Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Na záchranu Kalvárie vznikla nová petícia

Proti plánovanej výstavbe rezidenčných víl na banskobystrickej Kalvárii vznikla nová petícia. Podobne ako dve predchádzajúce chce brániť kultúrnu pamiatku pred modernou výstavbou.

Takto by mala Kalvária meniť svoju tvár.Takto by mala Kalvária meniť svoju tvár. (Zdroj: www.poslanec.sk a JOZEF FRTÚS)

BANSKÁ BYSTRICA. Boj o záchranu Kalvárie pred modernou výstavbou sa neskončil. Iba niekoľko dní po tom, ako odovzdal petičný výbor primátorovi Banskej Bystrice Ivanovi Saktorovi hárky s podpismi, vznikla nová petícia. Obsahovo sa zhoduje s prvými dvoma, ktoré organizovali obyvatelia spod Kalvárie a veriaci z Banskej Bystrice. Jej hlavným motívom je zabrániť devastácii kultúrnej pamiatky nevhodnou výstavbou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predsedníčka petičného výboru za zachovanie Kalvárie, historička architektúry Klára Kubičková povedala, že prostredníctvom petície žiadajú primátora, aby výstavbu nepovolil. Súčasne týmto spôsobom reagujú na jeho nedávne vyjadrenia , že po právnej stránke nič nebráni tomu, aby sa na Kalvárii stavalo. „ Je to priestor, ktorý je možné zastavať," konštatoval nedávno primátor.

SkryťVypnúť reklamu

Petičný výbor oponuje, že zámer investora - banskobystrického biskupského úradu je v rozpore s platnou územnoplánovacou dokumentáciou.

Spor o výstavbu čiastočne skomplikovalo zrušenie ochranného pásma mestskej pamiatkovej rezervácie, o čom pred niekoľkými týždňami rozhodol krajský súd v Bratislave. Biskupský úrad sa ešte v roku 2007 proti rozšíreniu ochranného pásma odvolal. Podľa poslankyne Ľudmily Priehodovej nejde o definitívny verdikt, keďže vec bola vrátená na nové konanie. Na poslednej komisii výstavby preto vyzvala mesto, aby do definitívneho verdiktu o ochrannom pásme o výstavbe nerozhodlo. „ Nenašla som však zatiaľ v tomto smere podporu," dodala. Stavebný úrad má lehotu na vydanie stavebného rozhodnutia predĺženú do 11. marca.

SkryťVypnúť reklamu

Biskupský úrad prostredníctvom svojej hovorkyne Zuzany Juhaniakovej tvrdí, že výstavba pietne miesto nepoškodí. V rámci ďalšej etapy revitalizácie počítajú s obnovou lesoparku a regulovanou architektúrou. Jej súčasťou majú byť štyri vily, Dom sv. Marty a vzdelávacie centrum.

K problému výstavby na Kalvárii sa vyjadril aj Ing.arch. JOZEF FRTÚS, autor pôvodného architektonického riešenia Kalvárie. Jeho názor Vám ponúkame v neskrátenej verzii.

STMIEVA SA NAD KALVÁRIOU...

Nedávno obnovená banskobystrická kalvária veľmi pozitívne zarezonovala u obyvateľov Banskej Bystrice i jej návštevníkov. Všetkých nás, ktorí sme sa na tomto možno bez zveličovania povedať historickom počine podieľali tento fakt teší. Preto aj mne, ako autorovi architektonického riešenia( v spolupráci s Ing. arch. Tomášom Sobotom) nie je ľahostajný ďalší osud kalvárie. Veď s týmto projektom som bol zžitý takmer dva roky počas projektovej prípravy, inžinierskych činností i realizácie tohto jedinečného projektu.kalvi.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Na novú situáciu týkajúcu sa ďalšieho dotvárania priestoru kalvárie musím reagovať. Zaväzuje ma k tomu nielen ocenenie realizovaného diela Cenou primátora mesta za rok 2008, ale aj moja profesionálna i občianska povinnosť.

V úvode by som rád pripomenul podstatu vzniku kalvárií , ktoré boli vybudované na Slovensku prevažne v 18. storočí, ale aj neskôr. Všetky vznikli z iniciatívy a boli budované zásadne z darov veriacich ! Klérus kalvárie iba spravoval a organizoval ich duchovný život. Preto majú veriaci aj dnes plné historické právo vyjadrovať sa k ich spravovaniu, rozvíjaniu a byť rešpektovaní! Sú v nich predsa zhmotnené úprimné dary ich predkov .

Aj banskobystrická kalvária má konkrétnych darcov v jednotlivých etapách jej vývoja .Mal som možnosť sa o tom v archívoch presvedčiť. Prežila svoj rozkvet, ale aj úpadok. Bola založená v panenskej prírode na zalesnenom svahu vyhasnutej sopky Urpín pre nerušenú modlitbu, oddych a meditáciu veriacich i neveriacich.kalvi2.jpg

S banskobystrickým Biskupským úradom ,ktorý je vlastníkom a správcom územia kalvárie , som mal počas takmer päťročnej spolupráce korektný partnerský vzťah a s radosťou i hrdosťou spomínam na tie spoločné roky. Do jeho povedomia som sa dostal víťazstvom v súťaži a realizáciou oltárneho priestoru pri návšteve pápeža Jána Pavla II. v našom meste. Po veľmi pozitívnych ohlasoch som získal dôveru a bol som poverený projektovať ďalšie významné akcie- pútnické miesto Studnička na Starých Horách, Diecézne centrum Jána Pavla II v Banskej Bystrici, Dom Xaver na Kapitulskej ulici a viacero iných stavieb. Svojou témou mi ako veriacemu architektovi boli blízke a isto obohatili naše národné kultúrné dedičstvo .

Počas spolupráce na všetkých projektoch sme sa vzájomne rešpektovali. Rovnako tomu bolo aj pri projekte I. etapy kalvárie. V závere realizačných prác sa začalo uvažovať o ďalšom rozvoji priestoru Kalvárskej hory. V diskusiách o urbanizácii jej priestoru som upozorňoval investora na jednoznačnú nevyhnutnosť zachovania dominantnosti spirituálnosti (duchovného rozmeru) tohto priestoru a veľmi uvážlivom využití územia .V tom čase sme mali rovnaké názory a dokonca som bol poverený Biskupským úradom pripraviť v tomto duchu aj pokyny pre spracovateľa novopripravovaného územného plánu mesta Banská Bystrica. Tak sa aj stalo.

Tlak developerov

Po ukončení rekonštrukcie I.etapy zrazu, zrejme pod vplyvom rôznych developerských skupín , začali silnieť a prevažovať názory a tlaky zo strany investora na komerčné využitie územia formou predaja pozemkov pre súkromných vlastníkov. Neviem pochopiť takúto náhlu zmenu postojov. Upozorňoval som na nevhodnosť výstavby súkromných obytných domov a hlavne zástavbu v tesnom dotyku s krížovou cestou v jej exponovanej polohe . Riešenie sa našlo -investor vymenil architekta...

Po piatich rokoch úspešnej spolupráce na spomínaných spoločných významných projektoch prestali so mnou vôbec komunikovať. Neskromne spomeniem, že mi za dva z nich bola udelená Cena primátora mesta, čo svedčí o ich pozitívnom prijatí aj zo strany verejnosti.

Svoj názor na problematiku novej výstavby na kalvárii som si overil aj na stretnutí odbornej verejnosti v Klube architektov za účasti banskobystrických architektov v závere minulého roka. Takmer jednoznačný názor zúčastnených odborníkov- architektov bol proti zastavaniu územia svetskými objektmi a ponechať územiu duchovnú a relaxačnú funkciu. Dokonca prevažovali názory- nestavať tam vôbec.

Rovnako sa k tomuto názoru prikláňa aj laická banskobystrická verejnosť . Môžem to potvrdiť z mnohých diskusií ,keď ma občania oslovujú v domnienke, že ja pokračujem v projekte. Sú ochotní organizovať zbierky na údržbu kalvárie v prípade jej nezastavania.

Na ťahu sú pamiatkári

Významnú úlohu v usmernení obnovy a rozvoja kalvárie musí zohrať Krajský pamiatkový úrad v Banskej Bystrici, s ktorým som mal počas mojej spolupráci na I. etape tiež korektný partnerský vzťah. Existujúce hodnoty je povinný zo zákona naďalej ustrážiť. Len škoda, že doteraz nebola krížová cesta podľa prísľubov vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Bolo by to logické, keďže vrcholový kostolík je zapísaný v zozname NKP, lipová aleja je štátom chránený prírodný fenomén. Krížová cesta je predsa s nimi významovo i duchovne neoddeliteľne spätá.

Zakladatelia našej kalvárie by isto nesúhlasili s jej socialistickým obostavaním rodinnými domami v dolnej časti v nedávnej temnej minulosti. V niečom podobnom chceme pokračovať aj my?

Uvedomuje si investor pri vidine zisku, že územie je po realizácii I.etapy úplne s vyčerpanou infraštruktúrou a realizácia finančne veľmi náročných inžinierskych sietí a komunikácií zredukuje finančný efekt z predaja, ak sa o efekte vôbec dá hovoriť ?Sú takéto pozemky predajné?

Je na mieste opakovaný argument, že rekonštrukcia kalvárie veľa stála a predajom pozemkov sa musia peniaze vrátiť? Má sa s kalváriou kšeftovať? Je niekde vo svete kultúra zisková?

Bystrická kalvária bola a aj zostala súčasťou kultúrneho dedičstva nášho mesta. Veľká vďaka a všetka česť za jej záchranu. Môžeme byť právom hrdí, že práve naša generácia bola pri tom.

Neničme však to, čo sme vybudovali v realite i v srdciach ľudí! Majme v sebe pokoru pred hodnotami, ktoré sme zdedili. Tie sú predsa nadčasové !

Nerozdeľujme sa , keď nám ide o spoločnú vec .Hľadajme cesty k sebe v duchu kresťanskej morálky. Vox populi -vox Dei. Hlas ľudu - hlas Boží. Správajme sa ako civilizovaný a kultúrny národ ,ktorý je súčasťou kresťanskej Európy.Zvlášť v tomto roku - roku kresťanskej kultúry .Ešte nie je neskoro...

Ing. arch. Jozef Frtús, autorizovaný architekt SKA

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 12 539
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 9 441
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 6 394
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 794
 5. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 485
 6. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 015
 7. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 1 817
 8. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj 1 611

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Huj, Duj, Luj
 2. Ivan Mlynár: Falošný recept na spásu Róberta Fica od pána dekana.
 3. Martin Sústrik: Čínska výchova
 4. Martin Plesch: A čo učitelia a vedci?
 5. Tomáš Vodvářka: Setkání - adventní příběh
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 7. Stano Kočiš: Prediktívne
 8. Štefan Vidlár: Valící sa podpory (Rolling Contributions)
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 246 669
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 6 296
 3. Jana Melišová: V závoji hmly 4 225
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 659
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 2 906
 6. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 570
 7. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 2 507
 8. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 2 375
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Zákroky sa nemusia odkladať.


TASR 2. dec
Ilustračná fotografia.

V čase sviatkov je to hlavne kvôli pouličným zlodejom.


SITA 2. dec
Ilustračná fotografia.

Rozsvieti sa aj vianočný stromček.


TASR 2. dec
MY | TOP správy z regiónov

Prečítajte si výber TOP správ z regiónov.


2. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Huj, Duj, Luj
 2. Ivan Mlynár: Falošný recept na spásu Róberta Fica od pána dekana.
 3. Martin Sústrik: Čínska výchova
 4. Martin Plesch: A čo učitelia a vedci?
 5. Tomáš Vodvářka: Setkání - adventní příběh
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 7. Stano Kočiš: Prediktívne
 8. Štefan Vidlár: Valící sa podpory (Rolling Contributions)
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 246 669
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 6 296
 3. Jana Melišová: V závoji hmly 4 225
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 659
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 2 906
 6. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 570
 7. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 2 507
 8. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 2 375
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu