BANSKÁ BYSTRICA. Epidemiológovia sú znepokojení nezáujmom lekárov, zdravotníckych pracovníkov, ale aj verejnosti o vakcináciu proti pandemickej chrípke.
V najväčšej nemocnici v Banskobystrickom kraji v Rooseveltovej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici sa doteraz dalo zaočkovať 98 z 1750 zamestnancov. Vedúca odboru infekčnej epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Viera Morihladková situáciu v regióne charakterizuje takto: „V kraji sú tisíce lekárov a zdravotníkov, zaočkovať sa dali desiatky."
Úspech: v detskej nemocnici sa zaočkovala štvrtina zdravotníkov
Situácia je natoľko zlá, že vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Avdičová považuje za úspech vakcináciu zamestnancov v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici, kde sa dala zaočkovať proti novej chrípke štvrtina zdravotníkov.
„O vakcinácii musíme hovoriť preto, aby sme prebili nezáujem zdravotníkov a verejnosti. Ľudia podceňujú očkovanie proti chrípke. Chceme, aby odborná aj laická verejnosť uverila, že vakcinácia je potrebná," vyhlásila v utorok Avdičová.
Morihladková tvrdí, že nedôvera zdravotníkov voči očkovaniu je vo všeobecnosti veľmi vysoká. „Možno si kolegovia myslia, že sa ich to netýka, keď sú stále medzi chorými ľuďmi, ale len dovtedy, kým nevidia umierať ľudí. Aj v Rooseveltovej nemocnici vtedy záujem o očkovanie stúpol, ale nie tak ako by sme si to predstavovali," dodala epidemiologička.
Pre dospelých už teraz vakcinácia nemá veľký význam
Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor si myslí, že lekári a zdravotníci by sa mali dať očkovať proti novej chrípke. Dodáva však, že pre dospelých vakcinácia už v tomto čase nemá až taký význam, pretože je minimálna šanca ďalšej pandémie. „Výnimkou sú chronicky chorí ľudia, tí by sa mali dať zaočkovať," povedal.
Prezident asociácie Pásztor sa zatiaľ nedal očkovať proti novej chrípke, ale tvrdí, že tak čo najskôr urobí.
Od mája minulého roku na Slovensku potvrdili 1162 prípadov pandemickej chrípky, z toho 49 skončilo smrťou.
Avdičová však odhaduje, že v skutočnosti ochorelo na novú chrípku v prvej vlne približne 150-tisíc ľudí. Rozdiel medzi štatistikami a skutočnosťou pripisuje epidemiologička nedostatočnému počtu odberových lekárov. „V každom okrese pôsobia len jeden až dvaja sentineloví lekári. Je to málo," dodala.
Avdičová zdôvodňuje potrebu očkovania aj rastom počtu ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI). Od októbra minulého roku zaznamenali 358 prípadov, z toho 50 ľudí zomrelo. Štatistiky ukazujú, že na ťažké prípady neumierajú starí ľudia. Vo vekovej skupine nad 65 rokov zomrel iba jeden človek. Štyridsaťpäť prípadov je v sledovanej skupine práve od 15 do 64 rokov.
„Na ťažké chrípkové ochorenia neumierajú starí ľudia, ale ľudia v produktívnom veku," upozorňuje epidemiologička.