Architekti vyzvali cirkev a všetkých kompetentných, aby zastavila práce na projekte výstavby rezidenčných víl na banskobystrickej kalvárii.
BANSKÁ BYSTRICA. Do snáh Banskobystričanov za záchranu priestoru historickej kalvárie na Urpíne sa zaangažoval aj Spolok architektov Slovenska.
Odborníkov znepokojuje plánovaná výstavba v ochrannom pásme pamiatkovej rezervácie. Vyzvali preto biskupský úrad, vedenie mesta, pamiatkarov, ministerstvo kultúry i autorov projektu, aby prehodnotili doterajšie postoje a aktivity smerujúce k zamýšľaným investíciám na kalvárii.
Spolok architektov: Toto si nedovolili ani komunisti
„Doterajší vývoj v prípade plánovanej výstavby na banskobystrickej kalvárii sledujeme so znepokojením,“ vyjadril sa Igor Teplan, viceprezident spolku.
Architekti sú presvedčení, že akokoľvek regulovaná výstavba by priestor kalvárie devastovala nielen z architektonicko-výtvarného a urbanistického hľadiska, ale najmä duchovne.
„Totalitný komunistický režim síce kalvárii nevenoval primeranú pamiatkovú starostlivosť, ale ani tento režim sa neodvážil tak razantne atakovať priestor v duchovnej správe vtedajšieho triedneho nepriateľa,“ uviedli architekti v otvorenom liste. Zároveň vyzvali cirkev, aby zastavila práce na projekte.
Banskobystrická kalvária stojí na vyhasnutej sopke Urpín neďaleko Kláštora bosých karmelitánov. Podľa plánov biskupského úradu by mali vyrásť v blízkosti krížovej cesty rezidenčné vily, každá s piatimi bytmi, s výhľadom na centrum mesta. Architekti varujú, že z kalvárie sa časom môže stať klasická mestská obytná zóna.
Ľudia píšu petície
Plánovaná výstavba vyvolala dve petície proti výstavbe v pamiatkovej zóne. Doteraz ich podpísalo viac ako tisíc ľudí. Zozbierali ich občania aj veriaci.
Kalvária je v ochrannom pásme pamiatkovej rezervácie, v ktorom sa smie stavať len na základe výnimky. Či môže cirkev stavať v pamiatkovej rezervácii, rozhodne súd. Momentálne pokračuje územné konanie.
Prokuratúra skúma, či prijaté zmeny v územnom pláne mesta, ktoré výstavbu povoľujú, sú v súlade so zákonom. Mesto aj cirkev sa odvolávajú, že úprava územného plánu z roku 2000 výstavbu v lokalite umožňuje a ochranné pásmo bolo vyhlásené až neskôr.
Poslankyňa mestského zastupiteľstva Ľudmila Priehodová však upozorňuje, že výstavba je v rozpore s územným plánom vyššieho územného celku, ktorý je nadradený územným plánom mesta.
Cirkev: Výstavba je schválená
Zuzana Juhaniaková, hovorkyňa banskobystrického biskupského úradu, tvrdí, že vily prispejú k zatraktívneniu miesta a nenarušia výhľady na kalváriu. Biskupský úrad zváži, či sa k otvorenému listu architektov vyjadrí, keď ho bude mať k dispozícii.
„Na našom stanovisku sa nič nezmenilo. Je to konanie v zmysle schválenej výstavby ešte zo začiatku 90. rokov a z roku 2000. Biskupský úrad dostal oficiálne vyjadrenie mestského úradu po uzavretí poslednej petície o tom, že niet žiadnej zákonnej prekážky proti návrhu regulovanej výstavby pod kalváriou,“ dodala.
Primátor Ivan Saktor nedávno vyhlásil, že výstavbe víl na kalvárii nič nebráni. „Je to súkromný pozemok a priestor, ktorý je možné zastavať,“ dodal.