BANSKÁ BYSTRICA. Sprísnená legislatíva, vzdelávanie a pravidelný monitoring výrazne prispeli k tomu, že pracovníci šrotovísk a zberných surovín už nie sú natoľko ohrozovaní rádioaktívnym žiarením ako v minulosti.
„Kedysi sme prakticky nevedeli, čo je to zariadenie na meranie rádioaktivity. Dnes ho používame bežne," povedal nám pracovník zberných surovín.
Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici upresnila, že ich úrad vyškolil v predchádzajúcom období 200 zamestnancov prevádzok, ktorí môžu prísť do styku s rádioaktívnymi zdrojmi.
„Na Slovensku je približne 500 šrotovísk, na ktorých sa môžu nachádzať aj nepoužívané rádioaktívne žiariče," konštatovala. Banskobystrický úrad verejného zdravotníctva sa začal ochrane pred žiarením cielene venovať pred trinástimi rokmi, kedy v Železiarňach Podbrezová narazili pri monitoringu vagónov na zvýšenú rádioaktivitu. Ukázalo sa, že ju zapríčinili tri rádioaktívne žiariče, ktoré sa v ňom nachádzali. Vedúci odboru ochrany zdravia pred žiarením RÚVZ Pavol Adámek konštatoval, že práve systém vzdelávania sa stal pri odhaľovaní prípadných rizík žiarenia nevyhnutnosťou.
Úrad sa zapojil aj do vedeckej úlohy, ktorá bola zameraná na vyhľadávanie, inventarizáciu a odstránenie nepoužitých rádioaktívnych žiaričov. Systém súčasných opatrení vychádza z nariadenia vlády z roku 2006, ktoré má za cieľ eliminovať prípadné riziká. Prevádzkovatelia šrotovísk museli na jeho základe zabezpečiť prístroje na identifikáciu opustených žiaričov.
„Táto povinnosť je však v zákone definovaná vágne. V skutočnosti si obchodníci so šrotom obstarali merače rádioaktivity sami, na základe požiadavky najväčšieho spracovateľa šrotu. Ten vyžaduje ku každej dodávke doklad o meraní rádioaktivity," dodal vedúci odboru.Úrad vykonáva kontroly na miestach, kde sa kovový šrot zbiera a spracováva a vyhľadáva pracoviská, na ktorých sa môžu vyskytnúť opustené rádioaktívne žiariče.
V priemysle na Slovensku sa v súčasnosti používa viac ako 1000 uzavretých žiaričov. Sú to napríklad hustomery, merače hrúbky materiálov v gumárenskom priemysle a podobne. Pavol Adámek dodáva, že problémom sú hlavne skrachované firmy, ktoré v minulosti prevádzkovali zdroje žiarenia. Ich noví správcovia to často ani netušia. Používanie žiaričov sprísnilo aj zavedenie európskych noriem, ktoré presne stanovujú, akým spôsobom ich treba označovať.