STARÉ HORY. Staré Hory a Tureckú v minulosti neraz potrápili nevyspytateľné lavíny. Ohrozovali nielen turistov a lyžiarov v ich okolí, no často boli v bezprostrednom ohrození aj obyvatelia obcí a ich majetok. Starosta Starých Hôr Ján Kováč hovorí, že situácia je v posledných rokoch priaznivejšia nielen kvôli miernym zimám, ale aj vďaka dôkladnému informačnému systému a opatreniam zo strany Strediska lavínovej prevencie HZS.
„ Napriek tomu, že snehu nie je v tejto sezóne zatiaľ veľa, situáciu priebežne sledujeme vo všetkých okolitých osadách. Akonáhle by sme mali čo len minimálne obavy z možnej lavíny, spojíme sa so Strediskom lavínovej prevencie, osadíme v problémových oblastiach výstražné tabule a situáciu neustále konzultujeme, " dodal starosta.
Obec tiež pravidelne sleduje webový portál strediska, kde sú všetky dôležité informácie o pozorovaných lavínach, podmienkach na horách a možnom vývoji na najbližšie dni. V minulom týždni bola situácia pre ich región pomerne priaznivá, v oblasti Veľkej Fatry trvalo iba malé lavínové nebezpečenstvo - prvý stupeň z päťdielnej stupnice.
Skúsenosti z posledných rokov si pochvaľuje aj starosta Tureckej Ivan Janovec: „ Nebezpečenstvo síce trvá každý rok, ale vďaka monitoringu to už nie je také dramatické," povedal.
Problémová zvykne byť horná časť obce, no predovšetkým údolie potoka Ramžiná. „ Tu sa nám spustí väčšia, či menšia lavína prakticky každý rok, predovšetkým kvôli turistom sa sem umiestňujú výstražné tabule," dodal.
Najväčší problém mala Turecká v roku 2002, kedy museli obyvateľov niekoľkých domov evakuovať. Pádu lavíny priamo na domy sa vtedy podarilo zabrániť jej riadeným odstrelom. Lavína však vyčíňala aj v predošlých rokoch. V roku 1981 zasiahla tri domy, našťastie nikoho nezabila. V januári 1999 sa zo svahov Krížnej odtrhla masívna lavína, ktorá sa zastavila iba niekoľko desiatok metrov pred domami. K najväčším slovenským tragédiám patrí lavína v osade Rybô, ktorá patrí k Starým Horám. Masa snehu pochovala v roku 1924 osemnásť ľudí.