BANSKÁ BYSTRICA. Ministerstvo pôdohospodárstva vedené nominantom HZDS Vladimírom Chovanom je neschopné pripraviť zákon, ktorý by zabránil rozkrádaniu štátneho majetku v Lesoch SR a vymenovať vedenie štátneho podniku Lesy SR, ktoré by očistu štátnych lesov dokázalo urobiť. Tvrdia to členovia petičného výboru Ľudia pre lesy.
Ponúkajú preto premiérovi Robertovi Ficovi nový legislatívny zámer zákona o štátnom podniku. Zámer by mal zabrániť plytvaniu so štátnymi peniazmi, nevýhodným zmluvám, politickému klientelizmu a kladie si za cieľ minimalizovať politický vplyv na riadenie podniku. Výbor vznikol v júni ako reakcia na štátnym podnikom Lesy SR tolerované drancovanie štátnych lesov.
Priamo Ficovi
Po čistkách v podniku prišli o prácu všetci, ktorí v polovici roka poukázali na nehospodárne nakladanie so štátnym majetkom a politický klientelizmus.
„Návrh pripravili právnici a špičkoví lesnícki odborníci. Vieme, že vláda a parlament majú nabitý program, napriek tomu očakávame, že premiér sa návrhu ujme," povedal Peter Gogola z petičného výboru.
Skupina lesníkov v polovici minulého roku predložila prokuratúre niekoľko desiatok podnetov na prešetrenie hospodárenia v štátnych lesoch. Poukázali najmä na nevýhodné zmluvy a prenájmy revírov politickým nominantom, pri ktorých štát prišiel údajne o milióny eur.
Rebeli podľa pracovnej verzie materiálu premiérovi navrhujú, aby o predaji štátneho lesného majetku rozhodovala výlučne vláda.
Prenájmy poľovných revírov podmieňujú trvalou finančnou výhodnosťou oproti vlastnému využívaniu. Verejná súťaž a aukcie by mali byť základným princípom obchodovania štátneho podniku.
Chcú novú radu
Výbor navrhuje, aby najvyšším orgánom štátneho podniku bola sedemčlenná dozorná rada menovaná na sedem rokov. Gogola to zdôvodnil tým, aby vedenie štátneho podniku nebolo menené po každých parlamentných voľbách. Členov predstavenstva a generálneho riaditeľa menuje totiž Dozorná rada.
Podľa našich informácií by ministerstvo pôdohospodárstva malo mať v Dozornej rade menšinu oproti zástupcom zamestnancov, komory, lesníckej vedy a spracovateľov dreva. Ani jeden z členov nemôže byť počas výkonu funkcie v politickej strane.
Petičný výbor odovzdá legislatívny zámer premiérovi dnes (v stredu) spolu s petičnými hárkami, na ktorých je takmer 17-tisíc podpisov. Organizátori petičnej akcie na očistenie lesov pred šiestimi mesiacmi chceli nazbierať 100-tisíc podpisov.
„Očakávali sme, že bude verejnosť k tejto téme citlivejšia. Uspokojila sa po výmene vedenia, ale nič sa nevyriešilo," konštatoval Gogola.
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že aj štát môže byť dobrý hospodár a veď netreba chodiť ďaleko. V Európe máme množstvo veľmi kvalitných firiem v štátnom vlastníctve, ktoré sú dôkazom toho, že aj štát môže spravovať majetok.
Zdroj: Robert Fico, hodina otázok, NRSR, 19.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ak si štát vo svojom vlastníctve ponechá podniky, mal by zabezpečiť ich efektívne fungovanie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Mnohé zo štátnych podnikov stagnujú alebo sa ich výkony zhoršujú, pričom do plusových čísel sa nedostali ani v predkrízovom období. Železnice SR, Cargo Slovakia, Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu či štátne nemocnice musela vláda zachraňovať dotáciami, resp. návratnou finančnou výpomocou. Proti „nezodpovednému a nehospodárnemu nakladaniu s financiami" protestovali v roku 2009 aj zamestnanci Lesov SR.
Zdroj: INEKO