BANSKÁ BYSTRICA. Najlepšia slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková pokračuje vo veľmi dobrých výkonoch aj v tomto roku. Neberie ohľad na svoje súperky, počasie, podmienky na trati a ani na vlastné zdravie a zbiera body do Svetového pohára.
Naposledy v rámci Toud de SKi v Prahe vo finále šprintu voľnou technikou obsadila tretiu priečku. Aj napriek zraneniu z predchádzajúcich pretekov v Oberhofe vybojovala pre Slovensko vôbec premiérové umiestenie na stupni víťazov v prestížnom etapovom seriáli. Pre Procházkovú je jej piate umiestenie v najlepšej desiatke prestížneho seriálu novým maximom a okrem 43 bodov so Svetového pohára získala aj finančnú prémiu 2000 švajčiarskych frankov. ,,Je to fantastický pocit, že sa mi podarilo zájsť takýto výsledok. Najmä preto, že v posledných dňoch som si zažila dosť smoly. Dnes som mala vo finále však šťastie a dve dievčatá predo mnou spadli," tešila sa pretekárka Slávie UMB Banská Bystrica.
Veľký úspech svojej zverenky tréner Ján Valuška zhodnotil slovami: ,,Preteky konečne vyšli tak, ako sme si to predstavovali a aj šťastie stálo na našej strane. Alena potvrdila, že nepatrí medzi svetovú špičku už len v klasickom šprinte, ale aj v skejte. K jej finišom niet čo dodať, jazdila ich vynikajúco. Aj včera to bolo rovnaké, no mala strašnú smolu a dvakrát spadla, teraz jej to pódium naozaj právom patrilo. Sme spokojní s týmto vystúpením a myslím si, že všetkým priaznivcom na Slovensku dokázala, že naša príprava na olympiádu je v dobrej pozícii."
,,Buď je pre mňa ten Oberhof zakliaty, alebo neviem, ako si to mám vysvetliť," vrátila sa k nešťastným pádom Procházková. ,,Bolo to ale podobné, s podobne hlbokým snehom ako v Prahe. Aj preto som si asi tu dávala väčší pozor, navyše som nemala takú rýchlosť, lebo tu to nebolo v takom zjazde. Jednoducho som to zvládla. Dúfala som, že už konečne musí prísť aj šťastie a prebijem tú smolu. Hádam sa mi to už podarilo a že všetku smolu som si vybrala už teraz a aspoň na olympiáde bude pri mne stáť šťastena," nádejala sa veľká nádej slovenskej výpravy do Vancouvru.
V pražskom finále sa pritom musela vysporiadať nielen z únavou po ôsmich štartoch v priebehu 24 hodín, či nepríjemnými strkancami od Saarinenovej, v seriáli smutne známej ostrými lakťami, ale hlavne s nepríjemným zranením z Oberhofu. ,,Našťastie sa mi to podarilo rozbehať a aj keď teraz stále cítim bolesť, v pretekoch som na to nemala ani len čas pomyslieť. Adrenalín všetko prebil a išla som normálne," vyhlásila pokojne, no jej tréner Ján Valuška priznal, že ešte ráno pred pretekmi mal malú dušičku, či Alena vôbec nastúpi na štart kvalifikácie. ,,Až na poslednú chvíľu sme sa rozhodli, že bude štartovať a preto som bol dosť zaskočený, že Alena sa tak dokázala rozbehať a zmobilizovať, lebo po Oberhofe mala narazený bedrový kĺb, šľachy, úpony i stehenný sval. No rozbehala sa, využili sme cyklistický trenažér a snažila sa rozhýbať tieto zranené partie. Je to naozaj nesmierne húževnatá bojovníčka, čo ukázala v Nemecku i tu. Po jej zranení naozaj klobúk dole pred jej výkonom," komentoval kouč, ktorý priznal, že jeho viera v dobrý výsledok postupne rástla, no o 3. priečke by sa mu ani nesnívalo: ,,Veril som, že keď sa zmobilizuje natoľko, aby mohla štartovať, tak kvalifikáciu zvládne. No a keď v nej zabehla deviaty čas, tak som si bol istý, že do dvanástky sa dostane. No ale to, že sa prebojuje až do finále a dokonca tesne pred cieľom zdolá aj svetovú šampiónku Follisovú, som nečakal. Je to fantázia."
V najlepšom Procházková na Tour však skončila. Keďže ďalší program seriálu s dotáciou prevyšujúcou milión švajčiarskych frankov príliš veľa priestoru šprintérskym špecialistom neponúka, bolo prioritou jej malého tímu už len príprava na absolútny vrchol sezóny - zimné olympijské hry vo Vancouvri. Presunuli sa do rakúskeho Obertilliachu, kde až do 24. januára budú pracovať na záverečnej príprave pred olympiádou. Potom strávia pár dní na Slovensku, no už 29. odletia do Kanady, kde bude Alena ešte pred olympiádou štartovať na Svetovom pohári v Canmore.
Procházková na pódiu vo Svetovom pohári
1. miesto: 16. 1. 2009 - Whistler (Kan.) - šprint klasickou technikou
2. miesto: 12. 3. 2009 - Trondheim (Nór.) - šprint klasickou technikou
3. miesto: 4. 1. 2010 - Praha (ČR) - šprint voľnou technikou
3. miesto: 28. 11. 2009 - Kuusamo (Fín.) - šprint klasickou technikou
3. miesto: 1. 12. 2007 - Kuusamo (Fín.) - šprint klasickou technikou