Prírodné jedinečnosti Národného parku Muránska planina pozná menej ako osemdesiat percent Slovákov. Malo by sa to zmeniť.
BREZNO, BANSKÁ BYSTRICA. Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia, zdravia a ochrany spotrebiteľa Bavorska vstúpili do spolupráce, ktorej výsledkom je rozsiahly projekt.
Obsahuje niekoľko návrhov pre oblasť ochrany prírody, životného prostredia a rozvoja regiónov na území Národného parku Muránska planina. Projekt je spoločným dielom nemeckej neziskovej organizácie Blue!, Univerzity aplikovaných vied, fakulty krajinnej architektúry vo Freisingu a Štátnej ochrany prírody, Správy Národného parku Muránska planina. Financovalo ho bavorské Ministerstvo životného prostredia. Všetko ostatné by mali pokryť prostriedky z európskych fondov.
Chov budú mať pod palcom odborníci
Pilotným projektom, korešpondujúcim so záväzkom štátu udržať prírodné bohatstvo krajiny v takom stave, ako pri podpise dokumentu Natura 2000, je chov huculského koňa na Muránskej planine. Keďže sa tam však prestalo kosiť, hrozil zánik národne a európsky významných biotopov. Odolný hucul urobí horským lúkam prirodzenú službu pasením až po hraničnú výšku typickej stolovej hory, čo je približne 700 metrov nad morom.
Správa národného parku má uzavreté dohody o participácii na projekte s Lesmi SR, Žrebčínom Topoľčianky-garantom šlachtiteľského chovu hucula, aj so súkromníkmi. Súkromné podnikateľské subjekty zaangažovala do nadväznej časti projektu,do rozvoja turizmu. Hucul v ňom figuruje ako spoľahlivý, navyše ekologicky najčistejší „dopravný prostriedok".
Okruh otvoria na Zbojskách a Burde
„Na strategických miestach, postavíme nástupné a prestupné stanice, okruh pospájame cestami.V komplexe stajní pre chov koní bude miestnosť pre veterinára ale napríklad aj kováčska šmykňa.
Jednou z nástupných staníc na trase, ktorú môžu spoznávať turisti v sedle bude Zbojská v katastri obce Pohronská Polhora. Tam nájdu informačnú kanceláriu a v prípade záujmu aj nocľaháreň. Už z jari chceme začať s výstavbou stanice na Burde, ktorá prepojí časť územia spadajúceho pod Tisovec s chotárom Závadky nad Hronom. Na náklady, do ktorých je zarátaný aj nákup základného šľachtiteľského stáda v počte 20-25 huculov nám nemecký partner vyčlenil 50 tisíc eur," informoval Milan Boroš, riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina.
Cesty sa vyhnú pásmom najvyššej ochrany. Na vykurovanie a výrobu teplej vody v stajniach a zariadenich pre turistov využijú slnečné kolektory. Absolútnou samozrejmosťou budú malé ekočistiarne odpadových vôd.