Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Rozhoduúca bola nevýrazná obrana

Banskobystrickí basketbalisti prehrali v Nitre, v sobotu zdolali Svit a čakali na litovského pivota Matasa Niparavičiusa.

BANSKÁ BYSTRICA. Najvyššia basketbalová súťaž pokračovala minulý týždeň dvomi kolami, v ktorých sa Bystričanom darilo striedavo. Na pôde favorita v Nitre prehrali, aj keď majstrovi pripravili niekoľko krušných chvíľ a často mu boli vyrovnaným partnerom.

V sobotu na domácej palubovke po zaujímavom priebehu zdolali Svit. Hostia prišli výborne pripravení a povzbudení stredajším víťazstvom nad Handlovou. V prvej štvrtine prekvapili domácich a vedenie si udržiavali až do 27. min. Zásluhu na otočení skóre možno pripísať trojici mladíkov Marchyn, Strapec a Savovič, ktorí dobrým pohybom vytvárali príležitosti. Domáci hrali presing po celom ihrisku, čo platilo na hostí. V závere basketbalisti Banskej Bystrice odskočili Svitu na päť bodov, ale hostia v 37. min vyrovnali stav stretnutia. Štyridsaťpäť sekúnd pred koncom bol faulovaný Rendla a sám premenil jeden z dvoch trestných hodov. Domáci v samom závere už udržali tesné dvojbodové víťazstvo. ,,V zápase obrany veľmi nedominovali, hlavne z našej strany. Konečne sa nám podarilo zabrať v útoku, viacerým sa darilo strelecky," povedal domáci kapitán Vlado Hovaňák.

Väčšinu stretnutia policajti iba doťahovali náskok súpera a prehrávali aj o desať bodov. ,,Je chvályhodné, že sme boli schopní sa vždy vrátiť do zápasu a mať sily v závere vyhrať. Hosťom v úvode pomohla možno až stopercentná streľba trojok, vlastne sa im darili aj dvojbodové pokusy. Navyše sme neboli dôslední, dostatočne agresívni a dovolili sme im strieľať ľahké koše. Viac sme sa sústredili na to, aby sme ich v útoku prebili. Cez polčas sme si povedali, že musíme zabrať v defenzíve a podarilo sa," dodal Hovaňák.

V predchádzajúcej sezóne sa Bystričanom darilo zvládať posledné sekundy zápasov. V tejto pre zmenu záveru nezvládali, proti Svitu akoby si spomenuli na dobré časy. Tri minúty pred koncom mali sedembodový náskok, ale Svitu dovolili vyrovnať na 91:91. ,,Padli im dve trojky a vrátilo ich to do hry. Taký je basketbal."

Tréner Doušek mal konečne po dlhšom čase skoro kompletný káder, chýbal len Dorazil a mohol tak vhodne prestriedať zostavu. ,,Mám lahšiu situáciu, lebo repertoár na prestriedanie je väčší. Na druhej strane ma chytá akási bezmocnosť, keď sa v závere zranil Ivo Škara. Nespomeniem si, či v tejto sezóne je hráč, ktorý nebol zranený alebo chorý. Asi to tak má byť," povzdychol si Ľubomír Doušek a k zápasu dodal: ,,Rozhodujúca bola nevýrazná obrana. Po troch štvrtinách súťaže sme figurovali ako najlepší obranný tím a teraz sme po polčase dostali 51 bodov. Bola to nedôslednosť. Ukázalo sa to v závere, že keď sme potrebovali získať alebo udržať loptu, tak sa to podarilo."

Trénerovi sme pripomenuli jeho šťastnú ruku s trojicou mladíkov. ,,Striedanie je nespravodlivá vec. Tréner strieda na základe intuície a ako hráčov pozná. Niekedy si diváci povedia, že je to nelogické, ale tréner najlepšie vie prečo urobil. To sú zákonitosti koučovania. Na druhej strane je treba vedieť, kedy ich stiahnuť, lebo mladí chlapci ľahšie dokážu urobiť chybu. Teším ma, že sme vyhrali. Blíži sa play off a každé víťazstvo je cenné," vyjadril sa Doušek.

Už v sobotu mal pricestovať do Banskej Bystrice 27-ročný, 206 cm vysoký a 108 kg vážiaci litovský pivot Matas Niparavičius, ktorý je známy z minulosezónneho pôsobenia v AB Cosmetics Pezinok. Aktuálne bol hráčom priebežne 8. tímu litovskej LKL Marijampolė Suduva, kde v 13 zápasoch za 21,9 minút na zápas dosiahol priemer 8,8 bodu a 4,2 doskoku a odohral aj päť stretnutí Baltickej ligy. Zápas proti Svitu si mal pozrieť z hľadiska, ale nepricestoval včas.

34. kolo

Nitra - ŠKP B. Bystrica 83:72 (18:23, 26:9, 18:21, 21:19), Crawford 21, Scott a Tomek po 13 - Škara 15, Rendla 13 (1), Immink 12 (1), Hovaňák 10 (1), Savovič 8 (2) (Znanec 6, Kačáni 5, Marchyn 3 (1), Strapec 0, Koczkáš 0), vyfaulovaný: Znanec (39. min). TH: 20/14 - 25/14, fauly: 19 - 19, trojky: 5 - 6, rozhodovali: Lukáč, Hančík a Lamoš, 500 divákov.

Žilina - Pezinok 65:71 (15:24, 15:19, 19:8, 16:20), Kosa 20, Stojanovič 13, Tilandy 10 - Miloševič 18, Jackson 14, Nicholson 11.

Komárno - Inter Bratislava 82:70 (25:17, 19:19, 12:17, 26:17), Burrows 23, Madaj 19, Klár 16 - Ivan 13, Žilík 12, Štefanac 11.

Prievidza - Levice 63:59 (20:21, 15:12, 5:8, 23:18), Szalay 26, Mužík 12, Rerko 9 - Grznár 17, R. Klein 11, Jurík 10.

Svit - Handlová 94:77 (26:13, 24:22, 25:21, 19:21), Polakovič 25, Findura 17, Bajič 16 - Glavinič 17, Manojlovič 10, Haviar 8.

35. kolo

ŠKP B. Bystrica - Svit 93:91 (24:30, 23:21, 21:14, 25:26), Immink 18, Rendla 12, Hovaňák 9, Znanec 7, Kačáni 5 (Škara 27, Marchyn 8, Savovič 5, Strapec 2, Koczkas) - Bajič 18, Findura 16, Dubovský 14. TH: 19/16 - 20/14, fauly: 23 - 19, trojky: 9 - 11, rozhodovali: Sudek, Pipíška a Kovalčík, 500 divákov.

Prievidza - Žilina 69:60 (16:12, 20:22, 12:13, 21:13), Szalay 19, Thomas 18, Mužík 11 - Tilandy 15, Závodný a Futo po 11.

Levice - Komárno 67:66 (16:9, 19:18, 21:13, 11:26), Lutovský 17, Klein 15, Terlanda 11 - Burrows 19, Madaj 15, Bannister 14.

Spišská N. Ves - Nitra 70:86 (17:24, 18:14, 21:26, 14:22), Mróz 26, Antoš 11, Baťka 9 - Votroubek 19, Hill 17, Crawford 15.

Handlová - Pezinok 88:86 (18:26, 18:22, 24:20, 28:18), Glavinič 20, Barišič 19, Nuber a Manojlovič po 14 - Jackson 25, Miloševič 20, Brliť 15.

11. Levice 32 9 23 2344:2502 41

Program 36. kola v stredu 24. februára: Pezinok - B. Bystrica, Žilina - Handlová, Svit - Spiš. N. Ves, Nitra - Inter, Komárno - Prievidza.

37. kolo v sobotu 27. februára: Komárno - Žilina, Levice - Nitra, Inter - Svit, Spiš. N. Ves - Pezinok, v nedeľu 28. februára o 18.00: B. Bystrica - Handlová.

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?