Za predchádzajúce ročníky si organizátori prevezmú Cenu európskeho občana roka.
BANSKÁ BYSTRICA. Retrospektívny pohľad na november 1989 prinesie festival Arteterapia, ktorého programy potrvajú v Banskej Bystrici od pondelka do stredy. Podľa riaditeľky festivalu a zakladateľky Divadla z Pasáže Viery Dubačovej však bude téma festivalu zasadená do širšieho medzinárodného kontextu. Dramaturgia festivalu sa v tomto roku zameria na divadlá a umelcov z krajín, postihnutých vojenskými, náboženskými a politickými konfliktmi. Podtitul festivalu je príznačný - Chránené územie. „ Toto pomyselné chránené územie v nás by nemalo byť nijako narušené, čo je jedným z motívov festivalu," povedala Dubačová. Festival bude o slobode, odpore voči totalite a násiliu akéhokoľvek druhu.
Predchádzajúce ročníky festivalu ocenil aj Európsky parlament, ktorý podujatiu udelil Cenu európskeho občana roka. Ide o prvé a zatiaľ jediné takéto ocenenie na Slovensku.
Programová ponuka festivalu sľubuje nefalšovaný umelecký zážitok. Činoherné štúdio z Ústí nad Labem predstaví v hre Nordost tému teroristických útokov na moskovské divadlo na Dubrovke očami troch žien. Tanec přes plot pražského Divadla Archa zas vzniklo na motívy autentických príbehov utečencov z Čečenska, Barmy, Gruzínska a Kurdistanu. Kosovsko - švajčiarsky projekt The Last Supper bude zameraný na súčasné vzťahy medzi Albáncami a Srbmi po vojne v Kosove . Dramaturgička festivalu Slávka Daubnerová zdôraznila, že ich cieľom bolo pripraviť zaujímavý multimediálny festival, ktorý by sa venoval nielen divadelnému, ale aj výtvarnému a hudobnému umeniu, dokumentom, či workshopom. Neopakovateľný zážitok sľubuje benefícia obdivovaného i zatracovaného herca, Banskobystričana Ivana Palúcha s príznačným názvom Precitnutie v garderóbe. Divadlo z Pasáže sa prestaví hrou, ktorej názov je rovnaký ako leitmotív festivalu - Chránené územie. Herci divadla v ňom uvedú metaforické obrazy bez slov o tom, čo pre človeka predstavuje jeho chránené územie.
Rovnako aj sympóziá sľubujú závažné spoločenské a politické témy. Hovoriť sa bude o ženskom aspekte vojny, úlohe divadla počas vojny a po vojne v Kosove, o súčasnom výtvarnom umení v Gaze, či o veteránoch z vojny v Iraku.