DUBOVÁ/PREDAJNÁ.Ak sa neobnoví odvoz zrážkovej vody zo skládok chemického odpadu v Predajnej a v areáli Pretrochemy v Nemeckej časť Dubová, dôjde k najhoršiemu. Hrozí zamorenie Hrona, pôdy, ale tiež prameňa Kráľa Matyáša,ktorý zásobuje pitnou vodou vyše štvortisícovú Podbrezovú. Petrochema a.s. Dubová mala po zmene vlastníka veľkolepé plány. Sľubovala rozvoj fabriky a prácu stovkám ľudí.
Od nového majiteľa štát zmluvne požadoval, odbornú likvidáciu obsahu tzv. gudrónových jám. Zobral to z ľahšej cesty. Keď sa na hladine jám nahromadilo viac dažďovej vody, odvážal ju do firemnej čističky. Teraz, a dva roky dozadu sa už voda neodčerpáva. Vo fabrike ostalo pár hasičov,ochranka a likvidátor. Okresný súd Prešov s účinkom k 17.12.2009 vyhlásil na spoločnosť Petrochema a.s. Vranov nad Topľou konkurz. O deň na to ustanovil za správcu konkurznej podstaty JUDr. Gábora Száraza.
Sú to jazerá jedov
Názov gudrónové jamy značne skresľuje predstavy o skutočnej veľkosti skládok. Jama I. v Predajnej o rozlohe 10 tisíc 577 štvorcových metrov obsahuje sto tisíc kubíkov gudrónov, druhá 25 tisíc kubíkov. Spolu so skládkami v areáli fabriky je to 225 tisíc kubíkov polotuhého medziproduktu, ktorý vzniká pri spracovaní ropy. Zrážkové vody na povrchu skládok sú koncentrované výluhy gudrónov s extrémne vysokým obsahom síranov, arzénu a amónnych iónov. Na kritický stav skládok vo fabrike upozorňuje J. Kliment v liste z 8.februára 2010, adresovanom štátnemu tajomníkovi Ministerstva životného prostredia: „Hrozí, že sa vody na hladine skládok pri oteplení, prípadne intenzívnejších zrážkach vylejú a cez nefunkčnú čističku pretečú do povrchových vôd a do Hrona."
Pokuta za časovanú bombu
Slovenská inšpekcia životného prostredia, inšpektorát Banská Bystrica vlani v auguste vykonala kontrolu všetkých skládok gudrónov. Konštatovala „závažné nedostatky pri zabezpečení skládok z hľadiska ochrany vôd, s možnosťou vzniku mimoriadne závažnej environmentálnej situácie." Za porušenie platných predpisov udelila Petrocheme a.s. Vranov nad Topľou pokutu vo výške tisíc sto eur a platnosťou úhrady do 12.1.2010. Na rokovaní 29.januára 2010 upozornila G. Szárasa na „nutnosť vykonať opatrenia, ktoré už v minulosti vydal Obvodný úrad ŽP Brezno." To znamená sústavne odčerpávať zrážkové vody zo všetkých jám v Predajnej a v areáli Petrochemy, zabezpečiť ich proti prítoku vôd z okolia a konečne vyriešiť zneškodnenie gudrónov v skládkach.
Kríza ako bič
Podľa správy zo spomínaného rokovania G. Szárasz povedal, že na zabezpečenie opatrení ani na spustenie chemickej časti ČOV nemá finačné prostriedky. Upozornil tiež, že havarijnú situáciu spôsobila Petrochema pred vyhlásením konkurzu. Nás odbil rýchlo a stručne: „Médiám nedám žiadne informácie".
„Oni by chceli zlízať smotanu, všetko negatívne presunúť na štát, alebo na obce, a za nič nezodpovedať," zhrnul Jozef Kliment, starosta Nemeckej.
Na stredu je plánovaná ďalšia obhliadka gudrónových jám. Tento raz ju vykonajú s Igorom Pavúkom, prednostom obvodného úradu životného prostredia aj zástupcovia odboru CO a krízového riadenia ObÚ Brezno.