Fanúšikovia netradičných pretekov dúfajú v snehovú nádielku.
ČIERNY BALOG. Desať pretekov sa započítava do tohtoročného seriálu Slovenského pohára v krňačkových pretekoch. Prvé, nazvané Balocké krnohe, organizátori naplánovali na 9. januára v lyžiarskom areáli Urbanov vrch v Čiernom Balogu na Horehroní.
Terajšia zima s minimom snehu však vyznávačom adrenalínových krňačkových pretekov zatiaľ nepraje. Podobne to bolo aj vlani, keď sa pre nedostatok snehu z deviatich pretekov uskutočnili iba tri - v Čiernom Balogu, Šumiaci a na Donovaloch. Tohto roku by sa mali postupne v týždňových intervaloch vždy v sobotu uskutočniť po Čiernom Balogu v Heľpe, Pohronskej Polhore, Kordíkoch, Beňuši, na Jasienku pri Brezne, Donovaloch, Šumiaci, Polomke a posledné na Chopku.
Krňačky, inde krnohy, krnohe, krnaky, krne - názov väčších saní zjednocuje krivé drevo, samorast - krnáč. Vyrobené sú iba z dreva, bez použitia kovových klincov. V horských oblastiach najmä stredného Slovenska ich kedysi používali na zvážanie dreva z lesa a sena zo strmých horských a podhorských lúk a z ťažko dostupných terénov. Na Slovensko ich v 19. storočí priniesli z rakúskeho Tirolska drevorubači, ktorých pozvala grófska komora. Obľúbené sa stali opäť pred niekoľkými rokmi, keď ich športoví nadšenci začali používať na pretekoch. Najviac vyznávačov teraz už adrenalínového športu je práve na Horehroní a v okolí Banskej Bystrice a Zvolena.
Traduje sa, že prvé krňačkové preteky sa uskutočnili v roku 1957 v Tureckej neďaleko Banskej Bystrice ako súčasť fašiangových zvykov a stali sa vyhľadávanou zábavou pre ľudí prichádzajúcich zo širokého okolia i zo zahraničia. Vtedajšia mládež, aby si privyrobila, podujala sa zvážať drevo na krniach. Večer po robote v krčme popri reči pri pive sa mládenci začali prekárať, komu idú rýchlejšie krne. Toľko sa naťahovali, až si niektorí z nich po ne zabehli. Potom z Močiarky nad Horárovou Lúčkou si sadli aj traja či štyria na sane a spustili sa po ceste, ktorou drevorubači zvážali drevo.
Keďže krne išli rýchlo, mládencov napadla myšlienka usporiadať preteky na krňačkách. Odvtedy sa v Tureckej konajú každý rok, ak to snehové podmienky umožnia, avšak nie sú súčasťou spomínaného slovenského pohára.