STARÉ HORY. Na začiatku druhej polovice novembra to v prírode nevyzerá, že by sa blížila zima, ale ako by nastupovala jar. Spôsobuje to obzvlášť vo vyšších polohách inverzné počasie, kde je viac slnečného svitu a tepla. A tak sa tam aj nočné teploty udržiavajú nad bodom mrazu.
"Tie spôsobili, že v horských lesoch s terajšou teplejšou mikroklímou stále rastú huby. V starých bukových porastoch sa hojne objavili v bohatých trsoch najmä hlivy ustricové. Počas daždivého obdobia sa z nezamrznutej pôdy vyťahujú dážďovky. Pre drozdy čierne a drozdy trskotavé, ale aj pre ďalšie operence, ktoré sa rozhodli ignorovať migráciu do teplejších oblastí a ostali v našich končinách, sú 'nečakanou potravou," povedal pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Dodal, že začiatkom tohto týždňa pomerne teplé počasie "využila" aj vretenica severná, ktorá sa vo Veľkej Fatre vyhrievala na slnečnými lúčmi prehriatom skalnom podklade. Aj niektoré "otužilé" jašterice živorodé si vychutnávali možno už naozaj posledné tohtoročné "slnečné kúpele" na lokalitách nad hornou hranicou lesa v spomínanom pohorí. Teplé počasie tam von z úkrytov vylákalo aj niekoľko motýľov, najviac medzi nimi bolo babôčiek pávookých.
Dojem predjarnej atmosféry vyvoláva v lesoch aj pospevovanie si najmä sýkoriek. Síce pomenej, ale občas sa ozývajú aj kôrovníky dlhoprsté, brhlíky lesné, čížiky či hýle lesné. Početné kŕdle krivonosov smrekových si v týchto dňoch pospevujú po celý deň, a to aj v mestách a dedinách, kde hľadajú poživeň na ihličnatých stromoch.