BANSKÁ BYSTRICA. Okrem štyroch rezidenčných viliek, v ktorých by malo byť po šesť bytov, aj charitatívne centrum Dóm sv. Marty a objekt pre Vyšší cirkevný vzdelávací ústav. Vybudovať ich chce z vlastných finančných zdrojov a na vlastných pozemkoch.
Zámer stavať na Kalvárii má však od začiatku viacerých odporcov. Mnohí odborníci spomínanú výstavbu označili za necitlivý zásah do nedávno obnovenej Kalvárie i do tohto územia na vrchu Urpín. Historička architektúry Klára Kubičková sa vyjadrila, že navrhovaná výstavba na tomto mieste neobstojí nielen po kultúrno-historickej, ale ani po architektonickej stránke. Akýkoľvek zásah by znamenal narušenie jedinečnosti Kalvárie. Aktivisti dokonca proti výstavbe na Kalvárii organizujú petíciu.
Oponenti výstavby tvrdia, že Banská Bystrica by bola prvým slovenským mestom, ktoré umožní na Kalvárii postaviť moderné budovy. Cirkev má však iný názor. Podľa nej Kalvária by nemala byť iba "neživým" miestom, ale že by tam mal neustále pulzovať život.
O tom, či sa tu bude alebo nebude stavať, rozhodne príslušný orgán banskobystrického Mestského úradu, ktorý je oprávnený vydať alebo nevydať územné rozhodnutie. K zámeru plánovanej výstavby na Kalvárii sa mohla verejnosť vyjadriť do 22. decembra minulého roku.
"V súčasnosti je niekoľko desiatok pripomienok na úrade, ktoré sa prehodnocujú. Musí sa s nimi oboznámiť projektant aj investor, aby zaujali kvalifikované stanoviská k jednotlivým pripomienkam. Z dôvodu náročnejšieho rozhodnutia sme požiadali Krajský stavebný úrad o predĺženie lehoty naň. Do dvoch mesiacov by sa malo rozhodnúť o tom, či sa územné rozhodnutie vydá, nevydá, alebo sa vydá s určitými úpravami," povedal vedúci odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Banskej Bystrici Pavol Vaník.
"Prvá etapa obnovy historickej Kalvárie na Urpíne bola zavŕšená 28. septembra 2008 požehnaním a sprístupnením renovovaných historických častí a novostavby kláštora. V roku 2010 má obnova pokračovať II. etapou v spolupráci s Mestským úradom Banská Bystrica, Banskobystrickým samosprávnym krajom a Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici s cieľom zachovať pre budúce generácie Kalváriu ako významné kultúrne a duchovné dedičstvo. Jej súčasťou má byť aj dotvorenie a obnovenie lesoparku v čelnej časti Kalvárie, ktorý je známy ako serpentínový od Národnej ulice ku Kostolu Povýšenia sv. kríža. Tiež regulovaná architektúra prostredia v zadnej a v bočnej časti Kalvárie," informovala hovorkyňa banskobystrického Biskupského úradu Zuzana Juhaniaková.
Pôvodné rozhodnutie Pamiatkového úradu SR o vyhlásení ochranného pásma, do ktorého spadá aj Kalvária, často používané ako výhrada proti zámeru II. etapy jej rekonštrukcie, bolo zrušené rozsudkom súdu zo dňa 1.12.2009. Rovnako bolo zrušené i následné rozhodnutie Ministerstva kultúry SR. Pripravovaná výstavba na Kalvárii je v súlade s cirkevným i s civilným právom a má prispieť k zatraktívneniu spomínaného územia, dodala Juhaniaková.