SLOVENSKÁ ĽUPČA. Nepríjemný zápach, ktorý nad Slovenskú Ľupču prichádzal z okolitých polí po použití hnojiva z odpadovej biomasy, znepríjemňoval život obyvateľov obce niekoľko týždňov.
Hnev obyvateľov vyústil do petície, s ktorou sa pred časom oboznámilo aj obecné zastupiteľstvo. V krátkom čase sa pod ňu podpísalo takmer 600 obyvateľov.
„Chceme predísť tomu, aby sa problém zopakoval aj na budúci rok. Nešlo totiž iba o zápach, ale sprevádzali ho aj zdravotné komplikácie predovšetkým u detí," povedala Svetlana Svetlíková z petičného výboru.
V materskej škole, kde pracuje, zaznamenali u detí viacero prípadov dýchacích a zažívacích problémov. Obyvateľov nahnevalo, že k dlhoročnému problému so zápachom z Biotiky sa pridali ešte aj okolité polia.
Obec bude situáciu riešiť v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva a obvodným úradom životného prostredia.
„Chceme zvolať spoločné rokovanie, na ktoré prizveme odborníkov, zástupcov petičného výboru a subjekty, ktoré obhospodarujú okolité polia," povedal starosta Slovenskej Ľupče Peter Lakomčík.
K petícii chcú otvoriť diskusiu aj na najbližšom zastupiteľstve. Obec síce podľa starostu nemá kompetencie, aby rozhodla o zákaze používať tento typ hnojiva, no môže žiadať o reguláciu jeho používania.
„Chceli by sme v budúcnosti dosiahnuť, aby roľníci v blízkosti obytnej zóny hnojivo do pôdy neaplikovali," dodal starosta. Podľa neho použili roľníci na polia hnojivo, vyrobené v Biotike Slovenská Ľupča. Vyrába sa na prírodnej báze ako odpad z fermentácie liečiv.
Tento výrobok má platný certifikát Slovenského ústavu pre kontrolu liečiv a tiež Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho, pričom sa považuje za netoxický a zdravotne nezávadný.
Jeho použitie však sprevádza silný zápach, čo vôbec nie je príjemné a napríklad u alergikov môže vyvolať problémy s dýchaním. Vedúca odboru hygieny životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici Kvetoslava Koppová konštatovala, že sa na nich v tomto roku neobrátil so sťažnosťou žiadny obyvateľ zo spádového územia Banská Bystrica a Brezno.
"Informácie mám iba od starostu, ktorý s nami konzultoval tento problém pred niekoľkými dňami," dodala.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva spracoval odborné stanovisko k problému už v roku 2006, vtedy pre obce Predajná a Podbrezová. Vyplynulo z neho, že z toxikologického hľadiska a pri dodržaní správnej technológie zapracovania biomasy do pôdy nie je predpoklad nepriaznivého pôsobenia na organizmus.
Hnojivo bolo odbornými inštitúciami vyhodnotené ako veľmi kvalitné, s dobrými výživovými aj environmentálnymi vlastnosťami. Odborníčka však pripustila, že zápach môže citlivých jedincov obťažovať a vyvolať u nich napríklad nevoľnosť.
Rovnaký problém ako v Ľupči riešili v lete aj v Želiezovciach, kde podobné hnojivo skladovali na hospodárskom dvore. Obyvatelia blízkeho majera sa tiež bránili zápachu petíciou.