, v Kremnických vrchoch a v Starohorských vrchoch potvrdzujú, že medvede dokončujú úpravu svojich brlohov. V jednom z nich, situovanom v skalných rozsadlinách národnej prírodnej rezervácie Čierny kameň vo Veľkej Fatre sa už medveď uložil na zimný spánok.
"Tri ďalšie brlohy nachádzajúce sa pod skalnými prevismi si medvede už vyskúšali a v najbližších dňoch do nich tiež zaľahnú. Dva medvede však do brlohov, ktoré si vybudovali v podobe akýchsi kolíb z konárov v smrekovo-jedľových húštinách, zaľahnú pravdepodobne až na sklonku novembra. Tento druhý termín líhania medveďov zase vystihli naši predkovia pranostikou Na svätú Katarínu medveď lezie pod čečinu," konštatoval pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Ak medvede z brlohov nevydurí zatekajúca dažďová voda či voda z topiaceho sa snehu, mali by spať do konca marca. Energiu potrebnú pre udržiavanie životných procesov počas zimného spánku získava organizmus medveďa spotrebúvaním zásobných látok vlastného tela, ktoré si vytvoril počas leta a jesene vo forme vrstvy podkožného tuku. Aj keď sa medvede počas leta a jesene dostatočne vypasú, počas zimného spánku poriadne vychudnú a stratia až 40 percent zo svojej hmotnosti. Mimoriadne zaujímavým fenoménom zimného spánku je, že sa počas neho u medveďov nerozvíjajú infekčné ochorenia, pretože ich organizmus produkuje v tomto období vo zvýšenej miere obranné látky, dodal Saniga.