BANSKÁ BYSTRICA. Vydala ho banskobystrická Verejná knižnica Mikuláša Kováča v spolupráci s tamojším magistrátom a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Dopĺňa publikáciu Banská Bystrica a okolie: Sprievodca po histórii a pamiatkach, ktorá vyšla v roku 2006.
"Regionálny sprievodca informuje o tom, kde sa pamätníky a pamätné tabule nachádzajú a aký je na nich text. Tiež meno ich autora a rok odhalenia, ak sa to podarilo zistiť. Je v ňom aj stručná informácia o osobnosti, či popis udalosti, ktorú pripomínajú, ako aj o tom, v ktorej literatúre sa možno o nich dozvedieť," konštatovala zostavovateľka spomínaného sprievodcu a pracovníčka Verejnej knižnice Mikuláša Kováča Katarína Donovalová.
Sprievodca je venovaný osobnostiam, ktorých život a dielo boli spojené s mestom pod Urpínom, ako aj udalostiam, ktoré poznačili a ovplyvnili život v meste. Rovnako tak i významným etapám v histórii významných budov a inštitúcií, ktoré v nich pôsobili.
"Označené pamätné miesta sú neodmysliteľnou zložkou histórie, pamätí, tradícií a kultúrneho dedičstva. Spontánne odovzdávajú a sprítomňujú odkazy predkov z generácie na generáciu. Spolu s historicko-architektonickými pamiatkami plnia dôležité poslanie aj v cestovnom ruchu. Pre mládež, domácich a zahraničných záujemcov o históriu sú zaujímavým, doplnkovým zdrojom poznania koloritu mesta," uviedol v úvode spomínanej publikácie historik Milan Šoka.