V Poradni pre prevenciu HIV/AIDS, ktorú pri banskobystrickom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) zriadili v roku 1993, vyšetrili od začiatku tohto roka do konca novembra 162 klientov.
BANSKÁ BYSTRICA. V 44 prípadoch sa vyšetrenie na ich želanie uskutočnilo anonymne. Do poradne, ktorá má vlastnú telefonickú linku, za spomínané obdobie zavolalo ďalších 325 klientov. K 30. júnu 2009 v Banskobystrickom kraji celkovo evidovali 22 pozitívnych prípadov na HIV, z toho je sedem chorých na nevyliečiteľnú chorobu AIDS. U ostatných klinické príznaky nezistili.
"Súčasťou práce poradne je aj realizácia projektu Hrou proti AIDS, na ktorom sa zúčastňujú mladí ľudia zo základných a stredných škôl. Cieľom je dať možnosť mládeži netradičným spôsobom - hrou, získať základné informácie o spôsoboch prenosu vírusu HIV i ďalších pohlavne prenosných infekcií. Tiež o ochrane pred nežiaducim otehotnením, ako aj premýšľať o vlastných postojoch a správaní sa v možných rizikových skupinách," uviedol lekár spomínanej poradne Pavol Lokša. Dodal, že projekt Hrou proti AIDS funguje tretí rok. Doteraz sa v rámci neho v banskobystrickom RÚVZ, ale aj v základných a stredných školách či odborných učilištiach v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Žiar nad Hronom a Rimavská Sobota uskutočnilo takmer 20 takýchto stretnutí.
Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je prístupné každému. Ak niekto trvá na anonymnom vyšetrení, lekár mu pridelí kódové označenie a vyšetrí ho anonymne. Výsledky testov mu oznamuje osobne a každá návšteva u lekára je spojená s poradenským rozhovorom.
Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvým je označenie HIV-pozitív a týka sa každého, u koho bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie a posledným štádiom je už samotný AIDS. Podľa organizácie UNAIDS (United Nations Joint Programme on HIV/AIDS) žilo koncom roka 2008 vo svete asi 33,4 milióna ľudí s HIV, z čoho bolo 2,1 milióna detí mladších ako 15 rokov.