Doušek: Úspechy nám niekedy aj škodia

Banskobystrickí basketbalisti nemali v úvode nového roku šťastie, prehrali obidva zápasy. Vo Svite a po nádejnom vedení v polčase aj s Pezinkom.

BANSKÁ BYSTRICA. Vo Svite začali domáci aj s novou posilou z Interu s Vincentom Polakovičom v pohode a keď hostia pričasto faulovali, Sviťania trestnými hodmi postupne zvyšovali svoje vedenie. Banskobystričania však zvýšenou aktivitou a 10-bodovou šnúrou v 12. - 14. min znížili na 26:27. Do polčasu si aj vďaka dobrej streľbe spomenutej svitskej posily hostitelia znova vybudovali náskok, hoci v 15. min dokonca prehrávali 30:31. V tretej časti sa súperi striedali vo vedení, ale v záverečnej časti trojky Polakoviča, Finduru a Lacu znamenali 10-bodový náskok Svitu, ktorý si už víťazstvo nenechal utiecť.

V sobotnom večernom zápase privítali policajti na domácej palubovke v hale na Štiavničkách vicemajstra a súčasného lídra tabuľky Pezinok. Hostia otvorili skóre stretnutie úvodným košom skúseného Mičudu, ale v prvom polčase nakoniec ťahali za kratší koniec. V úvodnej štvrtine sa skóre prelievalo na obidve strany, ale v druhej udreli domáci. V 18. min si vybojovali veľmi nádejný 14-bodový náskok a do polčasu mali možnosť ešte nejaké body navyše pridať. Nezvládli niektoré akcie, čo Pezinok využil. V tretej štvrtine hostia ešte zlepšili obrany, policajtom dovolili streliť oba osem bodov a do poslednej časti išli s náskokom. Záverečná štvrtina bola podobne vyrovnaná ako prvá. Posledných päť minút bolo kvalitných a dramatických. Domácich držali v here trojky, hostia však mali presnejšiu mušku v dvojkách a sedmičkách. Dve minúty pred koncom bol stav 71:71 a práve potom sa Bystričanom lepila smoly na prsty. Najskôr jeden z najlepších na ihrisku Hovaňák dvakrát netrafil do koša a dve sekundy pred sirénou, keď hostia viedli 73:71 nezachytil pod súperovým košom Imminkovu prihrávku Strapec.

Medzi najlepších strelcov zápasu patril Edo Znanec, ktorému však tiež v závere padalo menej. ,,V prvom polčase sme využili každú súperovú chybu a darilo sa nám strelecky. Škoda zbytočných chýb v závere polčasu. Po prestávke zabral súper na plné obrátky a mali sme s tým veľký problém v tretej štvrtine. V štvrtej sme hru vyrovnali, mali sme však kus smoly. Určite sme mohli viac vyťažiť zo 14-bodového náskoku, ale Pezinok je silný súper. Škoda tretej štvrtiny," povedal Znanec.

Pezinok stále ťahajú skúsení borci Lukjanec a Mičuda, ktorý dokážu trafiť kôš v rozhodujúcich momentoch. ,,Celý zápas bol dramatický. V prvom polčase sa domácim darila streľba z vonku, hlavne Znanec a Škara, ale nevzdávali sme sa. V druhom polčase sme začali veľmi dobre, dotiahli sme sa a záver bol kto z koho. Bystrica sa možno pripravila o víťazstvo stratou lopty v posledných sekundách. Diváci videli pekný basketbal," povedal Peter Mičuda.

Pezinčania vyhrali jedenásty zápas v sérii, teraz videl tréner František Rón hlavné dôvody víťazstva opäť v obrane. ,,V prvom polčase nebola podľa našich predstáv, hráči boli málo odvážni. Cez prestávku sme si povedali, že sa musíme vrátiť k osvedčenej taktike spred sviatkov, keď sme clony hrali agresívnejšie a tým sme sa dostali znovu do zápasu. Hlavne tretiu štvrtinu sme zvládli obranou, čo nakoniec rozhodlo," dodal Rón.

,,V prvom polčase hra nemala tempo, ale chlapci odohrali dohodnuté taktické varianty, čo podložili slušnou streľbou. Tretiu štvrtinu už zase hrala Banská Bystrica. Netakticky. Je to vec návykov a tie nie sú. Z 24 hodín sme denne len tri a to je málo. Kto chce myslieť na úspech, musí na basketbal myslieť stále a mať to ako životný štýl. To je však celý náš šport. Schopní sme poraziť hocikoho, prehrať podobne. Nám niekedy úspechy aj škodia. Väčšiu radosť mám, keď porazíme Žilinu, Spišskú alebo Svit, výhry nad Nitrou či Pezinkom majú zlý vplyv na podvedomie hráčov," povedal tréner Bystrice Ľubomír Doušek a dodal. ,,Páčilo sa mi posledných päť minút. Basketbal mal tempo, agrestivitu, kombinácie podložené taktickou vyspelosťou, hralo sa dole hore. Že nám ušla posledná lopta? Stáva sa to aj lepším hráčom. Nakoniec sa ukázalo sa, že Pezinok má skúsenejšie mužstvo."

24. kolo

BK Svit - ŠKP Banská Bystrica 88:75 (21:13, 23:26, 19:22, 25:14). Polakovič 24, Laco 22, Madzin 16 - Škara 16, Immink 15 (3), Kačáni 9 (1), Dorazil 9, Hovaňák 7 (Marchyn 6 (2), Znanec 6 (1), Rendla 4, Koczkáš 2, Strapec 1), vyfaulovaní: Rendla (23. min), Znanec (36. min), Škara (36. min), Hovaňák (39. min), Kačáni (40. min), technické chyby: Hovaňák (25. min), lavička (39. min). TH: 44/37 - 20/12, fauly: 23 - 35, trojky: 5 - 7, rozhodovali: Zubák, Bohucký a Špirka, 350 divákov.

Žilina - Prievidza 97:79 (21:23, 26:19, 29:15, 21:22), Kosa a Stojanovič po 22, Futo 18 - Fears 31, Bosák 12, Rerko 11.

Komárno - Levice 77:69 (21:19, 17:9, 15:13, 24:28), Bannister 20, Mišinský 16 (4), Blagojevič 13 - Klár 18, Jurík 14, Lutovský 13.

Nitra - Spišská N. Ves 88:74 (24:17, 20:11, 24:28, 20:18), Hill 20, Pohánka 12, Tomek 11 - Mróz 21, Mielczarek 13, Jefferson 12.

Pezinok - Handlová 85:84 (23:22, 31:23, 16:18, 15:21), Jackson 19, Lukjanec a Miloševič po 16 - Barišič 21, Glavinič 18, Vojtek 11.

25kolo

ŠKP Ban. Bystrica - Pezinok 71:73 (17:17, 26:16, 8:20, 20:20), Škara 18 (2), Hovaňák 16 (2), Dorazil 10, Immink 4, Rendla 2 (Znanec 16 (2), Koczkáš 5 (1), Kačáni 0, Strapec 0) - Nicholson 19, Jackson a Mičuda po 18. TH: 16/14 - 28/23, fauly: 24 - 20, trojky: 7 - 2, rozhodovali: Brziak, Fuska a Margala, 600 divákov.

Handlová - Žilina 68:73 (15:19, 21:13, 13:21, 19:20), Glavinič 21, Bilík a Barišič po 16 - Stojanovič 25, Kosa a Zavodný po 11.

Inter Bratislava - Nitra 75:85 (18:12, 8:21, 18:29, 31:23), La Rosa 17, Ivan 15, Ravasz 13 - Pohánka 25 (6), Votroubek 14, Hill 12.

Prievidza - Komárno 92:80 (22:17, 17:17, 19:19, 34:27), Bosák 21, Fears 17, Jašš 13 - Bannister 15, Mikulec 12, Blagojevič 11.

Spišská N. Ves - Svit 96:70 (26:21, 22:22, 24:12, 24:15), Mróz 29, Mielczarek 18, Jefferson 13 - Polakovič 18, Dubovský 18, Bajič 13.

11. Žilina 23 6 17 1684:1887 29

Program 26. kola v stredu 13. januára: Handlová - B. Bystrica, Žilina - Komárno, Nitra - Levice, Svit - Inter, Pezinok - Spiš. N. Ves. 27. kolo v sobotu 16. januára o 18.00: B. Bystrica - Žilina, Spiš. N. Ves - Handlová, Inter - Pezinok, Levice - Svit, Prievidza - Nitra.