BANSKÁ BYSTRICA/BREZNO. Na niektorých školách v okresoch Banská Bystrica a Brezno už žiaci nedobrovoľne prázdninujú. Zatvorili sa brány základnej školy na Moysesovej ulici v Banskej Bystrici, gymnázia v Brezne, základných a materských školách v Dolnej Lehote a v Lome nad Rimavicou. Epidemiológovia predpokladajú, že lokálnych epidémií môže byť na školách v najbližších dňoch ešte viac.
V Základnej škole s materskou školou v Lome nad Rimavicou chorobnosť najviac zasiahla deti predškolského veku. Zo štrnástich škôlkárov im ostali zdraví iba dvaja žiaci, škôlku sa preto rozhodli zatvoriť. Podľa riaditeľky školy Márie Čellárovej na tom boli žiaci základnej školy o niečo lepšie, aj tu sa však percento chorých priebežne zvyšovalo.
Žiaci Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici do školy nechodia.
Od stredy 11. novembra prázdninujú aj školáci z Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici. Takmer 30 percent žiakov a tretina učiteľov neprišli do školy, riaditeľ Slavomír Hanuska preto prerušil vyučovanie na jeden týždeň. „Nie je to nič neobvyklé. Takto postupujeme vždy keď je chrípkové obdobie, aby sa všetci vyliečili a choroba sa nešírila ďalej," povedal.
Prázdniny treba využiť na posilnenie organizmu
Hovorkyňa regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová informovala, že pre chrípkové prázdniny sa škola môže rozhodnúť vo chvíli, keď chorobnosť žiakov presiahne tridsať percent. „Záleží to od toho, ako riaditelia zhodnotia situáciu," dodala. Doplnila, že v 45. kalendárnom týždni vzrástla chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v kraji o takmer 30 percent, pričom počet ochorení, ktoré klinicky pripomínali chrípku, vzrástol dokonca o 66 percent. Podľa nej je ideálne, ak rodičia využijú prázdniny na posilnenie organizmu svojich detí. „S ochorením sa detský organizmus zväčša vyrovnáva lepšie ako organizmus dospelého človeka. Záleží to od toho, v akej kondícii dieťa je, aký má imunitný systém, stravovacie návyky, či životný štýl," dodala Tolnayová.
Stále je čas na očkovanie
Odborníci upozorňujú, že ešte stále je čas dať svoje dieťa zaočkovať, hlavne ak trpí niektorým zo závažných chronických ochorení ako diabetes, či kardiovaskulárne ochorenia. Aj pri očkovaní by sme však mali dodržiavať určité pravidlá, hlavne ak už okolo nás chrípka zúri. „ Je dobré, ak sa zaočkovaný izoluje doma na štyri až päť dní. V čase, keď sa začínajú tvoriť protilátky by mal zabrániť tomu, aby dostal zároveň aj cirkulujúci vírus," upozornila. Protilátky sa po vakcinácii vytvoria za 10 - 14 dní.