Proti výstavbe rezidenčných víl na banskobystrickej Kalvárii sa podpisuje už tretia petícia. Opýtali sme sa historičky architektúry a predsedníčky petičného výboru za zachovanie Kalvárie KLÁRY KUBIČKOVEJ, čo podnietilo jej vznik.
Biskupský úrad v Banskej Bystrici hovorí v súvislosti s výstavbou na Kalvárii o jej oživení, vy zas o znehodnotení jedného z dominantných priestorov mesta. Prečo vznikla už tretia petícia, ktorá chce výstavbe na kalvárskom vrchu zabrániť?
- Pán primátor Saktor pri nedávnom odovzdaní petície vyhlásil, že po právnej stránke nič nestojí v ceste tomu, aby sa na Kalvárii stavalo. My si myslíme, že to právne v poriadku nie je a budeme sa to snažiť dokázať.
Máte na mysli zmeny a doplnky územného plánu z roku 2000, ktoré rozšírili pôvodné využívanie priestoru o občiansku vybavenosť a bývanie?
- V tom čase sa predpokladalo vybudovanie kláštora, ktorý tam dnes aj stojí. Okrem funkcie bývania má aj funkciu ochrannú, takže v tomto priestore je akceptovateľný. V roku 2000 sa však nehovorilo o tom, že raz sa tu rozbehne ďalšia etapa výstavby, čo sa dnes ukazuje ako problém. Táto fáza výstavby je navyše v rozpore s územnoplánovacou dokumentáciou vyššieho územného celku, ktorá žiada zachovať kalvárie bez stavebných zásahov. Preto žiadame jednotlivé postupy detailne preskúmať.
Územné konanie stále beží, stavebný úrad má termín na vydanie rozhodnutia predĺžený do 11. marca. Čo urobíte, ak padne rozhodnutie v prospech výstavby?
- Účastníci konania majú ešte možnosť odvolať sa. Do doterajšieho priebehu pripomienkovania sa zapojilo 25 účastníkov, no zatiaľ sme neboli nijakým spôsobom informovaní, ako sa s našimi podnetmi nakladá. Naše snahy chceme podporiť akciami petičného aj nepetičného charakteru. 19.2. sa napríklad v Divadle Ivana Palúcha uskutoční koncertné stretnutie o miestach, ktoré patria všetkým. Teda aj o Kalvárii.
V súvislosti s Kalváriou hovorí biskupský úrad o druhej etape jej obnovy, kde sa počíta s výstavbou rezidenčných víl, Domu sv. Marty a objektu, určeného na vzdelávanie. Podľa vašich informácií by sa tým však výstavba na Kalvárii neskončila.
- Máme informácie o tom, že sa na kalvárskom vrchu sa majú realizovať aj ďalšie etapy výstavby. Ak sa nám nepodarí zabrániť výstavbe dnes, v budúcnosti to už bude oveľa ťažšie. Treba si uvedomiť, že Kalvária je jednou z dominánt mesta, ktorá patrí všetkým. Viaceré slovenské mestá sú dokladom toho, ako necitlivo sa s kalváriami narábalo za socializmu. Bratislavská kalvária zanikla, košická je výrazne narušená výstavbou. Nemali by sme urobiť podobnú chybu aj v našom meste, lebo sú to nezvratné stavebné zásahy.
Aké je podľa vás najlepšie riešenie?
- Zachovať Kalváriu v takom stave, aký je tu dnes. Aby ostala miesto pre modlitbu, meditáciu a oddych pre všetkým, nie iba pre niekoľkých vyvolených. Zvykne sa hovoriť, že najlepším architektonickým činom je v niektorých prípadoch nestavať. Tu to platí stopercentne. Veríme, že sa nám podarí prelomiť aj akúsi skepsu u obyvateľov. Mnohí sú už možno frustrovaní z toho, že predchádzajúce dve petície nevypočul biskupský úrad, ani mesto. Zbrane však netreba skladať predčasne.