BANSKÁ BYSTRICA. Citlivo vnímať prostredie, v ktorom banskobystrická mládež žije a podnietiť v žiakoch zvedavosť, aby sa o svojom meste dozvedeli čo najviac . Také sú hlavné ciele projektu, ktorého výsledkom bude publikácia o meste Banská Bystrica pre žiakov základných škôl. Mestský úrad už pred časom poveril tvorbou učebnice Ústav vedy a výskumu UMB, ktorý na nej spolupracuje s ďalšími inštitúciami. Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová informovala, že približne dvadsiatka autorov pod vedením Slavomíry Očenášovej - Štrbovej z Ústavu vedy a výskumu UMB v súčasnosti na príprave publikácie finišuje.
" Predpokladáme, že kniha sa dostane do škôl v prvej polovici tohto roka, jej obsah ešte posúdi komisia kultúry pri mestskom zastupiteľstve," upresnila.
Koordinátorka projektu Slavomíra Očenášová - Štrbová nám povedala, že publikácia je určená pre 10 - 12- ročných žiakov, čomu prispôsobili jej obsah. Interaktívnym prístupom chcú zároveň podnietiť žiakov k tomu, aby do deja aktívne vstupovali. „ Publikácia je napísaná ako prechádzka mestom s dôrazom na jeho staršiu históriu, no predovšetkým na to, čo môžu deti pri prechádzke mestom vidieť," dodala.
Historické potulky sa odvíjajú od stretnutia dvoch detí. Banskobystričanka má na návšteve bratanca z vidieka, ktorému chce čo najpríťažlivejším spôsobom priblížiť dominanty mesta a ich zaujímavú históriu. Príbehy sú doplnené beletristickými ukážkami z diel popredných autorov, ktorí v Banskej Bystrici žili a tvorili.
Poslanec mestského zastupiteľstva Vladimír Pirošík považuje pripravovanú učebnú pomôcku za veľký prínos :„ V mestách, kde už školy s takýmito učebnicami pracujú, si túto formu vzdelávania pochvaľujú. Často ide pritom o netradičný pohľad na históriu mesta. Napríklad v Trenčíne vznikla takáto publikácia s prispením známeho karikaturistu Danglára komiksovým spôsobom," dodal.