Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Na záchranu Kalvárie vznikla nová petícia

Proti plánovanej výstavbe rezidenčných víl na banskobystrickej Kalvárii vznikla nová petícia. Podobne ako dve predchádzajúce chce brániť kultúrnu pamiatku pred modernou výstavbou.

Takto by mala Kalvária meniť svoju tvár.Takto by mala Kalvária meniť svoju tvár. (Zdroj: www.poslanec.sk a JOZEF FRTÚS)

BANSKÁ BYSTRICA. Boj o záchranu Kalvárie pred modernou výstavbou sa neskončil. Iba niekoľko dní po tom, ako odovzdal petičný výbor primátorovi Banskej Bystrice Ivanovi Saktorovi hárky s podpismi, vznikla nová petícia. Obsahovo sa zhoduje s prvými dvoma, ktoré organizovali obyvatelia spod Kalvárie a veriaci z Banskej Bystrice. Jej hlavným motívom je zabrániť devastácii kultúrnej pamiatky nevhodnou výstavbou.

Predsedníčka petičného výboru za zachovanie Kalvárie, historička architektúry Klára Kubičková povedala, že prostredníctvom petície žiadajú primátora, aby výstavbu nepovolil. Súčasne týmto spôsobom reagujú na jeho nedávne vyjadrenia , že po právnej stránke nič nebráni tomu, aby sa na Kalvárii stavalo. „ Je to priestor, ktorý je možné zastavať," konštatoval nedávno primátor.

Skryť Vypnúť reklamu

Petičný výbor oponuje, že zámer investora - banskobystrického biskupského úradu je v rozpore s platnou územnoplánovacou dokumentáciou.

Spor o výstavbu čiastočne skomplikovalo zrušenie ochranného pásma mestskej pamiatkovej rezervácie, o čom pred niekoľkými týždňami rozhodol krajský súd v Bratislave. Biskupský úrad sa ešte v roku 2007 proti rozšíreniu ochranného pásma odvolal. Podľa poslankyne Ľudmily Priehodovej nejde o definitívny verdikt, keďže vec bola vrátená na nové konanie. Na poslednej komisii výstavby preto vyzvala mesto, aby do definitívneho verdiktu o ochrannom pásme o výstavbe nerozhodlo. „ Nenašla som však zatiaľ v tomto smere podporu," dodala. Stavebný úrad má lehotu na vydanie stavebného rozhodnutia predĺženú do 11. marca.

Skryť Vypnúť reklamu

Biskupský úrad prostredníctvom svojej hovorkyne Zuzany Juhaniakovej tvrdí, že výstavba pietne miesto nepoškodí. V rámci ďalšej etapy revitalizácie počítajú s obnovou lesoparku a regulovanou architektúrou. Jej súčasťou majú byť štyri vily, Dom sv. Marty a vzdelávacie centrum.

K problému výstavby na Kalvárii sa vyjadril aj Ing.arch. JOZEF FRTÚS, autor pôvodného architektonického riešenia Kalvárie. Jeho názor Vám ponúkame v neskrátenej verzii.

STMIEVA SA NAD KALVÁRIOU...

Nedávno obnovená banskobystrická kalvária veľmi pozitívne zarezonovala u obyvateľov Banskej Bystrice i jej návštevníkov. Všetkých nás, ktorí sme sa na tomto možno bez zveličovania povedať historickom počine podieľali tento fakt teší. Preto aj mne, ako autorovi architektonického riešenia( v spolupráci s Ing. arch. Tomášom Sobotom) nie je ľahostajný ďalší osud kalvárie. Veď s týmto projektom som bol zžitý takmer dva roky počas projektovej prípravy, inžinierskych činností i realizácie tohto jedinečného projektu.kalvi.jpg

Skryť Vypnúť reklamu

Na novú situáciu týkajúcu sa ďalšieho dotvárania priestoru kalvárie musím reagovať. Zaväzuje ma k tomu nielen ocenenie realizovaného diela Cenou primátora mesta za rok 2008, ale aj moja profesionálna i občianska povinnosť.

V úvode by som rád pripomenul podstatu vzniku kalvárií , ktoré boli vybudované na Slovensku prevažne v 18. storočí, ale aj neskôr. Všetky vznikli z iniciatívy a boli budované zásadne z darov veriacich ! Klérus kalvárie iba spravoval a organizoval ich duchovný život. Preto majú veriaci aj dnes plné historické právo vyjadrovať sa k ich spravovaniu, rozvíjaniu a byť rešpektovaní! Sú v nich predsa zhmotnené úprimné dary ich predkov .

Aj banskobystrická kalvária má konkrétnych darcov v jednotlivých etapách jej vývoja .Mal som možnosť sa o tom v archívoch presvedčiť. Prežila svoj rozkvet, ale aj úpadok. Bola založená v panenskej prírode na zalesnenom svahu vyhasnutej sopky Urpín pre nerušenú modlitbu, oddych a meditáciu veriacich i neveriacich.kalvi2.jpg

S banskobystrickým Biskupským úradom ,ktorý je vlastníkom a správcom územia kalvárie , som mal počas takmer päťročnej spolupráce korektný partnerský vzťah a s radosťou i hrdosťou spomínam na tie spoločné roky. Do jeho povedomia som sa dostal víťazstvom v súťaži a realizáciou oltárneho priestoru pri návšteve pápeža Jána Pavla II. v našom meste. Po veľmi pozitívnych ohlasoch som získal dôveru a bol som poverený projektovať ďalšie významné akcie- pútnické miesto Studnička na Starých Horách, Diecézne centrum Jána Pavla II v Banskej Bystrici, Dom Xaver na Kapitulskej ulici a viacero iných stavieb. Svojou témou mi ako veriacemu architektovi boli blízke a isto obohatili naše národné kultúrné dedičstvo .

Počas spolupráce na všetkých projektoch sme sa vzájomne rešpektovali. Rovnako tomu bolo aj pri projekte I. etapy kalvárie. V závere realizačných prác sa začalo uvažovať o ďalšom rozvoji priestoru Kalvárskej hory. V diskusiách o urbanizácii jej priestoru som upozorňoval investora na jednoznačnú nevyhnutnosť zachovania dominantnosti spirituálnosti (duchovného rozmeru) tohto priestoru a veľmi uvážlivom využití územia .V tom čase sme mali rovnaké názory a dokonca som bol poverený Biskupským úradom pripraviť v tomto duchu aj pokyny pre spracovateľa novopripravovaného územného plánu mesta Banská Bystrica. Tak sa aj stalo.

Tlak developerov

Po ukončení rekonštrukcie I.etapy zrazu, zrejme pod vplyvom rôznych developerských skupín , začali silnieť a prevažovať názory a tlaky zo strany investora na komerčné využitie územia formou predaja pozemkov pre súkromných vlastníkov. Neviem pochopiť takúto náhlu zmenu postojov. Upozorňoval som na nevhodnosť výstavby súkromných obytných domov a hlavne zástavbu v tesnom dotyku s krížovou cestou v jej exponovanej polohe . Riešenie sa našlo -investor vymenil architekta...

Po piatich rokoch úspešnej spolupráce na spomínaných spoločných významných projektoch prestali so mnou vôbec komunikovať. Neskromne spomeniem, že mi za dva z nich bola udelená Cena primátora mesta, čo svedčí o ich pozitívnom prijatí aj zo strany verejnosti.

Svoj názor na problematiku novej výstavby na kalvárii som si overil aj na stretnutí odbornej verejnosti v Klube architektov za účasti banskobystrických architektov v závere minulého roka. Takmer jednoznačný názor zúčastnených odborníkov- architektov bol proti zastavaniu územia svetskými objektmi a ponechať územiu duchovnú a relaxačnú funkciu. Dokonca prevažovali názory- nestavať tam vôbec.

Rovnako sa k tomuto názoru prikláňa aj laická banskobystrická verejnosť . Môžem to potvrdiť z mnohých diskusií ,keď ma občania oslovujú v domnienke, že ja pokračujem v projekte. Sú ochotní organizovať zbierky na údržbu kalvárie v prípade jej nezastavania.

Na ťahu sú pamiatkári

Významnú úlohu v usmernení obnovy a rozvoja kalvárie musí zohrať Krajský pamiatkový úrad v Banskej Bystrici, s ktorým som mal počas mojej spolupráci na I. etape tiež korektný partnerský vzťah. Existujúce hodnoty je povinný zo zákona naďalej ustrážiť. Len škoda, že doteraz nebola krížová cesta podľa prísľubov vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Bolo by to logické, keďže vrcholový kostolík je zapísaný v zozname NKP, lipová aleja je štátom chránený prírodný fenomén. Krížová cesta je predsa s nimi významovo i duchovne neoddeliteľne spätá.

Zakladatelia našej kalvárie by isto nesúhlasili s jej socialistickým obostavaním rodinnými domami v dolnej časti v nedávnej temnej minulosti. V niečom podobnom chceme pokračovať aj my?

Uvedomuje si investor pri vidine zisku, že územie je po realizácii I.etapy úplne s vyčerpanou infraštruktúrou a realizácia finančne veľmi náročných inžinierskych sietí a komunikácií zredukuje finančný efekt z predaja, ak sa o efekte vôbec dá hovoriť ?Sú takéto pozemky predajné?

Je na mieste opakovaný argument, že rekonštrukcia kalvárie veľa stála a predajom pozemkov sa musia peniaze vrátiť? Má sa s kalváriou kšeftovať? Je niekde vo svete kultúra zisková?

Bystrická kalvária bola a aj zostala súčasťou kultúrneho dedičstva nášho mesta. Veľká vďaka a všetka česť za jej záchranu. Môžeme byť právom hrdí, že práve naša generácia bola pri tom.

Neničme však to, čo sme vybudovali v realite i v srdciach ľudí! Majme v sebe pokoru pred hodnotami, ktoré sme zdedili. Tie sú predsa nadčasové !

Nerozdeľujme sa , keď nám ide o spoločnú vec .Hľadajme cesty k sebe v duchu kresťanskej morálky. Vox populi -vox Dei. Hlas ľudu - hlas Boží. Správajme sa ako civilizovaný a kultúrny národ ,ktorý je súčasťou kresťanskej Európy.Zvlášť v tomto roku - roku kresťanskej kultúry .Ešte nie je neskoro...

Ing. arch. Jozef Frtús, autorizovaný architekt SKA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Čím môže Slovensko pomôcť vo svete? Ukážkovou nemocnicou
 4. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 8. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 9. Prieskum: Prázdnu peňaženku už zažilo sedem z desiatich Slovákov
 10. Stretne sa minister, bankár a analytik. Zhodnú sa na niečom?
 1. Úpravy automobilov pre ZŤP
 2. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 3. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Tovar vám vynesú na miesto, ktoré ukážete prstom
 9. Slováci sú pri výbere investičných produktov čoraz náročnejší
 10. Humenčanov čakajú extra zľavy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 278
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 159
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 209
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 14 044
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 311
 6. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 10 055
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 208
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 9 061
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 941
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 758
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Útočník Šimun sa vrátil pod Urpín

Odchovanec topoľčianskeho hokeja sa dohodol na zmluve do konca sezóny 2020/2021.

Eduard Šimun ešte v michalovskom drese.

Zatvorených škôl je stále viac, tu je prehľad

Úplne zatvorená je napríklad Základná škola s materskou školou v Medzibrode.

Ilustračné foto.

Plaváreň na Štiavničkách počíta straty, zamestnancov prepúšťať nechcú

V období od marca do júna júna 2020 vykázala plaváreň z dôvodu zatvorenia prevádzky prepad tržieb zo vstupov a prenájmu plaveckých dráh vo výške 193 748 eur bez DPH v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Nerentabilný ranný spoj do Bujakova rušia

Mesto po dohode so SAD Zvolen od decembra ruší ranný spoj MHD na linke Brezno železničná stanica – Bujakovo s odchodom o 7.15 zo železničnej stanice a späť o 7.25 z Bujakova. Dôvodom je jeho nevyužiteľnosť a nerentabilnosť.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

Veľké testovanie Slovákov začne na budúci víkend na Orave

Testovanie bude bezplatné, ale zatiaľ nie je rozhodnuté, či bude povinné alebo dobrovoľné.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

Už ste čítali?