BANSKÁ BYSTRICA. Vlani v druhej polovici decembra aj do zdravotníckych zariadení v Banskobystrickom kraji doručili prvé dávky očkovacej látky proti pandemickej chrípke. Určené sú pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú pri lôžkach pacientov. V Banskobystrickom kraji sa to týka približne 10.000 ľudí.
"V týchto zariadeniach začali očkovacie tímy očkovať ihneď. Vzhľadom na to, že vianočné obdobie a začiatok nového roku sú charakteristické dovolenkami a voľnými dňami, zatiaľ sa podarilo zaočkovať len malý počet zdravotníckych pracovníkov. Napríklad v Banskej Bystrici len približne sto. Predpokladáme, že po ukončení dovoleniek a voľna sa počet zaočkovaných zvýši. Pri konzultácii s vedúcimi lekármi očkovacích tímov sme zistili, že očkovanie prebieha bez problémov a neboli hlásené žiadne jeho nežiaduce účinky," uviedla vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Avdičová.
Dodala, že zaočkovať sa môžu dať aj ľudia, ktorí už boli očkovaní proti sezónnej chrípke. Je to podľa nej výhoda, pretože sa doplní imunita proti novému kmeňu chrípky.
V druhej dekáde januára príde v tomto kraji na rad očkovanie zdravotníckych pracovníkov v ambulantných zložkách prvého kontaktu. Na prelome druhej a tretej januárovej dekády aj vakcinácia pacientov, ktorých zdravotný stav ich zaraďuje medzi rizikové skupiny s prednostným očkovaním. Sú nimi pacienti s diabetom, chronickými pľúcnymi a srdcovými chorobami, astmou, poruchami imunity a najmä tehotné ženy. Očkovacia látka je balená v ampulkách pre desať dávok. Zaručí sa tým efektívnejšia využiteľnosť vakcíny a nedôjde k stratám, konštatovala Avdičová.
Podľa epidemiológov je toto obdobie typické pre ďalšie zvyšovanie chorobnosti. Očakávajú, že jej vrchol bude na prelome januára a februára. Vlani kulminovala chorobnosť v 8. kalendárnom týždni. Dlhoročné skúsenosti ukazujú, že ak je január mrazivý, chorobnosť nestúpa tak prudko, ako keď je vlhký a teploty sú nad nulou.
"Medzi všeobecné preventívne opatrenia okrem očkovania patrí aj primerané obliekanie sa či dodržiavanie pitného režimu, ktorý sa v zime podceňuje. Medzi preventívne oparenia aj príjem dostatočného množstva vitamínov v podobe ovocia a zeleniny, ako aj dodržiavanie osobnej hygieny. Častejšie umývanie rúk patrí dokonca medzi strategické opatrenie. Je dobré sledovať aj epidemiologickú situáciu. Keď epidemiologóvia varujú, že chorobnosť narastá, treba sa vyvarovať zhromažďovaniu sa v uzavretých priestoroch, akými sú kino, divadlo či plaváreň," upozornila Avdičová.