Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Kuzminová dosiahla pri zranení ruky maximum

Anastasia Kuzminová. ,,Vzhľadom na zranenie, som zašla asi najlepšie, ako som mohla. S dosiahnutým výsledkom som spokojná."

ANTERSELVA. Biatlonisti Slovenska by mali na olympiáde v kanadskom Vancouveri patriť medzi našich najlepších. Určuje ich na to tradícia, keď sa dlhé roky hrdili titulom najúspešnejší zimný slovenský šport. V ostatných sezónach ich však z pozície vytláčal snowbordista Žídek, zjazdára Zuzulová či bežkyňa na lyžiach Prochádzková. Táto sezóna však dlho nedávala nádeje, že biatlonisti sa vrátia na bývalé pozície. Posledné kolo Svetového pohára v talianskej Anterselve však v slovenskej výprave vzbudilo optimizmis, keď bodovali štyria.

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac bodov si pripísal Pavol Hurajt za 5. 27. a 30. miesto, konečne sa pochlapil Dušan Šimočko a presadila Martina Halinárová, najväčšia pozornosť sa však sústredila na Anastasiu Kuzminovú, ktorá v prvých štartoch po zranení a operácii zlomených záprstných kostičiek obsadila v rýchlostných pretekoch 20. priečku, v stíhačke si pozíciu vylepšila o tri miesta. Paličku v ľavej ruke stále drží iba dvoma prstami, čo ju výrazne obmedzuje. Jej zdravotný stav sa zlepšuje zo dňa na deň, čo dokumentuje aj vylepšenie umiestnenia z piatkového šprintu, v ktorom Kuzminová obsadila 20. priečku. ,,Bežala som s otejpovanou rukou a špeciálnou rukavicou. Snažila som sa najmä vyhýbať kontaktu s ostatnými pretekárkami, aby som náhodou nespadla a nenarazila si boľavú ruku. S dosiahnutým výsledkom som pomerne spokojná. Vzhľadom na zranenie, som zašla asi najlepšie, ako som mohla," opísala nedeľňajšie stíhacie preteky pre agentúru SITA Anastasia Kuzminová.

Skryť Vypnúť reklamu

Preteky 6. kola Svetového pohára v Anterselve boli poslednými pred blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami v kanadskom Vancouveri (12. - 28. februára). Dvadsaťpäťročná vicemajsterka sveta z minuloročného šampionátu v juhokórejskom Pjongčangu bude v Kanade patriť medzi najväčšie slovenské nádeje na zisk cenného kovu. ,,Tieto preteky boli posledné pred štartom ZOH, určite máme v príprave čo naprávať, ale je dobré, že Nasťa Kuzminová získava opäť bežeckú a streleckú istotu. Máme dvadsať dní na to, aby sme vylepšili niektoré aspekty," povedal osobný tréner Anastasie Kuzminovej Juraj Sanitra. ,,Nasťa vo svojich druhých pretekoch po zranení podala na svoje možnosti maximálny výkon. Jej prejav je stále poznačený zranením. Na trati v behu aj pri streľbe urobila všetko, čo bolo v jej silách. Postup Martiny Halinárovej o desať miest v porovnaní s pozíciou na štarte je celkom slušný, môžem ho hodnotiť kladne," dodal Juraj Sanitra, ktorý je aj prezidentom Slovenského zväzu biatlonu.

Skryť Vypnúť reklamu

V úvodných vytrvalostných pretekoch si Martina Halinárová za 33. miesto prvýkrát v sezóne pripísala osem bodov. ,,Martina podala slušný výkon, je na nej vidno, že chce dokázať svoje schopnosti. Škoda, že jej nevyšiel ešte jeden výstrel, mohla sa posunúť oveľa vyššie," skomentoval výkon najskúsenejšej slovenskej reprezentantky tréner ženskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Na druhý deň sa slovenský biatlon dočkal výraznejšieho úspechu. Pavol Hurajt obsadil piate miesto, keď mu preteky sadli ako uliate. Nemohol si dovoliť na strelnici naberať trestné minúty a pozorným okom presne nezamieril len na dva terče, keď v bilancii 20 výstrelov netrafil 10. stojkový terč a 11. ležkový. Hurajt pod novými klubovými krídlami Dukly Banská Bystrica a trénerským dohľadom Juraja Sanitru mal dokonca veľmi blízko k víťazstvu, samozrejme, nebyť dvoch trestných minút. Dlho figuroval na 4. priečke, no nakonec ho na piatu odsunul úplne neznámy Francúz Boeuf. Pavol Hurajt si po dobehnutí všetko pochvaľoval. ,,Naozaj mi všetko vyšlo, okrem tých tesnotiek na strelnici, tá jedna v stoji bola určite na okraj, škoda, bol by som na stupňoch víťazov. Pre mňa je však dôležité, že forma sa zlepšuje a presviedča ma, že som na dobrej ceste. Už sa teším na olympiádu, takýto výsledok je veľké povzbudenie. Už v Ruhpoldingu som bol na tom dobre, no v šprinte som spadol a v štafete zlomil palicu. Forma sa však hlásila a tu v Anterselve aj potvrdila. Vo finiši som sa snažil zo všetkých síl, vyžmýkal som sa a výsledok sa dostavil. Veľmi dobre mi šli aj lyže, servismani si vyhrnuli rukávy."

Tridsaťjedenročný Pavol Hurajt v tejto sezóne piatykrát bodoval, po 10. mieste na vytrvalostnej dvadsiatke v slovinskej Pokljuke sa druhý raz prepracoval medzi desiatku najlepších. Piate miesto v Anterselve je jeho štvrté najlepšie v kariére, za nezabudnuteľnou zimou 2003/2004, v ktorej získal dve tretie a jedno štvrté miesto.

Po zranení sa vo veľkom štýle vrátila Anastazia Kuzminová. V šprinte si dobehla po 21 bodov za 20. miesto. Na štarte vzbudzovala veľkú pozornosť, no liečba a tréningové manko sa príliš neprejavili. Ľavú ruku, viditeľne rozlíšenú od druhej, používala na strelnici spoľahlivo, v ležke vybielila všetky terče, v stoji minula len prvý terč a bolo jasné, že z jej predoperačnej formy veľmi neodbudlo. Pre Kuzminovú bolo najdôležitejšie, že sa vrátila medzi širšiu špičku bez nejakej vážnejšej ujmy na strate formy, azda len bežecky trochu viac strácala oproti decembrovým kolám SP. ,,Myslím si, že to bol kvalitný návrat. Paličku v ľavej ruke drží iba dvoma prstami, výrazne ju to obmedzuje, napriek tomu bolo z toho dvadsiate miesto, čo je - myslím si - veľmi dobré. S radosťou konštatujem, že Nasťa sa vrátila v dobrej fazóne," povedal Gašperčík.

V rýchlostných pretekoch mužov si Dušan Šimočko 23. miestom pripísal svoj najúspešnejší rezultát v rámci Svetového pohára. Dvadsaťšesťročný rodák z Banskej Bystrice skončil dosiaľ najlepšie minulý rok v januári v nemeckom Oberhofe, kde obsadil 26. priečku. ,,Som naozaj spokojný s dosiahnutým výsledkom, veď som si vylepšil svoje najlepšie doterajšie umiestnenie. Pred blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami vo Vancouveri je to výborná správa. Forma mi graduje v správnom čase," povedal pre agentúru SITA Dušan Šimočko a dodal. ,,Na moje pomery som začal veľmi slabo, mohlo to byť rýchlejšie. Po prvej streľbe som cítil, že mám rezervy a môžem ešte pridať v behu. Snažil som sa do toho dať čo najviac síl a čakal som ako sa mi podarí druhá strelecká položka. V nej som tesne, asi o centimeter, minul jeden terč. Škoda, mohlo z toho byť umiestnenie v Top 10. Do cieľa som už išiel úplne naplno. Môžem povedať, že ešte nikdy predtým sa mi nebežalo tak dobre ako dnes."

V nedeľnej stíhačke sa Kuzminová ešte zlepšila. V druhých pretekoch po zranení a operácii zlomených záprstných kostičiek si o tri pozície vylepšila postavenie z piatkových rýchlostných pretekov. Dvadsaťpäťročná vicemajsterka sveta z minuloročného šampionátu v juhokórejskom Pjongčangu urobila na strelnici až štyri chyby. Za víťaznou Nemkou Henkelovou zaostala o 3:10,4 min.

Martina Halinárová obsadila 45. pozíciu a Ľubomíru Kalinovú, ktorá minula až osem výstrelov, klasifikovali na 52. priečke. Horšie strieľala už len Češka Magda Rezlerová, ktorá netrafila deväť terčov.

Ani v posledných pretekoch šiesteho kola SP v Anterselve neostalo Slovensko bez bodov. Dušan Šimočko začal nedeľňajšie preteky dobre a prvú streľbu absolvoval bez chyby, čo ho vynieslo až na 11. miesto. Potom však netrafil terč na druhej streleckej položke a opäť sa prepadol do tretej desiatky, kde sa aj napriek ďalším dvoch chybám v "stojke" bez väčších problémov udržal. Pavol Hurajt sa aj napriek štyrom nepresným výstrelom dokázal počas celých pretekov držať v druhej polovici tretej desiatky a napokon obsadil pekné 27. miesto. Obaja Slováci si v Anterselve na svoje konto pripísali prvé body v hodnotení disciplíny.

Biatlon - 6. kolo Svetového pohára

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Sednev (Ukr.) 43:39,5 (0), 2. Mesotitsch (Rak.) +44,9 (2), 3. Boeuf (Fr.) 54,3 (1), 4. Soukup (ČR) 1:39,4 (2), 5. Pavol Hurajt (SR) 1:49,6 (2),... 72. Dušan Šimočko 8:23,1 (6), 75. Marek Matiaško 8:36,0 (5), 89. Miroslav Matiaško (všetci SR) 11:04,0 (8).

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Neunerová 43:14,4 (3), 2. Wilhelmová +5,5 (1), 3. Henkelová (všetky Nem.) 27,4 (2),... 33. Martina Halinárová 4:40,3 (3), 63. Ľubomíra Kalinová 8:11,6 (6), 80. Jana Gereková 10:31,6 (9).

Šprint žien na 7,5 km: 1. Neunerová 20:19,7 (0), 2. Henkelová (obe Nem.) +13,2 (0), 3. Baillyová (Fr.) 28,6 (0),... 20. Anastasia Kuzminová 1:43,8 (1), 46. Ľubomíra Kalinová 2:35,1 (2), 55. Martina Halinárová 2:53,3 (2), 86. Jana Gereková (všetky SR) 4:42,3 (7).

Rýchlostné preteky mužov na 10 km: 1. Peiffer (Nem.) 24:27,4 min (0), 2. Landertinger (Rak.) +6,0 s (1), 3. Stephan (Nem.) +15,1 (0),... 23. Dušan Šimočko +1:07,5 min (1), 30. Pavol Hurajt +1:22,7 (2), 71. Matej Kazár (všetci SR) +2:27,7 (1).

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Henkelová (Nem.) 30:59,8 min (1), 2. Neunerová (Nem.) +23,3 s (4), 3. Aafedtová Flatlandová (Nór.) +44,9 (1),... 17. Anastasia Kuzminová +3:10,4 (3), 45. Martina Halinárová +5:51,4 (4), 52. Ľubomíra Kalinová +7:48,8 (8).

Poradie vo SP: 1. Jonssonová (Švéd.) 536 bodov, 2. Henkelová (Nem.) 465, 3. Hauswaldová (Nem.) 452,... 28. Anastasia Kuzminová 190, 86. Martina Halinárová 8, 90. Janka Gereková (všetky SR) 4.

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Mesotitsch (Rak.) 31:50,4 (1), 2. Peiffer (Nem.) +1,7 s (1), 3. Landertinger (Rak.) +19,7 (3),... 25. Dušan Šimočko +2:21,4 (3), 27. Pavol Hurajt (obaja SR) +2:32,4 (4).

Poradie vo SP: 1. Fourcade (Fr.) 429 bodov, 2. Usťugov (Rus.) 414, 3. Sumann (Rak.) 404,... 39. Pavol Hurajt 117, 62. Dušan Šimočko (obaja SR) 47.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 040
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 716
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 130
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 12 677
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 100
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 651
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 705
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 883
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 746
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 704
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Pribudlo 2 890 nakazených, rastie aj počet úmrtí

Medzi 25 potvrdenými úmrtiami sú aj prípady z nemocníc v Banskej Bystrici a Brezne.

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v UNLP Košice.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Banskobystrická župa zatvára pre verejnosť všetky kultúrne inštitúcie

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) uzatvára pre verejnosť všetky kultúrne inštitúcie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva cez leto malých aj veľkých na tri výstavy. Dostupné budú do konca augusta.

Radnica hľadá administratívnych pracovníkov na plošné testovanie

Počet Banskobystričanov nad 10 rokov, ktorých by sa testovanie malo týkať, sa pohybuje odhadom na úrovni približne 68-tisíc ľudí.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V piatok zachytili takmer 1 700 pozitívnych (minúta po minúte)

Na Orave sa začala pilotná časť celoplošného testovania na Covid-19.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

Minúta po minúte: Na Orave sa od rána tvoria dlhé rady, vyskytli sa aj problémy

Pokračuje pilotná fáza celoplošného testovania na Covid-19.

Už ste čítali?