Sobota, 23. október, 2021 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Barani sa po prestávke dlho dostávali do tempa

Po reprezentačnej prestávke odohrali minulý týždeň naši hokejisti zápas proti Trenčínu, nad ktorým vyhrali, ale v nedeľu mali znovu voľno.

BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystričania sa v prvej tretine prezentovali kombinačnou hrou, ale málo strieľali. Napriek tomu už v 30. sekunde mohol otvoriť skóre Pardavý, ktorý sa zoči-voči Kováčovi nepresadil. Dobrú príležitosť mal v 8. min v presilovke Nedvěd. Šancí bolo málo, Trenčania sa prakticky nedostali do vyložených pozícií a v 16. min nevyužili 42 sekúnd trvajúcu presilovku o dvoch hráčov. Domácim sa to však podarilo v 19. min, keď po minúte a pätnástich sekundách ťažili z presilovky piatich proti trom a na konci biliardovej akcie bol Nedvěd. V druhej tretine Trenčania viackrát pohrozili. Najprv sa pred Vojtekom nepresadil Paroulek, potom strelu Chovana chytil obranca Mrena, no v 29. min hostia taktiež ťažili z presilovky piatich proti trom, keď najprv Paroulek pred poloprázdnou bránkou trafil hornú žŕdku, no o pár sekúnd neskôr sa Fatyka spoza kruhov nemýlil. Trenčania sa z vyrovnania dlho netešili, pretože o minútu a osemnásť sekúnd na to v oslabení po Hlinkovej prihrávke trafil puk Vantroba z brejku do odkrytej bránky hostí. Hostia mali aj veľký kus smoly. V 32. min boli v tlaku, ale Tybor pred Vojtekom neuspel. Kombinačnejší domáci hokejisti sa predsa len tešili z ďalšieho gólu, keď po Bulíkovej prihrávke v hre štyroch na štyroch, sa individuálne presadil cez Trefného Pardavý a Kováč kapituloval.

V tretej tretine mali navrch hostia, ktorí sa snažili znížiť nepriaznivé skóre, podariť sa to mohlo hlavne Trefnému, ktorý v 48. min ani na dvakrát neprekonal zblízka Vojteka. Domácim baranom pomohla dvojnásobná presilovka piatich proti trom, ktorú v 51. min využili Bauer a spoza kruhu trafil presne k ľavej žrdi. Trenčania sa sympaticky snažili korigovať nepriaznivé skóre, ale domáca obrana bola pozorná. Najbližšie k druhému gólu hostí mal v 59. min Fatyka. Záver stretnutia obstarala šarvátka Vantrobu s Radulayom a netradičné striedanie domáceho brankára Vojteka Fedorom. Spôsobila ho hlavne choroba českého legionára, ktorý nastúpil so sebazaprením. Okrem boja so strelami súpera bojoval s horúčkou, ktorá ho v závere premohla. Vojtek vlastne utiekol na striedačku, lebo mu prišlo tak zle, že obsah jeho žalúdka sa ocitol medzi nohami spoluhráčov.

Hlasy trénerov

Miroslav Chudý, B. Bystrica: ,,Chceli sme tento zápas vyhrať, avšak bol to dramatické, no zaujímavé stretnutie. V prvej tretine Trenčania vzdorovali, my sme sa presadili až v presilovke piatich proti trom. V celom zápase boli rozhodujúce presilovky. My sme využili dve, dali sme aj gól v oslabení a to bolo rozhodujúce. Víťazstvo je zaslúžené, hrali sme kombinačný hokej a musím poďakovať najmä brankárovi Vojtekovi, ktorý nastúpil so sebazaprením v horúčke a odchytal stretnutie do 59., resp. 60. minúty."

Jozef Daňo, Trenčín: ,,V prvej tretine sme držali krok so súperom, no domáci nám dali gól v presilovke piatich proti trom, čo ešte nebolo rozhodujúce. V druhej tretine sme takisto v presilovke piatich proti trom vyrovnali a mali sme aj šance, no trápi nás ich nepremieňanie. Inkasovali sme gól v oslabení a potom v hre štyroch proti štyrom po individuálnych chybách a myslím si, že tretí gól Banskej Bystrice rozhodol o zápase. Domáci potom hrali v pokoji. S našou hrou som spokojný, ale trápia nás nevyužité šance."

Extrenčania odstrelili Duklu

Súboj druhej Banskej Bystrice s predposledným Trenčínom mal mať jednoznačný priebeh pre domácich hokejistov. Reprezentačná prestávka však prišla pre baranov v nevhodnú chvíľu a dlho trvalo, kým nabrali správny zápasový rytmus. Mali aj šťastie, že proti ním stál súper zmietaný hernou krízou a nevyužil ani vyložené šance. Ani dvakrát presilovku o dvoch mužov. Naopak Bystričania prvú na strelenie vedúceho gólu. Postaral sa o to 109-ročný útok s dvomi extrenčanmi a Čechom. Najstarší z neho 38-ročný Jánoš naservíroval 34-ročnému Nedvědovi, keď dobrú prácu za bránou odviedol 37-ročný Hlinka. Letná posila baranov stále bývajúca v Trenčína pre zmenu pripravila druhý gól, keď Vantrobu poslala v oslabení do čistej gólovej pozície. ,,Všetci sme hrali dobre, podali kolektívny výkon do posledného hráča. Všetko sme podriadili tomu, aby sme Trenčín porazili. Vedeli sme, v akej je stiuáci, ale jeho postavenie nezodpovedá postaveniu v tabuľke. Bývalí hráči Dukly sme sa nemuseli zvlášť motivovať, lebo sa hrá o každý bod. Že sme bodovali proti Trenčínu, tak o tom je hokej," povedal Hlinka.

Niekoľko minút pred druhým gólom došlo medzi Hlinkom a Vantrobom k nedorozumeniu, keď obidvaja siahali po puku a ušiel im. Hlinka aj zvýšil hlas na spoluhráča, ale potom mu krásne prihral. ,,Hokej je aj o emóciach. Mali sme šancu ísť do brejku a v danú chvíľu, keď bolo treba reagovať v stotine sekundy, sme sa nedohovorili. Viac sme sa k tomu nevracali. Vantroba by mi určite rovnako nahral. A musím uznať, že v tej akcii bolo ľahšie prihrať ako dať gól," dodal Hlinka.

V domácom drese sa blysol aj ďalší Trenčan Ján Pardavý, ktorý ukážkovo zakončil dravý prienik do obrany bývalých spoluhráčov. V piatok 13. strelil svoj trinásty gól sezóny. ,,Nie som poverčivý, aj keď v takýto deň si človek v podvedomí dáva pozor na určité veci. Skôr sme sa po prestávke nevedeli dostať dobre do tempa, tretí gól nám dodal sebavedomia a hrali sme lepšie. Po vlaňajšej sezóne, keď som s tým mal ešte problémy, som si už zvykol, že hrávam proti Trenčínu. Už to beriem úplne normálne," vyjadril sa Pardavý.

20. kolo

HC05 Ban. Bystrica - Trenčín 4:1 (1:0, 2:1, 1:0). 19. Z. Nedvěd (Jánoš, P. Frühauf), 31. Vantroba (Miroslav Hlinka), 35. Pardavý (Bulík, Vantroba), 51. Bauer (Dian, P. Frühauf) - 29. Fatyka (Valčák). Vylúčení: 9:11 na 2 min, navyše: Bauer na 10 min za nešp. správanie, Vantroba na 5+DKZ za bitku a zhodenie rukavíc - Valčák na 10 min za nešp. správanie, T. Radulay na 5+DKZ za bitku a zhodenie rukavíc, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Rudý - M. Orolin, Tvrdoň, 2250 divákov.

B. Bystrica: M. Vojtek (60. Fedor) - Kolba, Bauer, P. Frühauf, Vantroba, Vizváry, Biro, Bambúch, A. Mrena - Dian, Bulík, Pardavý - Z. Nedvěd, Miroslav Hlinka, Jánoš - Paľov, Ľ. Sabol, Drotár - T. Sýkora, Češík, Kútny.

Skalica - Slovan Bratislava 3:5 (0:2, 0:3, 3:0), 41. Pálffy, 55. P. Novák, 56. Zálešák - 11., 36. Kováčik, 15. Lipiansky, 37. Robert Huna, 39. Tulupov.

Lip. Mikuláš - Martin 3:1 (1:0, 1:1, 1:0), 18. Heš, 35. Kriška, 45. Bartánus - 26. Appel.

Spišská N. Ves - Nitra 2:3 (0:1, 1:2, 1:0), 35. Prokop, 45. Suja - 6. S. Saliji, 29. Kováčik, 37. Románek.

SR 20 - Žilina 2:7 (1:3, 0:2, 1:2), 18., 42. Hudáček - 4. Barinka, 8. Spilar, 18. Krajči, 25. Nemec, 29., 50. Drevenák, 51. Koložváry.

Poprad - Košice 3:1 (0:0, 3:0, 0:1), 25. Šechný, 32. P. Segľa, 37. D. Brejčák - 45. Mikuš.

13. SR 20 18 2 0 0 16 40:101 6

Nasledujúci program - 22. kolo v utorok 17. novembra: Spiš. N. Ves - Ban. Bystrica, Zvolen - Martin, Slovan Bratislava - Košice, L. Mikuláš - Žilina, Poprad - Nitra, Orange 20 - Trenčín.

23. kolo v piatok 20. novembra o 17.00: Ban. Bystrica - Orange 20, Trenčín - Poprad, Nitra - L. Mikuláš, Žilina - Bratislava, Košice - Zvolen, Martin - Skalica.

24. kolo v nedeľu 22. novembra: Poprad - Ban. Bystrica, Skalica - Košice, Zvolen - Žilina, Bratislava - Nitra, L. Mikuláš - Trenčín, Orange 20 - Spiš. N. Ves.