BANSKÁ BYSTRICA. Petičné hárky s viac ako 500 podpismi odovzdali dnes vedeniu mesta Banská Bystrica zástupcovia petičného výboru, ktorí sú proti plánovanej výstavbe na kalvárskom vrchu Urpín. Výstavba sa má realizovať na cirkevných pozemkoch, pričom investorom má byť biskupský úrad v Banskej Bystrici. Podľa hovorkyne biskupského úradu Zuzany Juhaniakovej sa v rámci druhej etapy revitalizácie Kalvárie počíta s obnovením lesoparku a „regulovanou architektúrou v zadnej a bočnej časti Kalvárie."
Jej súčasťou budú štyri obytné domy - rezidenčné vily, Dom sv. Marty so sociálnym zameraním a objekt určený na vzdelávanie.
„ Pôvodné rozhodnutie Pamiatkového úradu o vyhlásení ochranného pásma, používané ako výhrada proti tomuto zámeru, zrušil súd," dodala.
Obavy zo znehodnotenia pamiatky
Projekt výstavby má od začiatku mnohých odporcov a vyústil do dvoch petícií. Pod jednu sa podpisovali obyvatelia spod Kalvárie, druhú organizovali veriaci. Obavy majú zo znehodnotenia národnej kultúrnej pamiatky, ktorá bola iba nedávno obnovená a z narušenia výhľadov na jednu z dominánt Bystrice. Podľa poslankyne mestského zastupiteľstva Ľudmily Priehodovej je navyše výstavba v rozpore s územným plánom veľkého územného celku, ktorý je nadradený územným plánom miest a obcí. Podľa tohto dokumentu treba kalvárie v celom samosprávnom kraji zachovať ako urbanisticko- architektonické areály vo voľnej krajine.
Mestu výstavba neprekáža
Situáciu skomplikovalo, že v decembri minulého roka zrušil krajský súd v Bratislave ochranné pásmo mestskej pamiatkovej rezervácie. Proti jeho rozšíreniu sa ešte v roku 2007 odvolal biskupský úrad a mesto. Podľa historičky architektúry Kláry Kubičkovej však nejde o definitívny status, keďže súd vrátil vec na nové konanie. „ Naše výhrady voči výstavbe trvajú a naďalej budeme proti znehodnoteniu Kalvárie bojovať," dodala.
Primátor Ivan Saktor po stretnutí so zástupcami petičného výboru povedal, že sa podarilo „oddeliť veci stavebného a pocitového charakteru." Po právnej stránke mestu nič nebráni v tom, aby bol plánovaný zámer realizovaný. „ Je to súkromný pozemok a priestor, ktorý je možné zastavať," dodal. Odporcovia výstavby si podľa neho môžu uplatniť pripomienky v rámci územného konania, ktoré stále beží. Mesto výstavbu vidí skôr v pozitívnom svetle, keďže to podľa primátora „zlepší dominantu, príde tam život a bude to miesto nielen občasne navštevované, ale frekventované."