NEMECKÁ. Pred 65 rokmi sa 5. januára po potlačení Slovenského národného povstania (SNP) začali vo vápenke v Nemeckej v okrese Brezno prvé masové popravy. Za sedem dní, do 11. januára, tam zavraždili približne 1000 ľudí. Zastrelili ich a v peci spálili príslušníci Einsatzkomanda 14 z Banskej Bystrice a členovia považskobystrických Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy.
Medzi obeťami boli partizáni a protifašistickí bojovníci zo Slovenska, Francúzska, bývalého Sovietskeho zväzu a z USA. V Nemeckej vo vápenke usmrtili židov, Rómov, slovenských i zahraničných partizánov a antifašistov a ďalších ľudí. Príkaz na ich popravu dávali síce nemeckí fašisti, popravovali ich však Slováci, najmä príslušníci považskobystrického Pohotovostného oddielu Hlinkovej gardy (POHG). Už deň pred začiatkom masových popráv vyvraždili v neďalekej osade Halgaš gardisti šesťčlennú židovskú rodinu, ktorá sa tam ukrývala. Presný počet ľudí popravených v Nemeckej, ako konštatoval riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, nebolo možné zistiť. Nie všetky obete boli evidované. Podozrivé osoby zaistené počas razií vo vlakoch a na cestách totiž odviedli hneď do Nemeckej a tam ich aj bez súdu popravili. Popravy v Nemeckej boli krutejšie ako v Kremničke pri Banskej Bystrici, kde od 5. novembra 1944 do 19. februára nasledujúceho roku zavraždili 747 ľudí. Do vápenky v Nemeckej prevážali najmä ľudí z väznice banskobystrického Krajského súdu. Gardisti priestor okolo vápenky vždy obkľúčili a každého, kto sa pokúsil o útek, zastrelili. Obete predtým, ako ich zavraždili, obrali o cenné veci. Potom si museli kľaknúť pred ústie vápenky, kde im strelili do tyla a sotili ich do vriacej zmesi vápna a asfaltu. Aby zakryli svoje brutálne činy, popol z vápenky vyhadzovali do neďalekej rieky Hron. O brutalite gardistov svedčí aj to, že do vriaceho vápna s asfaltom zhodili aj živých ľudí. Hoci gardisti podpísali vyhlásenie o mlčanlivosti, jeden z nich sa vraj chválil v banskobystrickej krčme U Kopov tým, že do vriaceho vápna a asfaltu hodili šesťmesačné živé dieťatko.
Tragické dni v Nemeckej pripomína pamätník, ktorý je teraz súčasťou banskobystrického Múzea SNP. Neďaleko symbolického plameňa so sochou ženy pred ním od akademickej sochárky Kláry Pataki stojí
pamätná sieň nadväzujúca na upravenú časť vápenky.