Pondelok, 22. apríl, 2019 | Meniny má Slavomír

Víťazstvo nad Žilinou prišlo v pravú chvíľu

Banskobystrickí basketbalisti až v štvrtom tohtoročnom zápase vyhrali. Doma na Štiavničkách porazili Žilinu, ktorú tak poslali späť na posledné miesto.

BANSKÁ BYSTRICA. Naši basketbalisti minulý týždeň najskôr prehrali v Handlovej, kde nevideli diváci príliš okulahodiaci basketbal. Na oboch stranách dominovala skôr nervozita a bojovnosť. V prvom polčase neustále vyhrávali hostia, po zmene strán prevzali taktovku domáci baníci. O svojom víťazstve však napokon Handlovčania rozhodli až v posledných minútach zápasu.

V sobotňajšom súboji v hale na Štiavničkách sa v úvode tiež nehral najlepší basketbal, tiež prevládali defenzívy. Domáci basketbalisti po troch prehrách cítili tlak, nervozita im veľa nedovolila a dovolila Žilinčanom dostať sa do vedenia. Policajti sa do vedenia dostali až v 8. minúte, no prvú štvrtinu nakoniec prehrali. Banskobystričanom sa v úvodných dvoch štvrtinách nedarila streľba, no silou vôle a nepresnosťou hostí v zakončení skóre nakláňali postupne na svoju stranu a až v závere prvého polčasu úspešnými trojkovými pokusmi Immink a Rendla stanovili skóre na 30:24. Po zmene strán sa domácim podarila šnúra 7:0 a v 23. minúte súperovi výraznejšie odskočili. Basketbalistom ŠKP sa darilo hlavne premieňať trojbodové pokusy, na čo Žilina nedokázala zareagovať ani pomocou trestných hodov. V štvrtej štvrtine prešli hostia na zónovú obranu, s ktorou si okrem Imminka hráči ŠKP nevedeli veľmi rady. Domáci však napokon rozumnou hrou doviedli duel do víťazného konca.

,,V úvode zápasu sme dobre bránili, ale v útoku nám nepadalo, čo sa odzrkadlilo na skóre. V druhom polčase sa nám začalo pod súperovým košom viac dariť a postupne sme zvyšovali náskok. Celkovo nám však nepadalo podľa predstáv, za iných okolností sme mali dať viac bodov. Hrali sme disciplinovane, plnili sme taktiku trénera a zvyšovali sme náskok. Predtým sme tri zápasy prehrali, boli sme nervózny a v útoku zbrklý, keď sme sa snažili rýchlo zakončiť a často nám to nevyšlo," povedal Ivan Škara.

Predchádzajúce tri stretnutia prehrali Banskobystričania vlastne v dvoch - troch minútach, čo im nepridalo na pohode. ,,Chýbal kľud v zakončeni, ale verím, že sme získali sebavedomie a vyhráme aj ďalšie zápasy," dodal Škara.

Policajtom sa darilo v pravú chvíľu streliť trojku, ktorou o odskočili Žilinčanom. Klasicky to vychádzalo Imminkovi a Rendlovi, pridali sa aj podkošoví hráči Škara a Znanec, mladý Strapec a Hovaňák. ,,Víťazsto sme si priklonili aj bojovnosťou, hlavne v závere. Teraz to bolo opačne ako v predchádzajúcich troch súbojoch, ktoré sme prehrali v koncovke. Pred poslednou štvrtinou sme si povedali, že musíme zabrať, zobrať ju ako úvod zápasu a šliapali sme až do posledných sekúnd," vyjadril sa Vlado Hovaňák.

Po troch predchádzajúcich prehrách sa dostali Bystričania do nepríjemnej situácie, keď im po ďalšej prehre hrozilo, že budú musieť tvrdo bojovať o play off. ,,Neodohrali sme zlé stretnutia, ale nezvládli sme koncovku. Neviem či nám odchádzali sily alebo sme to nezvládli takticky. Verím, že sme to prelomili a teraz to už všetko bude v náš prospech," dodal Hovaňák.

Podľa postavenia v tabuľke sa mohlo zdať, že na prelomenie nepriaznivej situácie bola Žilina pre našich basketbalistov vhodným partnerom. Vlado Hovaňák však skôr pozeral na jej posledné tri zápasy, v ktorých postupne zdolala Prievidzu, Handlovú a Komárno. ,,Obával som sa ich, lebo po príchode nového trénera boli dobre naladení a zdolali zdatných súperov. O to viac ma teší, že sme zabrali a vyhrali. Všetci do jedného sme makali, čo bol základ víťazstva."

Iba 48 bodov Žiliny, čo je priemer dvanásť na štvrtinu jasne hovorí, v čom bola prednosť policajtov. ,,Rozhodujúca bola obrana. Máme problém v útoku, kde je nás málo. Systém streda - sobota a každý deň dva tréningy sa ukazujú náročne. Celý týždeň nám chýbal Dorazil, nastúpil až na zápas, dnes sa nám zranil Kačáni. Nie všetci z druhej vlny sú použiteľní ako si želám. Potrebovali sme vyhrať a som rád, že sa nám to podarilo. Nehovorím, že sme niečo prekonali, stav je stále alarmujúci, ale dôležitá je psychika a motivácia," povedal Doušek.

V záverečných minútach počet faulov na domácej strane, našťastie sa vyfaulovali len Rendla a Znanec, ktorí však a nielen oni často nechápali verdikty rozhodcov. ,,Pod košom som prestriedal aj Rendlu s Hovaňákom, aby som Znanca a Dorazila uchoval do poslednej štvrtky, čo mi vyšlo," dodal Doušek.

26. kolo

Handlová - ŠKP B. Bystrica 80:68 (20:23, 23:21, 19:14, 18:10), Glavinič 26, Golian 20, Manojlovič 16 - Škara 15, Immink 14 (2), Hovaňák 11 (1), Znanec 9 (1), Kačáni 2 (Rendla 15 (3), Marchyn 1, Koczkáš 1, Strapec 0), vyfaulovaný: Znanec (28. min), technická chyba: Znanec (28. min). TH: 27/22 - 19/13, fauly: 21 - 19, trojky: 6 - 7, rozhodovali: Šarišský, Kúkelčík a Šramko, 600 divákov.

Žilina - Komárno 79:72 (22:19, 10:28, 23:12, 24:13), Závodný 25, Stojanovič 16, Podhorský 10 - Madaj 23, Bannister 16, Mišinský 9.

Nitra - Levice 91:71 (28:14, 23:15, 22:15, 18:27), Hill 18, Votroubek 15, Lehman 11 - Grznár 22, Jurík 18, Klein 13.

Pezinok - Spišská N. Ves 110:77 (35:20, 15:16, 35:15, 25:26), Jackson 19, Mičuda 16, Miloševič 15 - Baťka 18, Jefferson 15, Demečko, Bečarik, Kožár a Mróz po 8.

Svit - Inter Bratislava 66:84 (9:26, 25:19, 17:15, 15:24), Dubovský 24, Laco 13, Bajič 6 - Štefanec a Ivan po 23, Musil 15.

27. kolo

ŠKP B. Bystrica - Žilina 69:48 (10:12, 20:12, 22:11, 17:13), Immink 16 (3), Škara 11 (1), Rendla 10 (2), Hovaňák 10 (1), Znanec 7 (1) (Koczkáš 7 (1), Strapec 3 (1), Kačáni 3, Dorazil 2, Marchyn 0), vyfaulovaní: Rendla (33. min), Znanec (34. min) - Stojanovič 13, Závodný a Bučák po 10. TH: 17/12 - 24/16, fauly: 25 - 17, trojky: 10 - 0, rozhodovali: Janáč, Ženiš a Lamoš, 550 divákov.

Spišská N. Ves - Handlová 105:101 po predĺžení (23:21, 23:28, 24:15, 20:26 - 15:11), Mielczarek 31, Baldovský 28, Jefferson 22 - Glavinič 33, Golian 20, Manjlovič 16.

Prievidza - Nitra 88:68 (26:16, 19:20, 22:15, 21:17), Fears 29, Bosák 17, Szalay 15 - Votroubek 23, Scott 11, Hill 10.

Inter Bratislava - Pezinok 76:101 (22:29, 13:15, 22:26, 19:31), Štefanac 20, La Rosa 16, Ivan 13 - Majoroš 22, Snopko 19 (5), Jackson 17.

Levice - Svit 80:77 (19:21, 18:19, 26:13, 17:24), Grznár 22, Terlanda 15, Jurík 12 - Polakovič 23, Findura, Dubovský a Bajič po 14.

11. Žilina 25 7 18 1811:2028 32

Program 28. kola v stredu 20. januára o 18.00: B. Bystrica - Spiš. N. Ves, Nitra - Komárno, Svit - Prievidza, Pezinok - Levice, Handlová - Inter.

29. kolo v sobotu 23. januára o 18.00: Inter - B. Bystrica, Spiš. N. Ves - Žilina, Levice - Handlová, Prievidza - Pezinok, Komárno - Svit.

1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
  2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
  3. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
  4. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
  5. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
  6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
  7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
  8. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
  9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?

Bola v priamom ohrození života.

Šéf súťaže Richard Lintner odovzdáva trofej kapitánovi Banskej Bystrice Tomášovi Surovému.