V Banskej Bystrici sa začal 4. ročník medzinárodného divadelného festivalu Arteterapia. Za predchádzajúce ročníky si organizátori prevezmú Cenu európskeho občana roka.
BANSKÁ BYSTRICA. Retrospektívny pohľad na november 1989 prinesie festival Arteterapia, ktorý sa v meste pod Urpínom začína dnes. Podľa riaditeľky festivalu a zakladateľky Divadla z Pasáže Viery Dubačovej bude téma festivalu zasadená do širšieho medzinárodného kontextu. Dramaturgia festivalu sa zamerala na divadlá a umelcov z krajín, postihnutých vojenskými, náboženskými a politickými konfliktmi. Podtitul festivalu je príznačný - Chránené územie. „ Toto pomyselné chránené územie v nás by nemalo byť nikým a ničím narušené, čo sme zvolili za jeden z motívov festivalu," povedala Dubačová.
Festival bude venovaný slobode, odporu voči totalite a násiliu akéhokoľvek druhu.
Predchádzajúce ročníky festivalu ocení aj Európsky parlament, ktorý podujatiu udelí Cenu európskeho občana roka. Ide o prvé a zatiaľ jediné takéto ocenenie na Slovensku.
Programová ponuka je mimoriadne bohatá. Činoherné štúdio z Ústí nad Labem predstaví v hre Nordost tému teroristických útokov na moskovské divadlo na Dubrovke očami troch žien. Tanec přes plot pražského Divadla Archa zas vzniklo na motívy autentických príbehov utečencov z Čečenska, Barmy, Gruzínska a Kurdistanu. Kosovsko - švajčiarsky projekt The Last Supper si zobral na mušku súčasné vzťahy medzi Albáncami a Srbmi po vojne v Kosove . Dramaturgička festivalu Slávka Daubnerová zdôraznila, že ich cieľom bolo pripraviť zaujímavý multimediálny festival, ktorý by sa venoval nielen divadelnému, ale aj výtvarnému a hudobnému umeniu, dokumentom, či workshopom.
Rovnako aj sympóziá budú hľadať odpovede na závažné spoločenské a politické témy. Diskutovať sa bude o ženskom aspekte vojny, úlohe divadla počas vojny v Kosove, o súčasnom výtvarnom umení v Gaze, či vojnových veteránoch z Iraku.