BANSKÁ BYSTRICA. Mestá a obce budú môcť o pár rokov poskytovať svoje služby elektronicky. Občania, ktorí v súčasnosti musia vybavovať potrebné záležitosti na úradoch, tak v budúcnosti môžu urobiť cez internet. Na dnešnej prezentácii pripravovanej výzvy OPIS "Elektronizácia služieb miest a obcí" to v Banskej Bystrici konštatoval Marek Čanecký z Riadiaceho orgánu pre Operačný program informatizácia spoločnosti (OPIS).
Elektronizáciu služieb na úradoch umožní takzvaná Prioritná os 1 eGovernment. "To sú elektronické služby verejnej správy pre obce a mestá. Agendu, ktorú si vybavuje občan na úrade a na druhej strane úrad vo vzťahu k občanovi, nebude potrebné riešiť papierovo ako doteraz. Celé to bude možné spraviť cez internet," objasnil Čanecký. Ľudia nebudú musieť stáť na úradoch v rade či priamo sa konfrontovať s úradníkom. Jednoducho si vyplnia elektronický formulár a odošlú ho. Podobným spôsobom im príde tiež odpoveď.
Čanecký zdôraznil, že "tieto služby však budú v konečnom dôsledku vo veľkej miere použiteľné po ukončení projektu, zhruba za dva roky". V rámci plošnej elektronizácie sa najprv zamerajú na vyššie územné celky (VÚC), potom budú pokračovať v elektronizácii krajských, okresných miest a napokon menších samospráv a obcí.
"Teraz už máme von projekty na VÚC, krajské mestá," povedal Čanecký. Po ich zhodnotení a schvaľovaní by mohla od nového roka začať implementácia prvých VÚC, k nim sa postupne v priebehu polroka 2010 pridajú krajské mestá. Okresné mestá, ktoré budú mať o elektronizáciu tiež záujem, si budú môcť podať projekt podobný tomu, ktorý majú krajské mestá.
"Pre malé mestá, ktoré nechcú robiť projekty či už kvôli nedostatočným kapacitám alebo rozpočtu, bude pripravený projekt Datacentra miest a obcí," konštatoval Čanecký. Pôjde o centrálne riešený projekt, v rámci ktorého si obce vyberú len služby, ktoré v súvislosti s elektronizáciou sami chcú. "Poplatok za psa, za odpad, zápis do matriky a podobne," objasnil. Oproti tomu majú VÚC, krajské i okresné mestá v rámci vyhlásených projektov predpísaný počet povinných služieb, istý objem tvoria voliteľne.
Na prezentácii sa hovorilo tiež o Prioritnej osi 3 Broadband, tá sa týka zvýšenia prístupu k širokopásmovému internetu. Ako objasnil Čanecký, "nie všetky obce majú pripojenie na internet, čo je nevyhnutná súčasť eGovernmentu". V Banskobystrickom samosprávnom kraji nemajú internet napríklad obce Tajov či Ľubietová. "Cieľom je zaviesť internet práve do takýchto obcí."
Budovanie širokopásmových sietí musia uskutočniť tak, aby nedošlo k porušeniu hospodárskej súťaže. "Teda, môžeme ísť len do tých obcí, v ktorých žiadny komerčný operátor nepôsobí," dodal Čanecký.